Mersin Haber

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Doğayı da Atmosferi de Koruyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kentte hayata geçirdiği teknolojik altyapılı ve akılcı projelerle doğayı ve atmosferi koruyor. Büyükşehir, 3. Çevre Yolu üzerinde çalışmalarını gerçekleştirdiği 8 adet akıllı ve kanalize kavşak sayesinde karbon salınımı, yakıt tüketimi, ışıkta bekleme, hız ve seyahat sürelerinde iyileşmeler olmasını sağladı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Doğayı da Atmosferi de Koruyor
Yayınlama: 02.02.2024
Düzenleme: 21.04.2024 18:44
A+
A-

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 3. Çevre Yolu üzerinde yapımını tamamladığı 8 adet akıllı ve kanalize kavşak; doğa, atmosfer, yakıt kullanımı, bekleme ve seyahat süresinde pek çok iyileşmeler sağladı. Sağlanan bu iyileşmelerden en önemlisi ise azalan karbon emisyonu. Kavşaklar sayesinde bir günde 60 kilogram, yılda ise 21 bin 900 kilogram karbon salınımı engellenmiş oldu. Bu oran günde 6 adet, yılda ise 2 bin 190 ağacın karbon emisyonunu dengelemek zorunda olmaması anlamına geliyor.

 

Akılcı projeler doğa dostu sonuçlar doğuruyor  

Mersin Büyükşehir’in 3. Çevre Yolu üzerinde planladığı teknolojik altyapılı kanalize kavşaklarda gün içinde, saat bazlı araç ve yaya yoğunluğuna göre ışıkların yanma süresi otomatik ayarlanıyor.

 

Yapılan tüm kanalize kavşaklarda 3 şerit araç, 1 şerit bisiklet yolu, delinatör ve butonlarla oluşturulan koruma bandı ve yaya yolu yer alıyor. Araçlara; düz istikamette, sağa ve sola dönüşlerinde 3 farklı kulvardan yönlendirme yapan kavşak sayesinde, trafik ışıklarında bekleme süresi en aza iniyor.

 

Kavşaklarda, zirve saatte bekleme süresinde oluşan yüzde 57, araç hızında oluşan yüzde 39’luk iyileşme, koridor üzerindeki seyahat süresinde yüzde 39’luk bir tasarruf süreci sağlıyor. Tüm bunlar da, yaya ve sürücülerin bekleme süresinin en aza indiği anlamına geliyor.

 

Karbon salınımının azalmasıyla ağaçlar kurtuluyor, bekleme süresi azalıyor

Mersin 3. Çevre Yolu üzerinde yapılan kanalize kavşaklar sayesinde günde 60 kilogram, yılda ise 21 bin 900 kilogram karbon emisyonunda azalma sağlanıyor. Bu da günde 6, yılda ise 2 bin 190 ağacın karbon tutmaması ve emisyonu dengelemek zorunda kalmaması anlamını taşıyor.

 

Kavşaklarda sağlanan daha az bekleme süresi sayesinde ise araçların tükettiği yakıt miktarı azalıyor.  Araçlar günlük 1900 litre, yıllık ise 693 bin 500 litre daha az yakıt kullanıyor. Bu tüketimin azalması da, yıllık 650 bin dolar tasarruf sağlanması anlamına geliyor.

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.