Mersin Haber

Mersin Büyükşehir, Sosyal Belediyecilik Örnekleriyle Vatandaşın Gönlüne Girdi

Paylaş

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 2022 yılı boyunca sosyal belediyeciliğe örnek olan hizmetler ve projelerle vatandaşlardan tam not aldı. Sosyal belediyeciliğin daha da anlam kazandığı mevcut ekonomik koşullarda, Büyükşehir’in karnesi artılarla doldu. Sosyal Hizmetler Dairesi koordinesinde yürütülen hizmetler ile vatandaşın evine aş, öğrencinin eğitimine destek, yaş almışına manevi evlat olan Büyükşehir, herkese ve her kesime omuz vermeye devam ediyor.

Büyükşehir’in sosyal belediyecilik karnesi artılarla doldu

Büyükşehir, Mersin merkez ve Tarsus’taki ‘Aşhane’ ile yaşlılık, yoksulluk ve engellilik gibi nedenlerden dolayı yemek yapamayan yurttaşlara yemek hizmeti veriyor. Büyükşehir her gün 1483 haneye 3 bin 158 kişilik yemek ulaştırıyor. ‘Halk Kart’ ile vatandaşın mutfağına katkı sunan Büyükşehir, 2022 yılında her ay yaklaşık 12 bin kişiye 150 ve 270 liralık bakiyelerle destekte bulundu. 2023 yılı için bu meblağ 300 ve 500 lira olarak artırıldı.

Büyükşehir’in öne çıkan projeleri arasında ‘Mahalle Mutfakları’ ile ‘1 Ekmek 1 Çorba’ projeleri de yer alıyor. Mahalle Mutfakları Mersin merkez, Tarsus ve Erdemli ilçelerinde toplam 37 farklı noktada hizmet veriyor. Ayrıca 1 adet gezici Mobil Tır, diğer ilçelere belirli aralıklarla hizmet ulaştırıyor.

‘1 Ekmek 1 Çorba’ projesi kapsamında 13 ilçede, haftanın 6 günü belirlenen 61 farklı noktada vatandaşlara çorba ikram ediliyor. 2021-2022 kış sezonunda Büyükşehir toplam 601 bin 45 kişilik çorba ikram etti. 31 Ekim 2022 tarihinde tekrar başlayan hizmet ile şimdiye kadar 204 bin 476 kişilik çorba vatandaşlara ulaştı.

Büyükşehir ile öğrencilerin yüzü gülüyor

Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezileri’

sayesinde, öğrenciler lise ve üniversite sınavlarına ücretsiz hazırlanıyor. 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında 4834 öğrenci üniversite sınavlarına, 1702 öğrenci ise liseye giriş sınavlarına hazırlanıyor.

Üniversiteyi kazanan Mersinli öğrencilerin okul ihtiyaçlarına katkı sağlayan ‘Öğrenim Yardımı’ projesinden, 2021-2022 eğitim öğretim yılında 9 bin 93 öğrenci yararlanırken, 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında ise toplam 12 bin 23 öğrenci faydalanıyor.

Büyükşehir, ‘İlk Çantam’ projesi kapsamında, il genelinde dezavantajlı mahallelerde bulunan okullarda eğitim gören ilkokul 1.sınıf öğrencilerine, içerisinde kırtasiye malzemelerinin bulunduğu çanta dağıtımı yapıyor. 2022-2023 eğitim öğretim yılında 18 bin çanta dağıtıldı.

Öğrencilere psikolojik danışmanlık ve mesleki rehberlik hizmeti veren ‘MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezi’nden, 2022 yılında 1030 öğrenci faydalandı. ‘Mesleki Eğitim Ve Meslek Edindirme Merkezi (MERCEK)’ projesi kapsamında verilen eğitimler ile de vatandaşların meslek öğrenebilmeleri sağlanırken, birçok sektörün de kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması ve kursiyerlerin kişisel gelişim ve becerilerine katkıda bulunmaları amaçlanıyor.  Yenişehir, Halkkent ve Tırmıl Sanayi Sitesi içerisinde bulunan merkezlerden, toplam 1003 kursiyer faydalandı.

Birleşmiş Milletler Göç Kuruluşu olan Uluslararası Göç Örgütü (IOM) iş birliğiyle, Akdeniz ilçesinde hizmete koyulan ‘Sosyal Uyum Merkezi’ faaliyetlerini sürdürüyor. 2022 yılında Sosyal Uyum Merkezi’nde Büyükşehir; hukuk danışmanlığı, sosyal hizmet, iş ve meslek, sağlık, eğitim, sosyal aktiviteler ve toplum destek, tercüme desteği alanlarında toplam 6 bin 352 kişiye hizmet verdi.

Üniversite öğrencileri tarafından sevilen bir diğer hizmet de ‘Çamaşır Kafe’ hizmeti. Öğrencilere burada çamaşır yıkama-kurutma, ütü hizmeti sağlanırken, mini kütüphane, çay ikramı ve kış aylarında sabahları çorba hizmeti sunuluyor. 2022’de merkezdeki Çamaşır Kafe’de toplam 548 öğrenci 3 bin 963 kez, Tarsus Çamaşır Kafe’den ise toplam 289 öğrenci 2 bin 815 kez yıkama kurutma hizmeti aldı.

Büyükşehir’in ‘Süt Senin Gurur Mersin’in’ projesi ile çocukların sağlıklı beslenmelerine katkı sunuluyor. Büyükşehir, 2021-2022 eğitim öğretim yılında 1 milyon 41 bin 903 adet süt dağıttı. Proje 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında tekrar başlamış olup, bu süreçte 115 ilkokulda 283 bin 186 adet süt dağıtıldı. Dağıtımlar devam ediyor.

Büyükşehir, üniversite öğrencilerinin barınma sorununa çözüm getirmek için ‘Gülnar Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu ve Konukevi’ ile 120 kişi kapasiteli ‘Büyükşehir Belediyesi Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu’nu da hizmete açtı. Gülnar’daki konukevinden 68 kız, 52 erkek öğrenci yararlanıyor.

‘Kuruyemiş Dağıtımı’ kapsamında ise Büyükşehir, temel besin maddelerine ulaşmakta zorlanan öğrencilerin yoğun olduğu bölge okullarında, toplam 4 bin öğrenciye haftada 2 kez 40 gramlık kuruyemiş paketi dağıtımı yapıyor. Toplam 21 bin 807 paket kuruyemiş dağıtımı gerçekleştirildi ve dağıtımlar devam ediyor.

Büyükşehir, ‘Kıyafet Evi’ projesiyle de yılda 4 kez, kişi başı 3 parça olmak üzere kıyafet yardımında bulunuyor. Projeden 0-12 yaş arası çocuklar faydalanıyor. 2022 yılında toplam 4 bin 348 ihtiyaç sahibi ailenin kıyafet ihtiyacı karşılandı. Kıyafet Evi’nin 2. şubesi ise Tarsus’ta 30 Eylül 2022 tarihi itibariyle hizmete başladı ve şu ana kadar toplam 602 aileye hizmet sundu.

Merkez ve merkez dışı ilçelerde, ağırlıklı olarak kırsal kesimde yaşayan ve kuaför hizmeti alamayan vatandaşlara ‘Mobil Kuaför’ hizmeti sunuluyor. 2022 yılında Mobil Kuaför Aracı’ndan toplam 3 bin 859 vatandaş faydalandı.

mersinodak

Mersin Odak Haber yazı işleri ekibi topluma gerçekleri aktarmayı, değişik katmanların sesi olmayı amaç edinmiştir Mersin son dakika, gündem, haber, spor, ekonomi, asayiş, odak haber

Yeni Haberler

MTSO’dan Önemli Hamle! Meslek Liselerinin Sanayiye Entegresi Sağlanacak!

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, lise ve sanayi işbirliğini artırmak, Mersin sanayicisini meslek ve… Daha Fazla Oku

8 Haziran 2023

Altın ve doların makas farkının çözümü, dijital altın ve dijital dolar!

Dolar ve altının hızlı yükselişi sonrası alım satım işlemlerinde makas farkı açıldı. Yatırımcılar, alış ve satış fiyatları arasında açılan makasın… Daha Fazla Oku

8 Haziran 2023

Türkiye’nin Uzay Yolcuları Mersin’den Çıkacak

Başkan Vahap Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 29 Ekim’de çocuklara ve gençlere armağan edilecek olan ‘İklim ve Çevre Bilim Merkezi’ni… Daha Fazla Oku

8 Haziran 2023

Yenisini Unutun, Eskisinin Kıymetini Bilin! Apple, Türkiye Ürünlerine 20 Gün İçinde 3. Zam Geldi:

iPhone'dan MacBook'a kadar tüm Apple ürünlerinin Türkiye’deki fiyatları yine zamlandı. Apple Türkiye, 20 gün içerisinde ürünlerine 3. kez zam yapmış… Daha Fazla Oku

8 Haziran 2023

Altın Borcu Olanlar Dikkat! Gram Altında Yeni Rekor: 14,18 ve 22 Ayar Bilezik Alış Ve Satış Rakamları!

Türk Lirası dün, sadece bir günde yüzde 7'nin üzerinde değer kaybedince dolar, 23 liranın üzerini gördü. Küresel piyasalarda başlayan yükseliş… Daha Fazla Oku

8 Haziran 2023

Mersin'de Mevsimlik Çiçek Dikimiyle Her Yer Renkleniyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, yeşili önceleyen hizmet anlayışı ile kent genelinde sürdürdüğü çalışmalar devam ediyor. Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ekipleri,… Daha Fazla Oku

8 Haziran 2023

Mersin Büyükşehir’in Erdemli’deki ‘Yks Motivasyon Konseri’ İle Öğrenciler Moral Depolayacak

Mersin Büyükşehir Belediyesi, eğitime verdiği önemle öğrencilerin her anlamda yanında olmayı sürdürüyor. Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri ile öğrencilere… Daha Fazla Oku

8 Haziran 2023

Saadet ve Gelecek Ortak Adayını Açıkladı: Serap Yazıcı Özbudun Kimdir?

Türkiye’de Siyasi Partilerin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) meclis başkanlığı süreci başlıyor. 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerinden sonra Milletvekillerinin… Daha Fazla Oku

7 Haziran 2023