Mersin Haber

Mersin Büyükşehir’in Ücretsiz Meslek Edindirme Kursları Devam Ediyor

Paylaş

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Halkkent MERCEK’te, Tırnak Süsleme ile Temel Makyaj kursları açıldı. Eğitmen Türkan Şahgül tarafından verilen kurslarda katılımcılar, makyaj ve tırnak süslemeye dair hem teorik hem de uygulamalı eğitim görüyor. Her iki kursun sonunda da gerçekleştirilecek sınavı başarıyla tamamlayan kursiyerler, Türkiye’nin her yerinde geçerli olan Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalarını alacaklar.

Maya: “Bu kursun amacı hobi değil, meslek edindirmek”

Kurslar hakkında bilgi veren MERCEK Meslek Edindirme ve Eğitim Merkezi Eğitim Koordinatörü Gül Kadem Maya, her iki kursa da çok fazla talep olduğunu ve kursiyerleri ön görüşme yaparak belirlediklerini aktardı. Bu alanda çalışan ya da çalışmaya niyetli olan kişilere öncelik verdiklerini belirten Maya, “Hem teorik, hem uygulamalı eğitim veriyoruz. Kursiyerlerimiz hangi maddeleri kullanacakları ve makyajda cilt tonuna göre hangi malzemeye ihtiyaç duyulacağı gibi eğitimleri alıyorlar” dedi.

Kursun sonunda sınav yapılacağını ve bu sınavı başarıyla geçen kursiyerlerin Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikalarını alacaklarını söyleyen Maya, “Makyaj ve tırnak süsleme, artık hem Avrupa’da hem de Türkiye’de bir sanata dönüştü. Bunun üzerine biz de nitelikli çalışanlara destek olmak istedik. Özel kurumlarda bu eğitimler çok ciddi ödemelerle veriliyor. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak bu kursu ücretsiz açtık. Daha önce deneyimi olan, üniversitede eğitim görmüş veya kuaförlerde çalışmış, bu alanda kendini gösterecek kişileri bir adım öne çıkardık. Çünkü bizim amacımız hobi değil, meslek edindirmek” ifadelerini kullandı.

Şahgül: “Öğrencilerden hiçbir ücret talep etmiyoruz”

Eğitmen Türkan Şahgül ise kursa gösterilen ilgiden çok memnun olduklarını belirtti. Kursiyerlerin çok başarılı olduğunu ve iyi sonuçlar aldıklarını kaydeden Şahgül, “Kursiyerlerin çoğu iş bulabilmek adına katıldı. Dışarıda bu kurslar parayla, ama burada her şey ücretsiz. Öğrencilerimizden hiçbir şekilde ücret talep etmiyoruz, bütün malzemelerimiz de burada mevcut. Öğrenciler çok memnunlar. Sırada bekleyen bir sürü öğrenci var. Bu arkadaşlarımızı mezun ettikten sonra, yeni katılımlarımız olacak” diye konuştu.

“Kurs sayesinde bu alanda kendimizi geliştiriyoruz”

Tırnak Süsleme kursu öğrencilerinden Perjin Düzen, kursun meslek edindirme anlamında çok büyük katkısı olduğunu söyleyerek, “Büyükşehir Belediyesi’nin bize sunmuş olduğu bu kursa başvuru yaptım ve kabul edildim. Bize meslek edindirme anlamında güzel katkılar sunuluyor. Kurs sonunda bir iş yeri açmayı isteriz” dedi.

Kursiyer Özge Deveci ise bu alanda kariyer yapmak istediğini belirterek, “Bu iş benim için hobi değil. Daha çok meslek alanında istediğim bir şey. Kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Devam kursu olursa da katılmak istiyorum. Büyükşehir’in verdiği bu hizmetten çok memnunuz” ifadelerini kullandı.

Kursiyer Kerem Akıllıok da kursların özellikle ücretsiz olmasından dolayı çok memnun olduğunu vurgulayarak, “Şu anda iyi gidiyor. Verilen bunca emeğin karşılığını alabileceğimi düşünüyorum. Bu alanda kendimi geliştirmeyi planlıyorum. Dışarıda kaç bin liraya aldığımız şeyleri, burada ücretsiz alabiliyoruz” dedi.

“Bu hizmetler sayesinde kadınlarımız kalkınmış oluyor”

Temel Makyaj kursuna katılan Emine Yalçın ise makyaj artisti olmak istediğini ve bu yüzden kursa katıldığını söyledi. Daha önce ücretli verilen özel kurslara katıldığını, ancak istediği verimi alamadığını belirten Yalçın, “Başvuruyu yapıp görüşmeye geldim ve beni kabul ettiler. Daha da güzel şeyler öğreneceğimize inanıyorum, çünkü önümüzde 2 ay var. Bu hizmetler sayesinde kadınlarımız kalkınmış oluyor” ifadelerini kullandı.

Temel Makyaj kursiyerlerinden Ela Şengezer de, MERCEK’i internet sayfasından takip ettiğini ve bu sayede kurslardan haberdar olduğunu söyledi. Evinin yakınında böyle bir kurs olmasının da kendisi için çok avantajlı olduğunu belirten Şengezer, “İnanılmaz güzel geçiyor, çok da eğlenceli geçeceği şimdiden belli, hocamız da çok enerjik. Büyükşehir’in böyle bir hizmet sunuyor olması mükemmel ve böyle eğitimlerin ücretsiz olması da bizi ekstra mutlu ediyor”

diye konuştu.

mersinodak

Mersin Odak Haber yazı işleri ekibi topluma gerçekleri aktarmayı, değişik katmanların sesi olmayı amaç edinmiştir Mersin son dakika, gündem, haber, spor, ekonomi, asayiş, odak haber

Yorumunu Paylaş! Unutma, Yorumundan Sen Sorumlusun

Yeni Haberler

Taha Duymaz, Hatay Depreminde Göçük Altında

Hatay'da yaşayan sosyal medya fenomeni Taha Duymaz, ailesiyle birlikte yaşanan depremde enkaz altında kaldı. Bölgede peş peşe yaşanan depremler nedeniyle… Daha Fazla Oku

8 Şubat 2023

10 ilde OHAL kararı Resmi Gazete'de yayınlandı

10 ilde, OHAL ilan edildiği kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlandı. Daha Fazla Oku

8 Şubat 2023

Mersin İl Sağlık Müdürlüğü’nden Sosyal Medya Paylaşımları Hakkında Açıklama

Mersin İl Sağlık Müdürlüğü, sosyal medyada yapılan paylaşımlar hakkında açıklama yaptı. Mersin Şehir Hastanesi ve Üniversite Hastanesi’ne getirilen depremzedeler için… Daha Fazla Oku

7 Şubat 2023

AFAD Acil Çağrı uygulaması hayat kurtarıyor

Deprem riski olan bölgelerde yaşayan herkes bu uygulamayı telefonuna indirmeli! Daha Fazla Oku

7 Şubat 2023

Mersin Ekmeğini Depremzedelerle Paylaşıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, depremin yaşandığı bölgelerde vatandaşların yanında olmaya ve yaraları sarmaya devam ediyor. Daha Fazla Oku

7 Şubat 2023

AK Parti Milletvekili Depremde Hayatını Kaybetti

 AK Parti Adıyaman Milletvekili Yakup Taş'ın ölüm haberini duyurdu. Yakup Taş’ın dün deprem sonrası enkaz altında olduğu açıklanmıştı. Daha Fazla Oku

7 Şubat 2023

Mersin Büyükşehir, Yaraların Sarılması İçin Tüm İmkânlarını Seferber Etti

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, belediye olarak depremden zarar gören bölgelere tüm imkânları seferber ettiklerini söyledi. Daha Fazla Oku

7 Şubat 2023

Toroslar Belediyesi, Acil Durum Afet Ekibini ve İş Makinelerini Deprem Bölgesine Gönderdi

“Toroslar Belediyesi'nin Ekipleri, Arama Kurtarma Çalışmalarına Destek Veriyor” Daha Fazla Oku

7 Şubat 2023