Cuma, Eylül 22, 2023

Mersin Büyükşehir’den Öğrencilere Geri Dönüşümü Öğreten Teknik Gezi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Çevre Haftası dolayısıyla Aliye Pozcu İlköğretim Okulu ve Çiftlik Şehit Eren Kızılgedik İlkokulu öğrencileriyle birlikte Mersin’de geri dönüşüm ve atıkların ayrıştırılması konusunda faaliyet gösteren ÇEVDOSAN’ı ziyaret etti. Tesiste yapılan her bir faaliyeti pür dikkat dinleyen öğrenciler, ziyaret sonrasında atıkların geri dönüştürülmesi hakkında bilgi sahibi oldu.

 

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Çevre Haftası Kapsamında, hem Aliye Pozcu İlköğretim Okulu hem de Çiftlik Şehit Eren Kızılgedik İlkokulu öğrencileriyle birlikte Mersin’de geri dönüşüm ve atık tesisi alanında faaliyet gösteren ÇEVDOSAN’a teknik gezi etkinliği düzenledi. Etkinlik boyunca cam, plastik, metal ve naylon gibi atıkların geri dönüşüm süreci hakkında bilgiler edinen öğrenciler, atıkların nasıl dönüştürüldüğü ile ilgili işlemleri de izlediler.

 

Teknik gezinin amacını aktaran Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Çevre Koruma ve Denetim Şube Müdürlüğü Çevre Mühendislerinden Nilüfer Çocuk, “Çevre Haftası kapsamında, çocuklara her atığın çöp olmadığını ve yeniden değerlendirilebileceğini anlatmak istedik. Aynı zamanda atıkların nasıl ayrıştırılması gerektiğiyle de ilgili onları bilgilendirerek, çevre bilincini aşılamak için atık tesisine teknik gezi düzenledik” diye konuştu.

 

“Ağaç yaşken eğilir”

Ambalaj atıkları, sıfır atık, atıkların ayrıştırılması ve cinsleri ile birlikte, atıkları geri dönüştürmenin çevreye olan katkısını minik öğrencilere anlatan ÇEVDOSAN firması Çevre Mühendisi Merve Yeşildağ, “Büyükşehir Belediyemiz’le birlikte Çevre Haftası kapsamında tesisimize teknik gezi düzenledik. Gelecek nesillere de bunları aktarması için ağaç yaşken eğilir diyoruz. Sadece çevre haftasında değil her gün bu duyarlılığın sürmesi dileğiyle” dedi.

 

“Çocuklar etkinlikle birlikte farkındalık kazandı”

Çevre Haftası kapsamında, atık tesisini gezen öğrencilerinin geri dönüşümle ilgili farkındalık kazandıklarını ifade eden öğretmen Serap Öztürk Yılmaz, Burada çalışan Çevre Mühendisi bizlere, atıkların ayrıştırılıp nasıl işlendiği ve geri dönüşüm işlemlerinin nasıl yapıldığı hakkında bilgi verdi. Çocuklarımıza, plastik, cam ve kâğıt gibi atıkları çöpe değil de daha dikkatli davranarak geri dönüşüm kutularına atmaları gerektiğini öğrettik. Etkinlikle birlikte çocuklarımızda büyük bir farkındalık oluştu” diye konuştu.

 

“Çöplerimizi geri dönüşüm kutularına atarak doğaya faydalı olabiliriz”

Geri dönüşüm ve atık tesisini gezen öğrencilerden Sevgi Zehra Gümüşay, “Arkadaşlarıma sesleniyorum: Lütfen çöplerinizi atmadan önce ayrıştırın ve geri dönüşüm kutularına atın” diyerek çevreye karşı duyarlı olmaları gerektiğini ifade etti.

 

Atıkları geri dönüşüme atarak daha fazla ürün elde edileceğini söyleyen öğrencilerden Ayaz Yardımcı, “Çöpleri çöpe atmak gerektiğini herkes bilir. Ama çöplerimizi ve atıklarımızı geri dönüşüm kutularına atmalıyız. Böylelikle doğanın korunmasını sağlayabiliriz” dedi.

 

Geri dönüşüm tesisini gezmenin kendisi ve arkadaşları için çok iyi olduğunu söyleyen Beril Betül Bayduz ise, “Bizler artık, çevreyi koruyan çevre müfettişleriyiz” dedi.

- Advertisement -
mersinodak
mersinodakhttps://mersinodak.com/
Mersin Odak Haber yazı işleri ekibi topluma gerçekleri aktarmayı, değişik katmanların sesi olmayı amaç edinmiştir Mersin son dakika, gündem, haber, spor, ekonomi, asayiş, odak haber
İLGİLİ HABERLER

Son Haberler