Mersin Kadın Platformu Anayasa Değişikliğine ‘Hayır’ Dedi

Mersin Kadın Platformu Anayasa Değişikliğine ‘Hayır’ Dedi
Yayınlama: 24.01.2023

Mersin’deki kadınlar, Anayasa değişikliği teklifine tepki gösterdi. Eylemde kadınlar, “Eşit, özgür, laik bir ülke istiyoruz” yazılı pankart açtı.

Mersin’de kadınlar ve LGBTİ+’lar, “başörtüsüne anayasal güvence ve ailenin korunması” gerekçesiyle hazırlanan Anayasa değişikliği önerisine “hayır” demek için sokağa çıktı.

Mersin Kadın Platformu Anayasa Değişikliğine 'Hayır' Dedi Mersin Haber

Mersin Kadın Platforumu, Pozcu Koton önünde Anayasa değişikliği teklifi için Kadınlar basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasını okuyan Elmas Kara, ” AK Parti iktidarı Anayasa değişikliği teklifi ile yıllardır sürdürdüğü kadın düşmanı, LGBTİ + düşmanı politikaları ve dinci gericiliği tırmandırıyor. Bu anayasa değişikliği anayasanın laiklik ve eşitlik ilkesine aykırıdır. Kazanılmış haklarımıza saldırıdır” dedi.

AK Parti’nin “başörtüsüne anayasal güvence ve ailenin korunması” gerekçesiyle hazırladığı anayasa değişikliği önerisi, ittifak ortakları MHP ve tek milletvekili bulunan BBP ile birlikte 336 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulmuştu. Öneriyi, laiklik ve eşitlik ilkesine aykırı bulan Mersin Kadın Platformu Pozcu Koton önünde bir araya gelerek, anayasa değişiklik teklifine hayır dedi ve eşit, özgür ve laik bir ülkede yaşamak istediklerine vurgu yaptı.