Mersin Haber

Mersin Seçim Güvenliği Platformu’ndan Provokasyonlara Tepki

Mersin Seçim Güvenliği Platformu’ndan Provokasyonlara Tepki
Yayınlama: 09.05.2023
Düzenleme: 25.05.2024 01:15
A+
A-

Mersin Seçim Güvenliği Platformu, son günlerde artan provokasyonlara tepki göstererek, yetkilileri kullandıkları ayrıştırıcı, kışkırtıcı dili terk etmeye ve saldırılara son verilmesi için gerekli önlemleri almaya davet etti.

Seçimin son haftasında provokasyonların artması ve son olarak İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile mitinge katılan seçmenlere yapılan saldırılara Mersin Seçim Güvenliği Platformu, tepki gösterdi.

 

Mersin Seçim Güvenliği Platformu adına Eğitim Sen Şube Başkanı Mahmut Sümbül, açıklamayı okudu. Başkan Sümbül’ün okuduğu basın açıklaması şöyle: ‘’ Seçim sürecinin son haftasına girilirken yurt içinde ve yurt dışında seçim çalışmaları sırasında yaşananlar, adil ve eşit koşullarda geçmesi gereken bu döneme dair kaygıları her geçen gün daha da artmaktadır. Değişik kentlerde seçim çalışmalarını engellemeye yönelik saldırı girişimleri ve kutuplaştırıcı- provoke edici dil daha da keskinleşerek devam etmektedir. Yakın zamanda Mersin’de “Kılıçdaroğlu Gönüllüleri” adlı bir grubun seçim çalışması sırasında saldırıya uğraması, Tarsus’ta YSP seçim aracına yönelik bıçaklı-sopalı saldırı girişimi ve Çay Mahallesi’nde Hüda-Par seçim çalışması sırasında yaratılmak istenen tehlikeli ve provoke edici silahlı saldırı ve sonrasına yapılan asılsız haberler bu kaygılarımızı daha da arttırmaktadır. Akdeniz Belediye Başkanının HDP’li belediye meclis üyelerine karşı bir televizyon kanalında “ milli değerler” üzerinden kullandığı dil saldırıları tırmandırıcı niteliktedir.  Mezitli’de bir okul müdürünün sosyal medya üzerinden bu süreci tırmandırıcı nitelikteki paylaşımlarını da kınıyoruz. Bu ve benzeri girişimlere karşı yetkilileri kullandıkları ayrıştırıcı , kışkırtıcı dili terk etmeye ve saldırılara son verilmesi için gerekli önlemleri almaya, duyarlılığa davet ediyoruz.

 

Dün de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ve kendisini izlemeye gelenlerin Erzurum mitinginde uğradığı taşlı saldırı ve sonrasında yetkililerin kullandığı dili kınıyoruz. Seçimlere yönelik bu saldırıları ve ayrıştırıcı-kutuplaştırıcı dili lanetliyoruz. Erzurumlulara, yaralanan kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Toplumu sağduyulu olmaya, sandığa giderek oylarını kullanmaya ve geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz. Ülkemizde birlik ve beraberlik içinde, huzur içinde yaşamak istiyoruz. 14 Mayıs’ta eğlenerek, bir bayram havasında sandığa gitmek, oyumuzu vermek istiyoruz. Yurttaşlarımızı birbirine düşman etmeye çalışanlara izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)