Mersin Haber

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinde “İtibar” Tartışması

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinde “İtibar” Tartışması
Yayınlama: 14.09.2022
A+
A-

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Eylül ayı 1. Birleşim Toplantısı’nda gündem dışı konuşmaların ardından, birimlerden gelen 25 ve komisyonlara havale edilen 17 olmak üzere toplam 42 madde görüşüldü.

Başkan Seçer: “1/5 binlik uygulamasını yapabilmemiz için, ilçe belediyesinin kısmi yapılaşma kararı alması gerekir”

Yeniden görüşülmek üzere Meclis’e iade edilen Silifke İlçesi Yeşilovacık Mahallesi 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğine gelen itirazların değerlendirilmesine ilişkin kararın yeniden görüşülmesi ile ilgili madde hakkında ısrar kararı arandı. Meclis’te konu ile ilgili yaşanan tartışmalar üzerine konuşan Başkan Seçer,  “2017 yılında Çevre Bakanlığı, Tercihli Turizm Alanları’nda turizm alanı lejantını kaldırdı. Dolayısıyla, buranın 1/5000’liklerinin yapılması lazım. Bunu bizim yapmamız lazım. Ancak, ilçe belediyesi orada kısmi yapılaşma kararı alacak ki, biz buranın 1/5000’liğini yapalım. Bütün mesele burada kilitleniyor. Ben Belediye Başkanı olarak her zaman önünüzü açtım. Silifke bizim ilçemiz. Biz de hizmet etmek için çaba sarf ediyoruz, gecemizi gündüzümüze katıyoruz”diye konuştu. Yapılan müzakerenin ardından konuyla ilgili ısrar kararı arandı. 41 Meclis üyesinin oylarıyla mevzuyla ilgili ısrar kararı alındı.

Ben Meclis’in itibarını ve saygınlığını korumaya çalışıyorum

Yenişehir 1. Etap 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı’na gelen itirazların Meclis gündemine sunulması üzerine değerlendirmede bulunan Başkan Seçer, Yenişehir’de, 3. Etap’ta bu statüde olan yerlere 0.20 emsal verilmişti ve Meclis’ten de geçmişti.  Ama bu 1. Etap ve 2. Etap’ta, özellikle 1 buraya geldi, geri gitti, değişip geldi. 2 yeni geliyor. O da ona uyarlanmış, uydurulmuş. Şimdi bu tabi teknik ve şekil olarak da tartışmaya açık bir durum. Bana; emsal oranın 0.20’den 0.90’a çıkma gerekçesini bir cümleyle söylerseniz, ben de belki ikna olurum. Sizin bu kadar süratli karar değişikliğinizin nedenini ben çok merak ediyorum. Bu kararları Belediye Başkanı olarakben almadım. Ben bunları geri çevirdim. Vatandaşın kafasında, ‘imar planları teknik olarak tartışılmadan,parti merkezlerinde parti yetkililerinin kararları doğrultusunda alınıyor’ gibi bir algı oluşuyor. Kişilerin çareyi parti merkezinde aramaları sıkıntılıdır. Ben bunları söylemek zorundayım. Ben sizin itibarınızı korumaya çalışıyorum. Beni yanlış anlamayın. Siz beni sahipleneceksiniz, bana saldırmayacaksınız. ‘Başkanımız bu Meclis’in itibarını koruyor’ diyeceksinizdedi.

Ben kimsenin hakkına tecavüz edilmesine müsaade edemem”

İmar planları ile ilgili kararların, kafalarda herhangi bir soru işareti oluşmaması için mutlaka oybirliği ile geçmesi gerektiğinin altını bir kez daha çizen Başkan Seçer,Bu kararlar komisyonlarda verilir. Bu kararların Meclis’tenoy birliğiyle geçmesi lazım. Oy birliği ile geçmeyen planlar,şaibeli olarak algılanabilir. Bu önemliydi ve biz bir ay öncesine kadar böyle geldik. 0.20 rakamını da ben vermedim. Ben bu işin uzmanı değilim. Bu Meclis’in itibarı işte bu şekilde sarsılıyor. Benim birinci görevim kamunun hakkını savunmak, ikinci görevim Meclisin itibarını sağlamak ve korumak. Bu tarz alanların toplamı 1. ve 2. etapta toplam 690 dönümlük bir alan. Yani 0.20’den 0.90’a çıkarmak, yaklaşık olarak 500 bin metrekare bir inşaat alanının artması demek. Tekrar soruyorum; 1 ay içinde kararınızı değiştirecek ne oldu? Kararınızı değiştireceğinizi söyleme lütfunda dahi bulunmadınız. Ben belediye başkanı olarak, kendimi kamuoyu önünde iki paralık ettirmem. ‘Sen istediğin kadar konuş, benim meclis çoğunluğum var, karar değiştiriyorum’ dedirtmem. Bu konu kamuoyunda tartışılacak. Bu artık benim konum olmaktan çıktı, artıkkamuoyunun konusu. Ben kamunun yararını ve Meclis’in itibarını korumak zorundayım. Geçen Meclis’te bana bu konuyu Meclise iade ettiren sizsiniz, sizlere güvendim, sizlere inandım. Katta anlaşmazlık var dediniz, düzelteceğiz dediniz. Bana emsal demediniz. Bunu da kamuoyu önünde haykırıyorum. Bunu kabul etmem, sonuna kadar da giderim. Planlar gecikirse de gecikir. Ben, kimsenin hakkına tecavüz edilmesine müsaade edemem ifadelerini kullandı.

“Bu yıl içerisinde 12 parsel el değiştirmiş”

Söz konusu alanda parsellerin, normalden çok fazla el değiştirmesinin dikkat çekici olduğunu kaydeden Başkan Seçer, “Burada bir hayli el değiştirme de var. Yani bu ticarete de konu oluyor. Arsa alım-satım yapanların, 2018 yılı sonrası 1/5.000 ölçekli nazım imar planı ile eğitim-sağlık olarak değiştirilmesi sonrasında, 79 adet parsel yani %40’ı el değiştirmiş. Bu yıl içerisinde 12 parsel yine el değiştirmiş. Hatta bu ay içerisinde bile 3-4 parsel yine el değiştirmiş ve devam ediyor. Bunlar, Meclis’ten 0.90 kararı çıkacak bilgisi mi aldılar acaba? Gelin, rantın tek taraflı paylaşılmasına ya da alınmasına hep birlikte engel olalım. Bu işlerin özeti bu. Doğal olarak Cumhuriyet Halk Partisi grubu buna şerh koymuş, ama netice itibarıyla Cumhuriyet Halk Partisi baştan beri ne söylüyorsa onun arkasında duruyor” dedi.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Content is protected !!