Mersin Haber

Mersin Barosu’ndan Kadın Haklarına Eşit Temsiliyet Vurgusu

Mersin Barosu’ndan Kadın Haklarına Eşit Temsiliyet Vurgusu
Yayınlama: 04.12.2022
A+
A-

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 88. yıldönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamasında, eşit temsil için gereken yasal düzenlemelerin gecikmesiz yapılması gerektiğini söyledi.

Cumhuriyet’in ilanı ile kadınların çok önemli siyasi, hukuki ve sosyal haklar elde ettiklerine vurgu yapan Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi, “Bunun sonucunda da toplumsal alanda görünebilir olup, çalışma hayatına katılabilmişlerdir. 5 Aralık 1934’ te Anayasamızda ve seçim kanunumuzda yapılan değişikliklerle Türk kadınları, milletvekili seçme ve seçilme hakkını elde etmişlerdir. Bundan sonra ilk olarak belediye ve muhtarlık seçimlerine katılan kadınlar,1935 yılında yapılan TBMM 5. dönem seçimlerinde 17 Kadın Milletvekili ile Mecliste yer almıştır.

KUTLAYAMIYORUZ !

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesini kutlayamadığımız bugün, maalesef kadının en temel insan hakkı olan yaşam hakkının elinden alındığı bir süreci yaşamaktayız. Karar alma mekanizmalarında kadının eşit temsille yer alması gerektiğini savunan, mücadele eden kadınlar olarak bizler bugün, kadınların kendi hayatlarıyla ilgili karar aldıklarında bunu canlarıyla ödediklerini görmenin büyük ıstırabı ve öfkesi içerisindeyiz. Cumhuriyetle birlikte kadının erkekle eşit bir yurttaş olması yönünde önemli adımlar atılmış ve bu yönde yasal düzenlemeler yapılmışsa da; bugün hala kadınlarımız “eşit yurttaş” olamadıkları açıktır. Nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınların karar alma mekanizmalarında yeterince yer almamaktadır.

KADININ ÖZGÜR VE EŞİT BİR BİREY OLDUĞU KABUL EDİLMELİ

Kadının özgür ve eşit bir birey olduğunun kabul edilmesi, kadının insan haklarının ihlalini ortadan kaldıracaktır. 5 Aralık 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı bu meşaleyi bir adım öne götürmek ve ilerletmek adına; Türkiye’nin onayladığı Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Kaldırılması Sözleşmesi (CEDAW) 4. maddesinde yer alan taahhüdün yerine getirilmesini, “eşit temsil için özel önlem alınmasını” Anayasa’da, siyasi partiler ve seçim yasalarında, parti tüzüklerinde, seçilme hakkımızı yaşama geçirmek üzere, eşit temsil için gereken yasal düzenlemenin gecikmeksizin yapılmasını istiyoruz. Mersin Barosu olarak, her zaman kadının insan haklarının sağlanması yönündeki mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz” ifadesine yer verdi.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Content is protected !!