Mersin Haber

Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni Kim Kazanır? Vahap Seçer mi, Serdar Soydan Mı?

Mersin Büyükşehir Belediyesi Seçimleri ne olacak. Hangi aday daha şanslı. Zeynel Boğan’ın köşe yazısı hiçbir editöryal müdahale yapılmadan olduğu gibi okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni Kim Kazanır? Vahap Seçer mi, Serdar Soydan Mı?
Yayınlama: 23.01.2024
Düzenleme: 17.05.2024 01:05
A+
A-

Yerel seçim çalışmaları, adayların yoğun mesaisi gündemde yoğun bir yer işgal ediyor. Öte yandan kamuoyunun gündeminde adayların profilleri var. Tartışma düşündüğünüzden daha büyük. Kırgınlıklar, sessizlikler ve hatta büyük bir boykot yaşanabilir.

 

NEDİR O?

Hiç şüphesiz Cumhur İttifakı’nın adayı Serdar Soydan’ın Ak Parti tabanı tarafından tanınmıyor olması ve Soydan’ın 2019 yerel seçimlerinde Mezitli’de aldığı sonuç, Ak Parti tabanında büyük bir hayal kırıklığı uyandırmış durumda.

 

YENİLGİ ÜZERİNDEN ZAFER ELDE EDİLEBİLİR Mİ?

2019 seçiminde Cumhur İttifakı’nın desteğiyle MHP’den aday olan Soydan, seçimde %36,57 oranında bir oy alabildi. Rakibi Neşet Tarhan ise %56,65’lik bir oranla açık ara seçimi kazandı. Seçim sonucunda alınan yenilgi unutulabilmiş değil. Ayrıca adayların belediye başkanlığı geçmişleri ile tecrübelerinin halk nezdinde başkan adaylarına önemli bir avantaj sağladığı göz önüne alınırsa, Serdar Soydan’ın zafer göğüslemesi biraz zor. Vahap Seçer’e göre daha fazla mesai harcaması gerekiyor Serdar Soydan’ın!

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Özellikle adayın pek tanınmaması ve Serdar Soydan’ın ciddi bir tecrübeye de sahip olmaması, seçmen nezdinde bazı eleştirel sorulara yol açıyor. Bir önceki dönem halk nezdinde tanınan ve tecrübeli bir geçmişi bulunan Hamit Tuna’nın adaylığı büyük bir etki uyandırmıştı. Bu gelişmeden sonra Serdar Soydan’ın büyükşehir belediyesi için aday gösterilmesi, halkta ciddi bir karşılık bulmadı. Öte yandan Soydan’ın adaylığı MHP’de de soğuk duş etkisine yol açtığı ve bazı adayların kırgınlık yaşadığı ifade ediliyor. Soydan’ın adaylığı konusunda bazı MHP’li isimlerin henüz destek nitelikli paylaşımlarda bulunmamaları, şüphelere yol açtı.

 

MERSİN HALKI KİMİ SEÇER

Bu konuda yapılan anketler ve kamuoyu yoklamaları, seçilecek adayın bilinen bir geçmişe sahip olması gerektiğini gösteriyor. Dolayısıyla herhangi bir parti teşkilatı, çıkardığı adayın güçlü bir profile sahip olmasından dolayı daha etkili çalışacaktır. Bu konuda Vahap Seçer’in büyük bir avantaja sahip olduğu belirtilmelidir. CHP Mersin örgütü inanılmaz bir organizasyonla seçim çalışmalarına başlamış durumda. Belediye başkanlığı döneminde Vahap Seçer, kapısını çalan hemen herkesi dinledi ve sorunlarına çözüm üretti. Mersin halkının Vahap Seçer’i seçme ihtimali 2019 seçimlerinden daha yüksek bir ihtimal olarak karşımıza çıkıyor.

 

Yiğidi öldür hakkını yeme misali…

 

CHP’nin her dönem hoşnut olmayanları vardır elbette.

 

Bunlar aday olmak isteyip te es geçilenler, şahsi menfaati yerine getirilmeyenler, demirbaş aday adayları, hazımsızlar ve kıskanç gibilerini sayabiliriz.

 

Bazı yerel medya bezirgânları ise, Başkan Seçer aday olmasın diye sabaha kadar dua ediyorlardı. Bunlarda paracı, şantajcı, güdümlü sözde gazeteciler. Gazetelerinin kurgusunu Büyükşehir aleyhine kurmuşlar.

 

Tabi duyduğumuza göre istedikleri avantayı alamayınca da kalemlerini eğerek kullanıyorlarmış. Yazıklar olsun bu tip asalaklara. Bizde kendimize bu yüzden gazeteci demekten utanıyoruz.

 

Bundan sonra Vahap Seçer, tüm bu olumsuzlukları geride bırakarak seçimlere odaklanmalı. Görüldüğü üzere, zaten haksız şekilde eleştiren ve takıntılı olanları hiç takmadı ve yoluna devam etti.

 

Kocamaz bir ara aday olabilirim hevesiyle çiğ eleştiriler yaptıysa da, tarih taşları yerine oturttu. Hala kul hakkı konusunda tartışılan Kocamaz köşesine çekilmiş durumda.

 

Bence Kocamaz, Mersin’in sorunlarını Mecliste dile getirse ve takipçisi olsa, daha çok ilgi uyandırabilir.

 

Yine Partili olmamalarına rağmen, CHP’den milletvekili seçilen ve belediyelerde at koşturmaya, yakınlarını işe aldırmaya çalışanlarda varmış. İstedikleri olmayınca, Seçer’ in aleyhine konuşuyorlarmış. Eğer böyle bir durum varsa, onlara da yazıklar olsun.

 

Başkan Seçer’ in dik duruşu, iradeli kararları, özgüven ve halkla iç içe oluşu büyük avantaj.

 

MANZARA VAHİM

‘’Bugün olası bir yerel seçimde Ak Parti’ye oy verir misiniz?’’ şeklinde sorulan soruya Ak Parti tabanının önemli bir kısmının verdiği cevap nedir biliyor musunuz? Bilin. ‘’Bugün bir seçim olsa oyumu Recep Tayyip Erdoğan’a veririm; ama Ak Parti’li belediyeye oy vermem’’ diyenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çok. Hatta bu çokluk seçimin kaderini de tayin edebilir.

 

ÇÖZÜM ÇOK BASİT

Öncelikle sorunun temeline inmek gerekiyor. Nedir bu sorun? Partide dedikodu yapan, Ak Yönetici kimliğini menfi işleri için kullanan, rant ve ihale peşinde koşan kişilerin partide bulunmaları…[ bunlardan bazılarının isimlerini ara ara fecabook hesaplarımda ifşaa ediyorum] Çözümü ise çok basit: derhal partiden kovulmaları gerekiyor. Bunlar kendi evlerinde oy toplayamayan tipler! Ayrıca Mersin’i bildikleri ve halkı anladıkları da yok. Nasıl mı? Bu kişiler Mersin’i tanımıyorlar. Tanımış olsalar örneğin en son genel seçimde Makam adamı bunlar! Kendi ilçelerini ve mahallelerini dahi bilmeyenler var. Sorun bakalım: ‘’10 tane fakir aile tespit edebilir misiniz?’’ diye. İnanın bunlar fakirliğin ne olduğunu bile bilmezler!

 

EKMEK YOKSA PASTA YESİNLER

Bu kişilere ‘’ekmek bulamıyorum’’ diyerek gelen bir kişinin alacağı cevap ‘’ekmek yoksa pasta yiyin’’ olacaktır.  Bu derece halktan ve insaniyetten kopuk kişiler bunlar. Bitti mi? Bitmedi! Bir o kadar da sonradan görmeler! Kendilerini ayrıcalıklı ve türünün benzersiz bir örneği olarak görüyorlar! Parti programlarında yer almayan bu kişilerin daimi bir surette kamu kurumlarında görülüyor olmaları ilginç değil mi? Görev mahallerini kamu kurumları zanneden zavallılar, yolunuzu kaybetmişsiniz! Aklınızı başınıza alın! Ufukta seçim var.

 

EY YAMYAMLAR!

Hepinizi biliyoruz. Ak Parti’ye zarar gelmemesi adına susuyoruz; ama sizin bu partiden gitmeniz gerekiyor. . Türkiye Yüzyılı’na yakışır bir kadronun yer alması ve çalışması bir zaruriyet halini aldı. Aksi durumda ne mi, olur? Olabilecek en ağır sonuçla yüz yüze kalınabilir! Kendisini milletin efendisi zanneden, topluma tepeden bakan ve menfaat peşinde koşan şahısların bu partiden gitmeleri gerekiyor

Kaynak: Zeynel Boğan-Birebirhaber.net

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.