Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden ‘Ağaç’ Açıklaması: Endişeliyiz

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden ‘Ağaç’ Açıklaması: Endişeliyiz
Yayınlama: 20.07.2022

Mersin Büyükşehir Belediyesi, geçtiğim günlerde zehir enjekte edilerek kurutulan ağaç ile ilgili basın açıklaması yayınladı.

Büyükşehir Belediyesi, Kurban Bayramının ikinci günü farkedilen Özgecan Aslan Meydanında bulunan kauçuk ağacının matkap delinerek zehirlenmesi hakkında basık açıklaması yayınladı. Eleştirilerin odağı olan Büyükşehir Belediyesi, olayın siyasi saiklerle yapıldığını belirterek, sürdürülen soruşturma hakkında kuşku duyduklarını belirtti.

Basın ve Yayın Daire Başkanlığı tarafından yayınlanan açıklama şu şekilde: “Sorumluluk alanımızda bulunan Adnan Menderes Bulvarı Kültür Park’taki kauçuk ağacında meydana gelen kuruma ve ardından yaşanan gelişmelerle ilgili vatandaşlarımızı bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.

Söz konusu kauçuk ağacındaki kuruma belirtilerinin görüldüğü ilk günden itibaren, ağacın yeniden sağlığına kavuşması için belediyemizce her türlü önlem alınmış, bilimsel metotlarla tedavi sürecine başlanmıştır. Ağacın tekrar sürgün verme yeteneği dikkate alınarak kuruyan dalları budanmış ve budanan dal yüzeyleri de aşı macunu ile kapatılmıştır. Ağacın hayat belirtisi göstermesi şu aşamada sevindirici olup, yeniden eski sağlığına kavuşması için gayretli çabamız sürmektedir.

Konuyla ilgili belediyemiz bünyesinde derhal idari soruşturma açılmış olup, soruşturma halen titizlikle sürdürülmektedir. Ayrıca, iddialar üzerine adli süreç devam etmektedir.

Öte yandan, olay bahane edilerek tamamen siyasi saiklerle yapıldığı açık olan saldırılarla Belediyemizin yıpratılmaya çalışılması asla kabul edilemez. Bu tür fırsatçı yaklaşımların ve siyasi saldırıların kimseye yarar sağlamayacağı bilinmelidir. Gün içerisinde davet edildiğinde bilgi vermek durumunda olan Tarımsal Hizmetler Daire Başkanımızın, gece yarısı hukuka aykırı olarak saat 02:00’de polis ekiplerince evinden gözaltına alınması, adli soruşturmanın sağlıklı yürütüldüğü konusunda endişe uyandırmaktadır.

Göreve geldiğimiz günden bu yana, binlerce fidanı toprakla buluşturan, park ve yeşil alanlarımıza özenle bakan bir belediye olarak sürecin titizlikle takipçisi olduğumuzun ve dün olduğu gibi bugün ve yarın da tüm canlıların belediyesi olarak canla başla çalışacağımızın bilinmesini isteriz” şeklinde ifade edildi.

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063
error: İzinsiz Haberleri Kopyalamayın!