Mersin Haber

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer: “Bu Memleket Bizim, Bütün Renklerin”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen “Türkülerle Gönlümüze Düşenler Kitabı Gala Konserine katıldı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer: “Bu Memleket Bizim, Bütün Renklerin”
Yayınlama: 28.01.2024
Düzenleme: 21.04.2024 18:44
A+
A-

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer, “Türkülerle Gönlümüze Düşenler Kitabı Gala Konseri”ne katıldı.Konserde, birbirinden değerli sanatçılar tarafından seslendirilen türkülerle birlikte, sanatseverler türkü dolu bir akşam geçirdi.

 

Konser ile Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Mersin Kent Kitaplığı’ Kültür Serisinde 2023 yılında yayımlanan Halk Müziğine ve Klasik Türk Müziği’ne hizmet etmiş sanatçıların belgesel olarak hayat içeriklerini anlatan Dr. Halil Atılgan’ın ‘Türkülerle Gönlümüze Düşenler’ adlı 3 ciltlik kitabının tanıtımının yapılması amaçlandı. Konser sonunda; Başkan Seçer; eşi Meral Seçer, protokol üyeleri, sanatçılar ve dinleyicilerle birlikte ‘Gide Gide Bir Söğüde Dayandım’ türküsünü hep bir ağızdan söyledi.

Mezitli Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen konseri; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Gülcan Kış, Dr. Halil Atılgan ve eşi Gülendam Atılgan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, CHP Mezitli Belediye Başkan Adayı Ahmet Serkan Tuncer, Meclis Üyeleri, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, konuklar ve türkü severler dinledi.

 

‘TÜRKÜLERLE GÖNLÜMÜZE DÜŞENLER’ KİTABI’NIN TANITIMI YAPILDI

Konser ile Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Mersin Kent Kitaplığı’ Kültür Serisinde 2023 yılında yayımlanan Halk Müziğine ve Klasik Türk Müziği’ne hizmet etmiş sanatçıların belgesel olarak hayat içeriklerini anlatan Dr. Halil Atılgan’ın ‘Türkülerle Gönlümüze Düşenler’ adlı 3 ciltlik kitabının tanıtımının yapılması amaçlandı. Konserde; kitapta da yer alan 12 türkü sanatçılar tarafından seslendirildi.

 

SEÇER: “‘TÜRKÜLERLE GÖNLÜMÜZDEN DÜŞENLER’KİTABI, MERSİN KENT KİTAPLIĞI’NDA YERİNİ ALDI”

Konser öncesinde konuşan Başkan Seçer, hayata geçirdiği çalışmadan dolayı Dr. Halil Atılgan’a teşekkürlerini ileterek, “Hepimiz belleklerimizde hatırlarız ve taşırız. Televizyonda TRT ekranlarında ve radyoda o sesleri hatırlarız. Birbirinden değerli TRT sanatçılarımızın, Türk Halk Müziği okuyan bu toprakların insanının sesi kulaklarımızda.Hocam buna çok emek etti. Bu sanatçılarımızın belgesel niteliğindeki hayatlarını, çalışmalarını ve eserlerini derledi, topladı ve bizden sonraki kuşaklara güzel bir kaynak bıraktı” dedi. ‘Türkülerle Gönlümüzden Düşenler’Kitabı’nın Mersin Kent Kitaplığı’nda yerini aldığını belirten Seçer, “Biz sadece Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak sizlerden aldığımız yetkiyi size kullanmak ve sizlere bir eser bırakmak için aracı olduk. Bu kitabın basımını sağladık ve Mersin Kent Kitaplığımıza değerli bir eser kazandırdık. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür serisinde basıldı, burada da sergileniyor” diye konuştu.

 

“MERSİN’DE BELEDİYE BAŞKANI OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM”

Mersin’in bir kültür mozaiği olduğuna işaret eden Seçer, bu renkliliğin kente güzel bir enerji kattığından söz ederek, “Mersin Türkiye’nin özeti. Bu toprakların Doğu’sundan Batı’sına, Kuzey’inden Güney’ine tüm kültürlerinin bir potada eridiği muazzam bir kent. Bu kültür, birikim ve çeşitlilik kente farklı bir değer ve enerji katıyor. Sevgi, barış, huzur ve kardeşlik ortamı katıyor. Hani su akar, elinize kürek alırsınız, sağa sola taşmasın diye yol verirsiniz… Benim yaptığım bu kadar kolay bir olay. Mersin kendiliğinden akıp giden bir nehir. Mersin’de belediye başkanı olmaktan gurur duyuyorum” ifadelerine yer verdi.

 

“BU MEMLEKET BİZİM, BÜTÜN RENKLERİN”

Büyükşehir olarak sanata önem ve değer verdiklerini vurgulayan Seçer, “Biz Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden gidiyoruz. 100 yıl önce gösterdiği yolda, 100 yıl sonra aynı gerçeklik, aynı duygu ve hislerle ve doğrulukla yolumuza yılmadan, usanmadan, bıkmadan devam ediyoruz. Bu memleket bizim, bu memleket hepimizin, bütün renklerin. Hepimiz bu ülkenin birer yurttaşıyız” dedi. Birlik ve beraberliğin Türkiye’yi çok daha iyi noktalara getireceğine vurgu yapan Seçer, “Daha huzurlu ve kalkınmış bir millet olacağız. Huzurlu olmak, kalkınmak, refah, zenginlik birçok şeyi getirecek. Sanatı, çocuklarımıza daha iyi bir eğitimi ve daha iyi koşullarda yaşamayı getirecek. Onlar uluslararası platformda Atatürk’ün; ‘Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir’dediği gibi ilimin yolundan giderek ülkemizi daha da kalkındıracak. Buna canı yürekten inanıyorum. Bu inançla da görevimi yapıyorum” diye konuştu.

 

Sahnede toplu fotoğraf  çekiminin ardından ise Başkan Seçer; eşi Meral Seçer, protokol üyeleri, sanatçılar ve dinleyicilerle birlikte ‘Gide Gide Bir Söğüde Dayandım’ türküsünü hep bir ağızdan söyledi.

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.