Mersin Haber

Mersin Büyükşehir, Depremzede Öğrencilere Umut Oldu

Mersin Büyükşehir, Depremzede Öğrencilere Umut Oldu
Yayınlama: 07.05.2023

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 6 Şubat depreminin ardından Mersin’e gelen depremzedeler için verdiği barınma desteğinin yanı sıra öğrencilere verdiği eğitim hizmetleri ile gençlerin umudu oldu.

Hatay’dan Mersin’e gelen Miray Yeşil Bahap ve Malik Mert Atasoy, Büyükşehir’in barınma alanlarında yaşarken, yine Büyükşehir’in Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’nde YKS’ye hazırlanıyor. Depremden sonra gelecekleri için karamsarlığa düşen ve YKS’ye hazırlanamama korkusu yaşayan Miray ve Mert’in umudu Büyükşehir’in destekleri ile yeniden yeşerdi.

YKS için artık daha umutlular

Erkek Öğrenci Yurdu’nda kalan ve Merkez Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’nde sınava hazırlanmaya devam eden Miray ve Mert, depremin ardından yaşadıkları travmatik durumu, Büyükşehir’in destekleri ile aşmaya çalışıyor. Ailesi ile birlikte Samandağ’dan gelen Miray ve Başkan Seçer’in depremzede öğrencilere ücretsiz kurs merkezi desteği tweeti üzerine Antakya’dan gelen Mert’in umudu yeniden yeşerdi. İkili, dersin dışında kalan boş zamanlarını ise gitar çalarak, kitap okuyarak ve arkadaşları ile vakit geçirerek değerlendiriyor.

“Kurs merkezinin yardımıyla kendime geldim”

Miray Yeşil Bahap, Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okumak istiyor. Büyükşehir Belediyesi’nin Erkek Öğrenci Yurdu’nda ailesiyle kalan Miray, aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi’nin Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi’nde YKS sınavına hazırlanıyor.

Bahap, Mersin’e geldiği ilk süreci ve verilen hizmetlerin kendisi için ne kadar önemli olduğunu anlatarak,“İlk başlarda çok zorluydu. İlk birkaç hafta o psikoloji ile çalışamadım ama burada hocaların yardımıyla, kurs merkezinin yardımıyla kendime geldim. Hatta sınavlarda iyi dereceler de yapmaya başladım. Şu anda iyiyim. Yurt açısından çok rahatız. İlk geldiğimizden günden beri bizimle çok ilgilendiler. Öğretmenler de çok cana yakınlar. Hatta burada çalışırken bile bize yardımcı oluyorlar. Arada gelip bizi yokluyorlar ya da biz onlara soru götürebiliyoruz. Kurs merkezinde ise istediğim zaman özel ders alabiliyorum. Sınavlar konusunda da bir problemim yok. Arkadaşlarımla beraberim, orada yeni arkadaşlar edindim. Orada gayet rahatım, memnunum” dedi.

“Belediyenin sağladığı hizmetler beni çok şaşırttı”

Mersin’e alıştığını ve çok sevdiğini söyleyen söyleyen Bahap, “Mersin’e ilk geldiğimde ‘Türkiye dışında çok ayrı bir medeniyet’ dedim. Belediyenin sağlamış olduğu kurs merkezi ve erkek yurdu beni gerçekten şok etti. Belediyenin bu kadar  şeyle ilgilenmesine çok da şaşırdım. Çünkü ben Hatay’da hiç böyle bir şey görmedim. Adana’da falan da kalıyordum. Arada başka şehirlere de, dayıma teyzeme gidiyordum ve böyle bir şeyle ilk defa karşılaşıyorum. Şaşırdım. Böyle ilgilenilmesi hoşuma da gitti” ifadelerini kullandı.

“Boş zaman, boş olarak kalmıyor benim için”

Kurs merkezi dışında, yurtta da güzel zaman geçirdiğini anlatan Bahap, “Gitar çalıyorum. Kitap okumayı çok severim ve kendimi müzik konusunda geliştirmeye çalışıyorum. Fırsatım olursa üniversite sınavını geçtikten sonra piyano öğrenmek de istiyordum. İnternetten online şan dersleri alıyordum ve dans etmeyi de çok severim. Yani boş zamanımı çok iyi değerlendirebiliyorum. Boş zaman, boş olarak kalmıyor benim için” diye konuştu.

“Depremden sonra herşeyi akışına bırakmaya karar verdim”

Bahap, depremden sonra bakış açısının değiştiğini sözlerine ekleyerek,“Depremden önce geleceği çok takan bir insandım. Anksiyete krizlerin vardı. Depremden sonra da akışına bırakmaya karar verdim. Çünkü bir gecede her şeyin mahvolabileceğini öğrendim. Artık yarınım yokmuş gibi yaşamaya bakıyorum. Bunun için de elimden geleni yapacağım. Bunun için kendime söz verdim; arkadaşlarımla ve ailemle beraber yarınım yokmuş gibi hem çalışacağım hem eğleneceğim, hem güleceğim. Benim için çok şey değişti” dedi.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)