Mersin Haber

Mersin Şehir Tiyatrosu’nun Aralık Ayı Programı Açıklandı

Paylaş

Yeniden yapılandırılmasının ardından 3. kez sezon açılışı yapan Şehir Tiyatrosu, birbirinden güzel oyunlarla tiyatroseverleri karşılamaya hazır. Yıl boyunca şehir içi ve şehir dışında turnelere katılarak tiyatroseverlerin beğenisini kazanan Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Aralık ayında yeni oyunlarıyla perdeyi açacak. Oyunlar, kimi zaman ise okullarda sahnelenerek, öğrencilerle buluşturulacak.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Aralık ayında 6 oyunla seyirci karşısına çıkacak. Zengin oyuncu kadrosu ve sahne tasarımları ile her yaştan tiyatroseverin beğenisini kazanan Şehir Tiyatrosu, ‘Ben Mimar Sinan’ oyunu ile Aralık ayı programını başlatacak.

Özdülger: “Çocuklarımız için ‘Ben Mimar Sinan’ oyununu hazırladık”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Koordinatörü Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger, Aralık ayı programı ve programda yeni yer alan ‘Ben Mimar Sinan’ oyunu hakkında bilgi vererek, “Öncelikle Mersin Şehir Tiyatrosu olarak yeni sezonumuzu açmış olmanın ve seyirciyle buluşuyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dolu dolu bir programımız var. Fakat bu programda özellikle belirtmek istediğimiz bir nokta var. Biz gençlerimize ve çocuklarımıza çok önem veriyoruz, bunu da her seferinde ifade ediyoruz. Bu doğrultuda yeni bir eser hazırladık; ‘Ben Mimar Sinan’. Turgut Özakman'ın metnini yazdığı bu eseri, okullarımıza giderek ortaokul öğrencilerimize oynuyoruz ve nitekim prömiyerimizi de Mimar Sinan Ortaokulu’nda yaptık. Gerçekten çok etkileyici bir eser. Aynı zamanda Mimar Sinan'ın hayatını, başarılarını, süreci biyografik bir şekilde, Mimar Sinan'ın kendini anlattığı bir eser. Gerçekten çok da etkili oldu. Okuldaki öğrencilerimiz bundan çok keyif aldı” dedi.

“Çocuklarımızı tiyatro ile buluşturmak istiyoruz”

Öğrencileri tiyatro ile buluşturmak adına yapacakları diğer çalışmaları da aktaran Özdülger, “Aralık ayında da bu şekilde devam edeceğiz. Çünkü bizim amacımız, okullara giderek öğrencilerimize tiyatroyu sunabilmek. Aynı şekilde ilkokul öğrencilerimizi de salonlarımıza getirerek, tiyatrolarımızı izletmek istiyoruz. Okuldaki öğretmenlerimizle, müdürlerimizle bağlantı kurarak, çocuklarımıza araçlarımızı da göndererek onların temsillerimize gelmelerini ve izlemelerini istiyoruz”

diye konuştu.

Bengi İspir Özdülger, sanatı ve özellikle tiyatroyu her yaştan insanla buluşturmak istediklerine de değinerek, “Biz şehirde sanatı herkese yayabilmek, herkesin kalbine dokunmak, herkesi kültür ve elbette ki olmazsa olmaz sanatla buluşturmak istiyoruz. Mersin Şehir Tiyatromuz ile salonda yapacağımız ‘Vahşet Tanrısı’, ‘Ölümü Ardında Gezdirenler’, ‘Buzlar Çözülmeden’, yine bu sezon prömiyerini yaptığımız ‘Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım’ eserlerinin dışında, çocuk ve gençlik oyunlarımızla da okullara giderek, okulları da bizlere getirerek tiyatro sezonunu dolu dolu yaşamak istiyoruz. Ocak ayından itibaren de hedefimiz, yine yeni eserlerle sevgili sanatseverlerimize, gençlerimize, çocuklarımıza ve yetişkinlerimize, sanatımızı en iyi şekilde sunmak olacak” ifadelerini kullandı.

Şehir Tiyatrosu'nda Sahnelenecek oyunlar ve tarihleri

Aralık ayı programı, 05 Aralık Pazartesi günü ‘Ben Mimar Sinan’ oyununun yerel basın mensuplarına yapılacak özel temsili ile başlayacak. Oyun Mersin Büyükşehir Belediyesi Nevid Kodallı Oda Tiyatrosu’nda saat 18.30’da sahnelenecek.

06 Aralık Salı saat 20.00’de ‘Ölümü Ardında Gezdirenler’ oyunu, Mezitli Belediyesi Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. 07 Aralık Çarşamba günü ise ‘Ben Mimar Sinan’ oyunu, Turgut Özal Ortaokulu’nda 2 seans olacak şekilde sahnelenecek. Oyunun 1. seansı saat 11.00’de, 2. seansı ise saat 13.00’te yapılacak.

09 Aralık Cuma günü ise ‘Buzlar Çözülmeden’ oyunu saat 20.00’de Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi’nde izleyicilerle buluşacak. ‘Gökkuşağının Altında’ oyunu Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi’nde 12 Aralık Pazartesi günü sahnelenecek. Oyunu, Mersin genelinden Kongre Merkezi’ne getirilecek öğrenciler izleyecek.

13 Aralık Salı saat 20.00’de ‘Vahşet Tanrısı’ oyunu Mezitli Belediyesi Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. 14 Aralık Çarşamba ‘Ben Mimar Sinan’ oyunu ise Kazım Karabekir Ortaokulu’nda sahnelenecek. Oyunun 1. seansı saat 11.00’de, 2. seansı ise saat 13.00’te olacak.

16 Aralık Cuma günü de saat 20.00’de Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi’nde ‘Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım’ oyunu seyirciyle buluşacak. 28 Aralık Çarşamba günü ise ‘Ben Mimar Sinan’ oyunu 3 Ocak Ortaokulu’nda 1. seansı saat 11.00’de, 2. seansı da saat 13.00’te sahnelenecek.

Aralık ayında şehir dışı turnesine de çıkacak olan Şehir Tiyatrosu, 21 Aralık Çarşamba saat 20.00’de İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları İsmet İnönü sahnesine ‘Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım’

oyunu ile çıkacak.

Sahnelenecek oyunları izlemek isteyen vatandaşlar www.mersin.bel.tr ve Teksin uygulaması üzerinden, oyunların tarih ve saat bilgilerine ulaşabilecek.

mersinodak

Mersin Odak Haber yazı işleri ekibi topluma gerçekleri aktarmayı, değişik katmanların sesi olmayı amaç edinmiştir Mersin son dakika, gündem, haber, spor, ekonomi, asayiş, odak haber

Yorumunu Paylaş! Unutma, Yorumundan Sen Sorumlusun

Yeni Haberler

Taha Duymaz, Hatay Depreminde Göçük Altında

Hatay'da yaşayan sosyal medya fenomeni Taha Duymaz, ailesiyle birlikte yaşanan depremde enkaz altında kaldı. Bölgede peş peşe yaşanan depremler nedeniyle… Daha Fazla Oku

8 Şubat 2023

10 ilde OHAL kararı Resmi Gazete'de yayınlandı

10 ilde, OHAL ilan edildiği kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlandı. Daha Fazla Oku

8 Şubat 2023

Mersin İl Sağlık Müdürlüğü’nden Sosyal Medya Paylaşımları Hakkında Açıklama

Mersin İl Sağlık Müdürlüğü, sosyal medyada yapılan paylaşımlar hakkında açıklama yaptı. Mersin Şehir Hastanesi ve Üniversite Hastanesi’ne getirilen depremzedeler için… Daha Fazla Oku

7 Şubat 2023

AFAD Acil Çağrı uygulaması hayat kurtarıyor

Deprem riski olan bölgelerde yaşayan herkes bu uygulamayı telefonuna indirmeli! Daha Fazla Oku

7 Şubat 2023

Mersin Ekmeğini Depremzedelerle Paylaşıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, depremin yaşandığı bölgelerde vatandaşların yanında olmaya ve yaraları sarmaya devam ediyor. Daha Fazla Oku

7 Şubat 2023

AK Parti Milletvekili Depremde Hayatını Kaybetti

 AK Parti Adıyaman Milletvekili Yakup Taş'ın ölüm haberini duyurdu. Yakup Taş’ın dün deprem sonrası enkaz altında olduğu açıklanmıştı. Daha Fazla Oku

7 Şubat 2023

Mersin Büyükşehir, Yaraların Sarılması İçin Tüm İmkânlarını Seferber Etti

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, belediye olarak depremden zarar gören bölgelere tüm imkânları seferber ettiklerini söyledi. Daha Fazla Oku

7 Şubat 2023

Toroslar Belediyesi, Acil Durum Afet Ekibini ve İş Makinelerini Deprem Bölgesine Gönderdi

“Toroslar Belediyesi'nin Ekipleri, Arama Kurtarma Çalışmalarına Destek Veriyor” Daha Fazla Oku

7 Şubat 2023