Mersin Haber

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Ne Zaman Kuruldu: MESKİ’nin tarihi ve görevleri nelerdir?

MESKİ’nin tarihi, görevleri, özellikleri, yetkilerini öğrenmek isteyenler için hazırladığımız yazıda geniş bilgiye sahip olacaksınız.

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Ne Zaman Kuruldu: MESKİ’nin tarihi ve görevleri nelerdir?
Yayınlama: 23.01.2024
Düzenleme: 21.04.2024 18:44
A+
A-

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (MESKİ)kuruluşu ve görevleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar merak ediyor. MESKİ’nin tarihi, görevleri, özellikleri, yetkilerini öğrenmek isteyenler için hazırladığımız yazıda geniş bilgiye sahip olacaksınız.

MESKİ’NİN KURULUŞU

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 09/09/1993 tarih ve 504 sayılı kanun hükmünde kararname ile kuruluşunun ardından, Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MESKİ) Mersin Belediyesi’nin Su ve Kanalizasyon hizmetlerini yürütmek ve bu amaçla gereken her türlü tesisi kurmak, kurulu olanları devralmak ve bir elden işletmek üzere Bakanlar Kurulu’nun 04/05/1995 tarih ve 95/6750 sayılı kararı ile kurulmuştur.

 

Hizmet alanı Mersin Büyükşehir Belediyesinin görev alanı ile sınırlı olan MESKİ, kentin yararlandığı ancak sınırlar dışında kalan su kaynaklarının korunmasına ilişkin çalışmaları da yürütmekle

 

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi, Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı müstakil bütçeli ve kamu tüzel kişiliğe sahip bir kuruluştur. MESKİ personeli 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine tabiidir.

 

MESKİ’NİN GÖREV VE YETKİLERİ

 

MESKİ’nin görev ve yetkileri şunlardır: ‘’İçme, kullanma ve endüstri suyu ihtiyaçlarının her türlü yeraltı ve yerüstü kaynaklarından sağlanması ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılması için; kaynaklardan abonelere ulaşıncaya kadar her türlü tesisin etüt ve projesini yapmak veya yaptırmaktır. Bu projelere göre tesisleri kurmak veya kurdurmak, kurulu olanları devralıp işletmek ve bunların bakım ve onarımını yapmak, yaptırmak ve gerekli yenilemelere girişmektir.

 

Kullanılmış sular ile yağış sularının toplanması, yerleşim yerlerinden uzaklaştırılması ve zararsız bir biçimde boşaltma yerine ulaştırılması veya bu sulardan yeniden yararlanılması için abonelerden başlanarak bu suların toplanacakları veya bırakılacakları noktaya kadar her türlü tesisin etüt ve projesini yapmak veya yaptırmaktır. MESKİ gerektiğinde bu projelere göre tesisleri kurmak ya da kurdurmak; kurulu olanları devralıp işletmek ve bunların bakım onarımını yapmak, yaptırmak ve gerekli yenilemelere girişmektir.

 

Bölge ve içindeki su kaynaklarını, deniz, göl, akarsu kıyılarının ve yeraltı sularının kullanılmış sularla ve endüstri artıkları ile kirletilmesini, bu kaynaklarda suların kaybına veya azalmasına yol açacak tesis kurulmasını ve bu tür faaliyetlerde bulunulmasını önlemek, bu konuda her türlü teknik, idari ve hukuki tedbiri almaktır.

 

Su ve kanalizasyon hizmetleri konusunda hizmet alanı içindeki belediyelere verilen görevleri yürütmek ve bu konulardaki yetkileri kullanmaktır.

 

Her türlü taşınır ve taşınmaz malı satın almak, kiralamak, ekonomik değeri kalmamış araç ve gereçleri satmak, MESKİ’nin hizmetleriyle ilgili tesisleri doğrudan doğruya yahut diğer kamu veya özel kuruluşlarla ortak olarak kurmak ve işletmek, bu maksatla kurulmuş veya kurulmakta olan tesislere iştirak etmektir.

 

Kuruluş amacına dönük çalışmaların gerekli kılması halinde her türlü taşınmaz malı kamulaştırmak veya üzerinde kullanma hakları tesis etmektir.

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.