Mersin Haber

Mersin Barosu’ndan Konya’da Hayvanlara Şiddete Tepki: ‘Takipçisi Olacağız’

Mersin Barosu’ndan Konya’da Hayvanlara Şiddete Tepki: ‘Takipçisi Olacağız’
Yayınlama: 25.11.2022
A+
A-

Konya’da hayvan barınağında çalışan görevlinin herkesin gözü önünde bir köpeği, kürekle kafasına vura vura öldürdüğü iddia edilen görüntüler sosyal medyada yayıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bir görevlinin elindeki kürekle bir köpeğe vurarak ölümüne neden olduğu iddia edilen görüntüler sosyal medyada gündem oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Mersin Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, ‘’Hayvanların yaşam hakkını hedef alan zihniyetlere karşı yürütülecek her türlü hukuki mücadelenin takipçisi olacağız’’ ifadelerini kullandı.

YASADIŞI TALİMATLARA İZİN VERMEYECEĞİZ

Mersin Barosu Hayvan Hakları Komisyonu’nun yaptığı açıklamanın tam metni şu şekilde: ‘’Konya Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezinde, görevli personel tarafından köpeklerin kafasına kürekle vurularak öldürüldükleri ve bu köpeklerin cansız bedenlerinin önceden kazılan metrelerce derinlikteki çukurlara, canlı olup olmadıklarına bakılmaksızın, başka atıklarla beraber adeta çöp gibi atıldıkları görülmektedir.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 6. Maddesinin 4. Fıkrasında “Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların en hızlı şekilde yerel yönetimlerce kurulan veya izin verilen hayvan bakımevlerine götürülmesi zorunludur. Bu hayvanların öncelikle söz konusu merkezlerde oluşturulacak müşahede yerlerinde tutulması sağlanır. Müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların kaydedildikten sonra öncelikle alındıkları ortama bırakılmaları esastır.” denilmektedir.

Hiçbir kamu ya da özel kuruluşunun, belediyelerin, şahısların; sahipsiz hayvanları 5199 sayılı kanunun hükümlerine muhalefet ederek, kimden geldiğine bakılmaksızın yasa dışı talimatlarla bilinmezliğe götürmesine, yaralamasına, tecrit etmesine, öldürmesine ve bu soykırım operasyonuna izin vermeyeceğimizi bildirir, bu katliamın sorumlularına ve hayvanların yaşam hakkını hedef alan zihniyetlere karşı yürütülecek her türlü hukuki mücadelenin takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiririz.

Mücadele edilmesi gereken insanların sokaklara terk ettiği sahipsiz canlar değil; insanoğlunun kendi canını en üstte gördüğü ve diğer canlıların yaşam hakkını hiçe saydığı karanlık zihniyetidir’’ şeklinde ifade edildi.

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN AÇIKLAMA

Konya Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada soruşturma başlatıldığı ifade edilerek, “Hayvan Rehabilitasyon Merkezimizde yaşandığı iddia edilen üzücü olay hakkında soruşturma başlatılmıştır. Bu hususlarda kurumsal hassasiyetimiz en üst noktadadır. Konu etraflıca değerlendirilerek sorumlular hakkında yasal işlem ve suç duyurusu yapılacaktır” denildi

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Content is protected !!