Mersin Haber

Mersin Kadın Platformu: Sessiz Kalmayacağız!

Mersin Kadın Platformu: Sessiz Kalmayacağız!
Yayınlama: 13.09.2022
A+
A-

Mersin Kadın Platformu üyeleri, boşanmak istediği erkek tarafından öldürülen Dilek Karaman cinayetini protesto etti. Kadın cinayetlerinin her geçen gün daha da arttığını söyleyen Mersin Kadın Platformu üyesi Zeynep Kaya, kadın cinayetlerine sessiz kalmayacaklarını belirtti.

Mersin Kadın Platformu üyeleri, Mersin’de boşanmak istediği erkek tarafından öldürülen Dilek Karaman cinayetine tepki göstermek amacıyla bir araya geldi. Basın açıklamasında konuşan Mersin Kadın Platformu üyesi Zeynep Kaya, son günlerde kadınlara yönelik şiddetin ve cinayetlerin arttığına dikkat çekti.

Kadınların öldürüldükçe sosyal medyada gündeme geldiğini vurgulayan Kaya, her kadın cinayetinin kadınların yaşam hakkına yapılan bir saldırı olduğunu söyledi.

Zeynep Kaya, “Ülkemizde kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri her gün katlanarak artmakta olan toplumsal bir yara haline gelmiştir. Kadınlar sayıdan, siyah beyaz birer fotoğraftan, öldürüldükçe ismi gündem olan hastaglardan ibaret değildir.

Her kadın cinayeti, kadınların yaşam hakkına yapılmış bir saldırıdır. Daha 10 Eylül’de kentimizde boşanmak istediği için katledilen Dilek Karaman da hayallerinden, çocuklarından ailesinden koparıldı.

İki buçuk yaşında onuncu kattan şüpheli bir şekilde düşen çocuğun yakınlarının olayı kapatmaya çalışması erkek zihniyetinin ağır bir şekilde kadın ve çocuklar üzerinde hakimiyetini sürdürmeye çalışırken, erkek devlet zihniyetinden güç alarak hayatta kalmaya devam etmektedir” diye konuştu.

“HER ALANDA MÜCADELE VERİYORUZ”

 

Dokunulmazlığı kaldırılan ve geçtiğimiz günlerde yakalanan HDP Diyarbakır Milletvekilli Semra Güzel hakkında konuşan Kaya, “AKP /MHP ittifakının seçim oyunlarının birer parçası olan halkları birbirine uzaklaştırma ve kaos yaratma oyununu son süreç te iptal edilen konserler tiyatrolar halkın kendini özgürce ifade edebileceği alanları daraltarak birbirinden uzaklaştırma sormayan sorgulamayan bir tip yaratma çabası sonucu ile birlikte halkın kendi seçme ve seçilme hakkına da müdahale ederken seçilmiş milletvekili Semra güzel ‘in yakalama şekli bizlere onun şahsında gösterdiği tutum kadınları iradesizleştirmek ve kendisi gibi olmayanın kabullenmek yerine ötekileştiren bir yaklaşımın bariz örneğidir.

Ters kelepçe ile saçlarından çekerek başının öne eğdirmeye çalıştırılması kadın iradesini hiçe saymaktır.

Ancak bu iyi bilinmelidir ki biz kadın örgütleri ülkemizde özgür, eşit, etnik, inançsal ve cinsiyet ayrımı olmadan demokratik bir ülkenin özlemenin mücadelesini her alanda veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz. Biz kadınlar olarak her gün artan kadın cinayetlerine sessiz kalmayacağız” dedi.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Content is protected !!