Mersin Metrosu’nda Son Durum Nedir? Vahap Seçer’den Dobra Sözler!

Mersin Metrosu’nda Son Durum Nedir? Vahap Seçer’den Dobra Sözler!
Yayınlama: 21.08.2022

Başkan Vahap Seçer, Mut ilçesinde hafta sonu sürdürdüğü ziyaretlerin ardından, bir yerel televizyon kanalının konuğu oldu.
Gazeteci Ahmet Özdemir’in sorularını yanıtlayan Başkan Seçer,
3 yılı aşkın süredir hayata geçirdikleri projeler ve Mersin’in geleceğini ilgilendiren önemli yatırımlarla ilgili kamuoyuna açıklamalarda bulundu.

Öncelikle Gaziantep’te yaşanan trafik kazasına değinerek konuşmasına başlayan Başkan Seçer, “Çok üzüldüm. Gerçekten katliam gibi kaza diyebiliriz. Yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum” ifadeleriyle üzüntüsünü dile getirdi.

“Yol çalışmalarını yoğun bir şekilde devam ettireceğiz”

Merkezde ve kırsal mahallelerdeki yol çalışmalarına önemli bir bütçe ayırdıklarını ve çok kaliteli hizmetler ürettiklerine dikkat çeken Başkan Seçer, “Hem merkezde hem de kırsalda çok önemli yol çalışmaları yapılıyor. Anamur’da, Tarsus’ta, Mezitli’de ve daha birçok yerde yapılan yol çalışmaları hem trafiği rahatlatıyor, hem de trafik güvenliğini ve konforunu sağlıyor.  Köy yolları da böyle. Yapılan grup yolları, sathi kaplamalar beğeni topluyor. Bu çalışmaları yoğun bir şekilde devam ettireceğiz. Bütçede en fazla pay ayırdığımız alanların başında yol çalışmaları geliyor. Geçen yıl kullandığımız asfalt miktarı 500 bin ton iken, bu yıl 600 bin ton hedefledik. Fakat görüldüğü kadarıyla bunu da aşacağız ve yıl sonuna kadar tahminimce 700 bin tona ulaşacak. Bu şu demektir; 2019, 2020, 2021 ve 2022 yılında Mersin Büyükşehir Belediyesi, yol asfalt çalışmalarında çok istikrarlı bir şekilde ağırlığını ortaya koymaya başlamıştır” ifadesini kullandı.

Özellikle büyük cadde ve bulvarlarda yapılan yol çalışmalarında, devletin diğer kurumlarıyla eşgüdümlü bir çalışma yapılması gerektiğine de vurgu yapan Başkan Seçer, “Biz bir cadde veya bulvarda çalışma yapmadan önce, diğer kurumlara da bunu bildiriyoruz. Burada bir çalışmanız varsa gelin yapın, daha sonra izin vermeyizşeklinde uyarımızı yapıyoruz. Çünkü siz yolu yapıyorsunuz, başka bir kurum ertesi gün geliyor yolu açıyor, bu olmaz” dedi.  

Cumhurbaşkanlığı yatırım programına alınmış bir projeyi bu kadar bekletmek anlamsız

Mersin’de ulaşım ağını büyük ölçüde rahatlatacak olan Metro projesine ilişkin çok önemli açıklamalarda bulunan Başkan Seçer, “Cumhurbaşkanlığının yatırım programına alınmış bir proje, bugün imzada bekliyorsa bunun adı bal gibi engellemedir. Metro projemizin çok pahalı olduğu gibi bilinçsiz ve bilgisiz iddialar yapılıyor. Bunu iddia edenler, Konya Metrosu kaç paraya ihale edilmiş bir baksınlar. Bir yıldır imzayı bekliyoruz. İlk etap 900 milyondu zaten. Metro projesi için çok büyük bir rakam değil. Bir taraftan imzayı bekliyoruz, ama bir taraftan da ben kendi imkanlarım dahilinde devam edeceğim. Fakat bu engellemeye sebep olanlar, Mersin’e ihanet içerisindedir. Bu kadar vizyon darlığı, bu kadar düşünce körlüğü olamaz” diye konuştu. Mersin’in ödediği verginin yarısını ödeyemeyen kentlerin, Mersin’den daha fazla destek aldığını hatırlatan Başkan Seçer, “Bu partizanlığı bir tarafa bırakmak lazım. Geçen yıl Ağustos ayında Meclis’ten yetki alındı. 12 aydır da Hazineden bugün çıkacak, yarın çıkacak diye bekliyoruz. Cumhurbaşkanlığının yatırım programına alınan bir proje, finansman konusunda niye bu kadar sıkıntıya sokulur ve bekletilir, anlamak mümkün değil” dedi.

“Burada mali veya iktisadi bir sorun yok, tamamen siyasal bir sorun var

Metro’ya ilişkin değerlendirmelerini Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesine dair bilgileri vererek sürdüren Başkan Seçer, “Şu anda Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ek bütçe ile 6.3 milyar lira bütçesi var, borcu ise 1.5 milyar lira. Bu belediye 2019’da 2 milyar 250 milyon lira borç altındaydı, 2 milyar 250 milyon lira da bütçesi vardı. Yani bütçesi ile borcu birbirine eşitti. Şimdi ise bütçesi, borcunun 4 katı. Bunu görmek lazım. Şunu söylüyorum; metro konusunda mali veya iktisadi bir sorun yok, tamamen siyasal bir sorun var. Mersin’den birileri, bu projenin akamete uğraması için elinden gelen engeli ortaya koyuyor. Buradan bir kez daha söylüyorum; bu engellemeyi yapan siyasetçiler kim ise, Mersin’e ihanet ediyorlar. Onların vebali çok büyük” diye konuştu.

Son 3,5 yıl içinde kent genelinde birçok alanda önemli hizmetleri hayata geçirdiklerine değinen Başkan Seçer, “Fen işleri de, Sosyal hizmetler de, Sağlık hizmetleri de, diğer tüm birimlerimiz de çalışıyor. Kadınımıza, çocuğumuza, gencimize, yaşlımıza dokunuyoruz. Kültüre de önem ve değer veriyoruz. Çünkü Mersin gelişsin, kalkınsın, marka kent olsun istiyoruz. Fakat, marka kent olmanın da bazı koşulları var. Öncelikle belli bir refahınız olacak. Eğitim düzeyiniz yüksek olacak. Yollarınızın standardı yüksek olacak. Toplu taşıma, metro gibi toplu taşıma sistemleriniz olacak. Bir havalimanınız olacak. Mevcut limanın iskele mesafesini uzatarak, denizi doldurarak, alelacele, gereksiz, silueti bozacak, kentin içine doğru yönelen bir projeden vazgeçip, bunun 5-6 katı büyüklüğünde elleçleme kapasitesine sahip ana konteyner limanı yapalım diyoruz. Liman kentiyiz, ticaret kentiyiz, tarım kentiyiz. Kentimizde turizm olsun, sanayi olsun, lojistik olsun, havayolu taşımacılığı, deniz yolu taşımacılığı, karayolu koridoru olsun veya daha da gelişsin istiyoruz. Zaten kentimizin coğrafi konumumu da buna müsait. Transit ticaret için çok uygun bir yerdeyiz” ifadelerini kullandı.

“Eylül’ün ilk haftası “Sarı Limonların” son finalini de yapacağız”

Mersin’de toplu taşıma filosuna kazandırılan otobüsler hakkında da konuşan Başkan Seçer, “Mersin’e toplam 272 toplu taşıma aracı söz vermiştim. Bunların önemli bir kısmı geldi ve şu anda hizmette. Eylül’ün ilk haftası finali yapacağız. 118 otobüs demiştim. Bu ay içerisinde tamamlanıyor. 40 adetlik bir parti geldi. Şu an yeni gelenler var. 40 adedin plakaları takıldı, şu anda seferde. 118’i de tamamlayacağız. Çok şükür mahcup olmuyoruz. 272 otobüs tamamlanmış oluyor ve 2029’a kadar da Mersinlilerin başka otobüse ihtiyacı yok. Gerekirse yine takviyeler yapacağız, yeni güzergahlar açacağız” ifadesini kullandı. Otobüs yerleşkesine de değinen Başkan Seçer, “Toroslar’daki eski çöp alanı değerlendirdik. Zemini sağlamlaştırmak adına birçok altyapı çalışması yaptık. Orası şu anda muazzam bir otobüs yerleşkesi oluyor. Tamir bakım atölyeleri, yıkama atölyesi, CNG’li dolum tesisi, akaryakıt dolum tesisi, işçilerimizin, çalışanlarımızın soyunma, giyinme kabinlerinden temiz duşlarına kadar muazzam modern bir tesis oldu. En geç Eylül ayı sonuna kadar hizmete açacağız” dedi.