Mersin Haber

Mersin Metrosu’nda Son Durum: Başkan Vahap Seçer Halk TV’de Açıkladı

Mersin Metrosu’nda Son Durum: Başkan Vahap Seçer Halk TV’de Açıkladı
Yayınlama: 24.11.2022
A+
A-

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Halk TV’de Gazeteci İsmail Küçükkaya’nın hazırlayıp sunduğu ‘Yeni Bir Sabah’ programının canlı yayın konuğu oldu. Başkan Seçer gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerini de Halk TV ekranlarında anlattı.

Tüm öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının; meslek yasası, kariyer sınavı, atanamama gibi yaşadıkları onca sıkıntıya rağmen Öğretmenler Günü’nü kutlayarak programa başlayan Seçer, bu sorunların ve sıkıntıların bir iktidar değişikliğinde çözüleceği mesajını da verdi.

“Bu işler Marina diye başlar, zamanla AVM’ye döner”

Akdeniz Belediyesi tarafından Balıkçı Barınağı’na yapılmak istenen projeye neden karşı olduğunu da açıklayan Seçer, “Su Sporları Merkezi projesi olarak ortaya çıkan bu projeyi incelediğimizde, bu projeye Atatürk Parkı’ndan 18 bin metrekare alan dahil ediliyor ve aslında bir Marina yapılıyor. Biz Marina’ya da, Su Sporları Merkezi’ne de karşı değiliz. Ama bu tür projeksiyonlar Marina diye başlar, iş AVM’ye döner. Şimdi Mersin’deki mevcut Marina AVM de aynı koşullarda başlamıştı” dedi.

“Mersin gönlü bol, demokrasi kentidir”

İsmail Küçükkaya’nın, 18 Aralık’ta MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin miting için Mersin’e geleceğini belirterek, bu konuda ne düşündüğünü sorması üzerine Başkan Seçer, “Onur duyarız. Türkiye’nin önemli bir siyasi partisinin genel başkanı geliyor. Demek ki Mersin cazibe yeri. Komşu illerimizden, her yerden insanlar gelecek. Bizim de üzerimize düşen bir şey varsa hazırız, gelsinler. Mersin gönlü bol, demokrasi kentidir, Atatürk kentidir.  Oy veren ve vermeyen herkesi kucaklıyoruz. Ben yüzde 45 oy aldım, ama hiçbir vatandaşım diyemez ki Vahap Seçer ayrımcılık yapıyor” diye cevap verdi.

“Her konuda olduğu gibi metro konusunda da adalet istiyoruz”

Mersin’de metro projesini çok önemsediğini ve Mersin’in bu projeyi hak ettiğini vurgulayan Seçer, metro inşaatını 3 Ocak’ta başlattıklarını, borçlanma yetkisi aldıklarını ve sadece adalet istediklerini belirterek, “Bütün gerekli işlemleri tamamlamamıza rağmen evraklarımız Hazine’de takıldı, imzalanmadı henüz. Bu imza olmazsa finansman kullanamıyorsunuz, finansman kullanamazsanız inşaatı hızla sürdüremiyorsunuz. Şu ana kadar kendi imkanlarımızla inşaatı devam ettiriyoruz, ama önümüzün açılması lazım. O imza bizim için önemli, fakat bir yılı aşkın bir süredir imzada bekliyor bizim evraklar. Ama metroyu ne olursa olsun yapacağız, çünkü Mersin Belediyesi çok güçlü bir belediye” diye konuştu.

“Hukuk var, yasa var, nizam var, mahkeme var. Her şey orada görülür”

Belediye’ye alınacak olan personeller için belli kuralların olduğunu ve bu kuralları devletin koyduğunu kaydeden Seçer, personel alımında adli sicil ile güvenlik ve arşiv soruşturmalarının esas olduğunu ve bu incelemeyi de Adalet Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’nın yaptığını vurguladı. Bu iki bakanlığın yaptığı incelemeler neticesinde, eğer uygunsa personel alımı yaptıklarını ifade eden Seçer, “Herkes zannediyor ki Belediye Başkanı istediği kişiyi alır, belediyede çalıştırabilir. Yok öyle bir şey. Siyasetin gücünü kullanarak, kamu çalışanlarını ya da kurumlarını bir asa gibi kullanarak, bir diğer kamu kurumuna tuzak kurulmasını kabul edemeyiz. Dediler ki ‘Mersin Belediyesi’nde terörle iltisaklı kişiler çalışıyor.’ Yazdık savcılığa ve ilgili kurumlara. ‘Verin şu listeyi bize kimmiş bunlar?’ Şu güne kadar ses yok. Hepimiz kamu adına hizmet yapıyoruz. Her iki kişiden birinin oyunu almış belediye başkanlarını; hiç kimse bu kadar rahat itham altına alamaz, iftira atamaz, halkın önüne tartışma konusu edemez. Hukuk devleti, yasa var, nizam var, kanun var, savcı var, mahkeme var. Her şey orada görülür” diye konuştu.

“Elbette Cumhurbaşkanı adayı olarak, Sayın Kılıçdaroğlu’nu görmek isterim”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Millet İttifakı’nın olası Cumhurbaşkanı adayı olması ile ilgili düşüncesini açıklayan Seçer, “Elbette ki şu anda biz ana muhalefet partisiyiz ve bizim bir liderimiz var. Onun başkanlığında yetkili kurullarımız var. Onların alacağı karar bizim başımızın tacıdır. Biz öyle niyet okuyup, analizler yapmak, tahliller yapmak yetkisine sahip değiliz” diye konuştu.

31 Mart seçimlerinde CHP’nin 5 yeni Büyükşehir Belediyesi’ni, toplamda da 11 Büyükşehir Belediyesi’ni kazanmasının ve bu belediyelerin ülke nüfusunun yüzde 45’ni yönetmesinin mimarının CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu hatırlatan Seçer, “Tabi ki bir CHP’li olarak ben Cumhurbaşkanı adayı olarak, Sayın Kılıçdaroğlu’nu görmek isterim” dedi.

“6’lı masanın kesinlikle sağlam kalması gerekir”

6’lı masanın sağlam kalması gerektiğine de dikkat çeken Seçer, bu durumun matematiksel olarak da, mantıksal olarak da, motivasyon ve moral değerleri olarak da böyle olması gerektiğini kaydetti. Seçer, “6’lı masada muhafazakar, milli görüş, sosyal demokrat, sol görüşler var. Bunlar ayrı, ama temel ilkeler var. Türkiye’nin temel sorunları var. İvedi olarak bunlar nasıl çözülecek, halka güven vermek lazım. İstikrarlı bir görüntü çizmek lazım. Bir arada güçlü bir şekilde durulduğunu halka göstermek lazım, gerisi gelecektir” ifadelerini kullandı.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Content is protected !!