Mersin Haber

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ‘Mersin 4.0 Sektörlerin Geleceği Zirvesi’nde Konuştu

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ‘Mersin 4.0 Sektörlerin Geleceği Zirvesi’nde Konuştu
Yayınlama: 06.03.2024
Düzenleme: 21.04.2024 18:53
A+
A-

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi tarafından düzenlenen ‘Mersin 4.0 Sektörlerin Geleceği Zirvesi’ne katıldı. Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen zirveye Başkan Seçer’in yanı sıra; üniversiteler, odalar, birlikler, sivil toplum kuruluşları, vakıflar, iş dünyası bileşenleri ve öğrenciler katıldı.

 

“KARİYER MERKEZİMİZ 5 YILDA DEĞERLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATTI”

Kariyer Merkezi’nin toplantılarına zaman zaman kendisinin de katıldığını söyleyen Seçer, 5 yıl boyunca kentin birleşenlerini bir araya getiren önemli çalışmalar yapıldığını belirterek, “Kariyer Merkezimiz 5 yılda değerli çalışmalara imza attı. Yaptıkları en iyi çalışmalardan biri de üniversiteleri, odaları, birlikleri, sivil toplumu, vakıfları; toplamda 47 kurum ve kuruluşu bir araya getirerek, İşgücü Piyasası Koordinasyon Kurulu’nu kurması oldu. Etkin çalışan bir kurul, kentteki tüm aktörler var. Öncüsü Mersin Büyükşehir Belediyesi ama zenginleştiren 47 ayrı kurum var” diye konuştu.

 

“KARİYER MERKEZİ’NE BUGÜNE KADAR 38 BİN YURTTAŞIMIZ ŞAHSEN MÜRACAAT ETTİ”

Seçer, Kariyer Merkezi’nin verdiği hizmetlerin rakamsal verilerini aktararak, “Bugüne kadar 38 bin yurttaşımız şahsen müracaat etti. 25 bin kişi iş veya kursa yönlendirildi. 14 bin kişi bizden veya bizim yönlendirdiğimiz kurslardan kişisel ve kurumsal gelişim eğitimleri aldı. 12 bin kişiyle mülakat simülasyonu yapıldı. Özel sektör ağırlıkta olmak üzere 6 bin kişinin istihdamına da katkı sunduk” dedi.

 

“MERCEK’LERDEN BUGÜNE KADAR TOPLAM 216 KURSTAN 4 BİN 63 KURSİYER FAYDALANDI”

Mersin Büyükşehir’in Meslek Edindirme Kurs Merkezleri’nin de olduğuna değinen Seçer, bu tarz çalışmaları çok değerli bulduklarına vurgu yaptı. Seçer, “MERCEK olarak andığımız toplamda 4 Meslek Edindirme Kursumuz var. Aktif olarak 30 ayrı kursumuz ve şu ana kadar 641 kursiyerimiz var. Bugüne kadar da toplam 216 kurstan 4 bin 63 kursiyer faydalandı. Bu alanda çalışmalarımızı ikinci 5 yılımızda da sürdüreceğiz, daha etkin çalışmalar yapacağız. Bu ilk 5 yılda da önemli deneyimler elde ettik” dedi.

 

İSTİHDAM VE KARİYER KAMPÜSÜ’NDE 3 HİZMET BİRLİKTE SUNULACAK

Yeni dönemde İstihdam ve Kariyer Kampüsü kuracaklarına da değinen Seçer, kampüste 3 hizmetin birlikte sunulacağını söyledi. Kariyer Merkezi’ne ek bir hizmet bacağı oluşacağından söz eden Seçer, “Bir diğer hizmet bacağımız da; genç istihdamına katkı, gençlere iş arama sürecinde mentorluk, üniversite-sanayi-kent iş birliğine katkı, staja, istihdama, iş bulmaya ve girişimciliğe destekten oluşan Kampüs Mersin olacak. Yine bir diğer hizmet bacağı da Garaj Mersin. Bu da girişimcilik çalışmaları, teşviklere erişim desteği ve iş planı hazırlama içerikli hizmet bacaklarımız olacak. Kariyer Merkezimizi 5 yılda nasıl başladığımız noktadan çok daha zengin, birikimli, donanımlı, gelişmiş bir kurumsal hüviyet haline getirdiysek, ikinci 5 yılda da bu çalışmalarla daha güçlü bir hale getireceğiz” diye konuştu.

 

 “KENTİN DÖRT BİR YANINDAN GELİŞMELERİ TEKSİN ÜZERİNDEN ALIYORUZ”

Dijital belediyecilik uygulamasında en önemsediği çalışmalardan bir tanesinin Teksin uygulaması olduğunu dile getiren Seçer, Teksin’in WhatsApp mesajları dışında yaklaşık olarak sadece telefonla haftalık 15-20 bin çağrı aldığını kaydetti. Seçer, “Kentin dört bir yanından gelişmeleri Teksin üzerinden alıyoruz. Teksin 24 saat esaslı çalışır. 100-120 arası da mesai arkadaşımız orada hizmet ve emek veriyor. Teksin’in akıllı telefonlarda uygulaması da var. Tüm Mersinlilerin telefonlarına bu uygulamayı indirmesini istiyoruz” dedi ve uygulama içerisinde yer alan fonksiyonlar hakkında bilgi verdi.

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.