Mersin Haber

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer: “Ben Herkesin Belediye Başkanıyım”

Hizmetlerden memnun olan yurttaşları Hizmet İttifakı çatısı altında birleşmeye davet eden Seçer, “Ben herkesin belediye başkanıyım. Herkese hizmet ettik, hiç ayırmadık. Oy kullanırken de Mersinlilerden şunu istiyorum; size hizmet edeceğini inandığınız insanlara oy verin. Hizmeti destekleyin” diye konuştu.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer: “Ben Herkesin Belediye Başkanıyım”
Yayınlama: 09.03.2024
Düzenleme: 21.04.2024 18:53
A+
A-

Mersin Büyükşehir Belediyesi, kentin her noktasında sürdürdüğü çalışmalar ve hayata geçirdiği projeler ile ilçelerin gelişmesine ve kalkınmasına olanak sunmaya devam ediyor. Bu kapsamda her bölgede ayrı faaliyet yürüten Büyükşehir, son olarak Mut ilçesinde 2 önemli projeyi hayata geçirdi. Mut’taki üreticilerin doğduğu yerde doyması için ‘Mut Tarımsal Destekler Töreni’yle dağıtım gerçekleştiren Büyükşehir, ‘Mut İlçesi Muhtelif Mahalleler Kanalizasyon Hattı’nın da temelini atarak Mut halkının kaliteli ve modern kanalizasyon altyapısıyla birlikte daha temiz bir çevreye kavuşmasının ilk adımını attı.

 

Bu kapsamda Çınaraltı Karacaoğlan Parkı’nda gerçekleştirilen Mut İlçesi Muhtelif Mahalleler Kanalizasyon Hattı Temel Atma ve Mut Tarımsal Destekler Töreni’ne; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, CHP Mut Belediye Başkan Adayı Gülsüm Kevser Mut, CHP Mersin Milletvekilleri Gülcan Kış ve Talat Dinçer, CHP Mersin İl Başkanı Koral Ömür, CHP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı İzzet Kırılmaz,  CHP Mersin İl Gençlik Kolları Başkanı Alkım Sümer, CHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Gülşah Yıldırım Genç, CHP Mut İlçe Başkanı Ali Kaya, CHP Gülnar İlçe Başkanı Mesut Bakır, Mut Ziraat Odası Başkanı Muharrem Yılmaz, Derin Yoksulluk Ağı’ndan Hacer Foggo, Meclis üyeleri ve Meclis üyesi adayları, CHP İlçe yöneticileri, sulama kooperatifleri başkanları, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ bürokratları ile daire başkanları ve muhtarlar ile Mut halkı katılım sağladı.

 

Büyükşehir’den Mut’a modern ve kaliteli kanalizasyon hattı

Temeli atılan ve toplam 34 bin 280 metre uzunluğunda olan ‘Mut İlçesi Muhtelif Mahalleler Kanalizasyon Hattı’ ile de yıllık yaklaşık 15 bin metreküp atık su, terfi hatlarıyla Mut Atık Su Arıtma Tesisi’ne transfer edilecek. 140 milyon 626 bin 15 TL sözleşme bedeline sahip ‘Mut Kanalizasyon Hattı’; Palantepe, Elbeyli, Deveci, Barabanlı, Kültür ve  Yatırtaş Mahallelerinde yaşayan 13 bin 70 vatandaşın hizmetine sunulacak. 2025 yılının Ekim ayında tamamlanması planlanan kanalizasyon hattı ile bazı bölgelerdeki ham atık suyun açığa deşarjı engellenecek, fosseptiklere yönelik yılda yaklaşık 1000 adet vidanjör çekiminden de imtina edilecek. Bu sayede de bölgede yaşayan vatandaşlar, kaliteli ve modern kanalizasyon altyapısıyla birlikte daha temiz bir çevreye kavuşacak.

Seçer: “Tarımsal desteklere 119 milyon lira bütçe ayırdık”

Karacaoğlan’ın diyarı Mut’ta olmaktan mutluluk duyduklarını belirten Başkan Seçer, “Burada yine hayırlı bir iş için bir aradayız. Çünkü üretimi seviyorum, üreten insanı seviyorum. Helalinden kazanıp çoluğunun, çocuğunun rızkını götüren insanı seviyorum. Ben ülkemin üretken insanlarını seviyorum” dedi.

 

Tarımsal Destekler Töreni kapsamında üreticilere verilecek destekleri sıralayan Seçer, “Belediye dediğin böyle olacak. Belediye herkese ve her alana bakacak. ‘Bu benim görevim, bu görevim değil’ demeyecek. Ben Tarım Bakanı değilim ama Mersin’in Belediye Başkanıyım. Yoksulu, çiftçisi, işçisi, iş insanı, ihracatçısı herkes benim konumdur. Herkes benim derdimdir, herkesin mutluluğu için çalışırım” ifadelerine yer verdi. Hizmet yaparken parti ayrımı gözetmediklerini söyleyen Seçer, “Ben insanı insan olduğu için seviyorum. Hepimiz eşit yurttaşlarız” dedi.

 

Mut’taki üreticilerin en büyük maliyetlerinin sulama borusu olduğuna dikkat çeken Seçer, 2024 yılında tarımsal desteklere 119 milyon lira bütçe ayırdıklarını ve bunun 65 milyon lirasının sulama borusu desteği olduğunu söyledi. Seçer, Sulama borusu desteğini birlikler aracılığıyla gerçekleştirdiklerini ve destekleri sunarken torpil olmadığını kaydetti.

 

MESKİ’den Mut’a 5 yılda 538 milyon TL’lik yatırım

Sadece tarımsal hizmetlerde değil yaşamın her alanında yurttaşlara hizmet sunduklarını ve sunmaya da devam edeceklerini dile getiren Seçer, MESKİ tarafından ilçe genelinde geride kalan 5 yıl süresince 538 milyon TL değerinde yatırım yapıldığını söyledi. Töreni yapılan altyapı temel atma yatırımının merkezde yaklaşık yüzde 30 nüfusa hitap edecek bir yatırım olduğuna dikkat çeken Seçer, “2025’in Ekim ayında tamamını bitireceğiz ve maliyeti bugünkü rakamlarla 140 milyon 626 bin TL. Bölgemizde; Palantepe, Elbeyli, Deveci, Barabanlı, Kültür, Yatırtaş mahallelerine hitap edecek bölgelerine hitap edecek ve 13 binden fazla vatandaşımızın hizmetine sunulacak. Mutumuza hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu.

 

“Mut’a 20 bin ton sıcak asfalt dökeceğiz”

Mut’ta yol konusunda güzel çalışmalar yaptıklarını kaydeden Seçer, 2024 yılı içerisinde 20 bin ton sıcak asfalt çalışması yapacaklarını kaydetti. Doğalgaz çalışmaları nedeniyle yaptıkları yolların ve alt yapı çalışmalarının sık sık bozulduğunu kaydeden Seçer, “Onlar bozuyor, MESKİ yapıyor, onlar kırıyor, MESKİ yapıyor. Böyle bir çalışma olmaz” dedi. Bozulan yolların çalışmalarının da yama robotuyla halledildiğini belirten Seçer, Büyükşehir’e ait tüm cadde ve yolların proje dahilinde olduğunu ve en kısa sürede yapılacağını kaydetti.

 

Tarımsal GES projelerinin startı verildi

Tarımsal desteklerin hız kesmeden ve artırılarak devam edeceğini vurgulayan Seçer, “Bizde dur durak yok, çalışacağız. Biz 1 Nisan’dan sonra da buradayız, bir yere gittiğimiz yok. Yine destekler devam edecek. Tarımsal Güneş Enerji Santrali (GES) destekleri vereceğiz. Üreticilerin faturalarının altındaki rakamlar düşecek” diye konuştu.

 

Yerinde kalkınma için örnek proje: “Köyümüz Atölye”

Gelecek dönemde hayata geçirecekleri ‘Köyümüz Atölye’ projesini de anlatan Seçer, proje ile birlikte her bölgenin kendine has ürününün üretimi, paketlenmesi, pazarlanması, coğrafi işaretinin alınması için çalışmalar yürüteceklerini aktardı. Köyümüz Atölye sayesinde yerinde kalkınma olacağını belirten Seçer, “İşte tarımsal destek budur. Köyümüz Atölye projesini gerçekleştireceğiz” dedi. Mut Deresi kıyısındaki Mut Rekreasyon Alan projesinin de hazır olduğunu söyleyen Seçer, “Mut halkına sözümüzdür, hayata geçireceğiz” diye konuştu. Mut’a yeni bir hal kompleksi kazandıracaklarının müjdesini veren Seçer, “Mut Hali’ni Mutluların istediği bir şekilde Mut’a yakışır modern bir hal hüviyetine getireceğimin sözünü veriyorum. Hiç merak etmeyin, sizleri çaresiz bırakmayız. Sizlerin yanındayız” dedi.

 

“Mersin halkı bizi seviyor ve bağrına basıyor”

Bulundukları makamın yurttaşa hizmet etme makamı olduğuna vurgu yapan Seçer, “İnsanlara hizmet veriyor, acısını dindiriyor, ihtiyacını karşılıyor, suyunu ve yolunu yapıyorsunuz. Emanetini taşıyorsunuz, değerini bilen için çok kutsal bir makamdır” diye konuştu. Üretimin içinden gelen bir başkan olduğunu söyleyen Seçer, bu sebeple üretimin değerini bildiğini ve üreticinin her zaman yanında olduğunu söyleyerek, “Alın terini, yağmurda, karda, fırtınada çiftçinin emeğini bilirim. Bunları bildiğimiz için sizlerin duygularını hissediyoruz. Öyle çiftçi diyeceksin, çiftçinin alın terini bilmeyeceksin. İşçi diyeceksin, işçinin alın terini bilmeyeceksin. Biz bunları biliyoruz. Onun için Mersin halkı bizi seviyor ve bağrına basıyor” ifadelerine yer verdi.

 

“Ben herkesin belediye başkanıyım”

Hizmetlerden memnun olan yurttaşları Hizmet İttifakı çatısı altında birleşmeye davet eden Seçer, “Hangi partiye oy vermiş olursa olsun yeter ki bizden memnun olsun. İkinci bir talebim daha Mut için Mut Belediye Başkanımıza Gülsüm Kevser Mut’a oy istiyoruz. Hem ilçede hem büyükşehirde beraber uyumlu bir çalışma için Gülsüm hanıma desteğinizi istiyoruz. 5 yıl nasıl gecemizi gündüzümüze kattık, sizler için çalıştık, didindiysek, aynı duygu ve düşüncelerle bunu hayata geçireceğiz. Hiç kimsenin endişesi olmasın” dedi. Seçimlere siyaseten bir parti çatısı altında girdiğini ancak hizmetlerinde parti gözetmediğini vurgulayan Seçer, “Ben herkesin belediye başkanıyım. Herkese hizmet ettik, hiç ayırmadık. Oy kullanırken de Mersinlilerden şunu istiyorum; size hizmet edeceğini inandığınız insanlara oy verin. Hizmeti destekleyin” diye konuştu.

Zeytin Fidanı Desteği  Projesi’nden faydalanan üretici Olcay Erdoğdu, Lavanta Fidesi Desteği Projesi’nden faydalanan üretici Gülsüm Kaplan, Erik Boylama Makinesi Desteği Projesi’nden faydalanan Çınarlı Sulama  Kooperatifi Başkanı Salim Hatıra, Sulama Borusu Desteği Projesi’nden faydalanan Mut Kelceköy Sulama Kooperatifi Başkanı Hasan Tepe desteklerinden dolayı Başkan Seçer’e teşekkür etti. Sulama alanında yapılan katkının çok önemli olduğunu kaydeden üreticiler, kuraklığa karşı alınan önlemlerden dolayı mutlu olduklarını vurguladılar.

 

Başkan Seçer ve protokol üyeleri tarafından tören sonunda MESKİ’nin temel atma töreni gerçekleştirildi ve Seçer, ‘Hayırlı olsun’ dedi. Daha sonrasında da Seçer ve protokol üyeleri tarafından temsili olarak üreticilere dağıtımlar gerçekleştirdi. Tören sonunda MESKİ Genel Müdürü İrfan Korkmaz tarafından da, ‘Mut İlçesi Muhtelif Mahalleler Kanalizasyon Hattı’ hakkında Başkan Seçer’e bilgilendirme yapıldı.

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.