Mersin Haber

Mersin, Avrupa Hareketlilik Haftasına Hazır

Mersin, Avrupa Hareketlilik Haftasına Hazır
Yayınlama: 15.09.2022
A+
A-

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 16-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Avrupa Hareketlilik Haftası’na hazır. Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi ile Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek programlarkapsamında, farkındalığı artıracak ve bilinçlendirici etkinlikler gerçekleştirilecek.

Bisiklet ulaşımının ön plana çıkartılması hedefleniyor

Avrupa Hareketlilik Haftası ile bisiklet kullanımının ve yaya yollarının artırılması, vatandaşların motorlu araçlar yerine alternatif ulaşım metotlarıyla seyahate yönelmesi amaçlanıyor ve teşvik ediliyor. Bisiklet yollarının geliştirilmesi, bisiklet park alanları yapımı, yeşil alanların geliştirilmesi, engelli rampaları, toplu ulaşım ağlarının genişletilmesi amaçlanıyor.Karbon emisyon oranını azaltmak, bisiklet ve yaya ulaşımında teşvik ve farkındalık oluşturulması amaçlanan hafta kapsamında, bisiklet ulaşımının ön plana çıkartılması hedefleniyor. Bu amaçlar doğrultusunda Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı Bisiklet Stratejileri ve Saha Çalışması Programı (Eurovelo) için de başvurusunu yapan Mersin, gelecek onaya göre Eurovelo ağına dahil edilecek.

Avrupa Hareketlilik Haftası Mersin’de bir dizi etkinlikle geçecek

Hafta kapsamında, 17 Eylül’de Tarsus Bisiklet Turu, 18 Eylülde scooter, paten ve kaykay şöleni, 19 Eylülde Kültür Park içerisinde Labirent Oryantring etkinliği ve 21 Eylül’de deMersin Bisiklet Turu gerçekleşecek. Bisiklet kullanımınınartması, çocukların bisiklet kullanımını teşvik edebilmek amacıyla Türkiye’de ilk defa yapılacak Evden Okula, Güvenle Pedalla projesi kapsamında, Mezitli’de pilot okul olarak seçilen 75. Yıl Ortaokulu ve İçel Anadolu Lisesi’nde buetkinlik düzenlenecek. Ayrıca 22-25 Eylül tarihlerinde de 9. Uluslararası Mersin Bisiklet Festivali’ gerçekleşecek.

Hareketlilik Haftası’nın amacı, motorsuz ulaşımı teşvik etmek

Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Emrullah Taşkın,hafta kapsamında yapılacak etkinlikler hakkında yaptığı bilgilendirmede, Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, 16-22 Eylül tarihleri arasında Avrupa Hareketlilik Haftasıkutluyoruz. 16 Eylül tarihinde Büyükşehir Belediyemizin yöneticileri ve personellerimizin büyük bir kısmı, işe yürüyerek veya bisikletle gidecekler. Zaten Hareketlilik Haftası’nın amacı da motorsuz ulaşımı teşvik etmek, farkındalık yaratmak. Okullarda bisiklet eğitimlerimiz olacak. Bunları bisiklet dernekleriyle birlikte yapıyoruz. Mersin ve Tarsus’ta bisiklet turlarımız olacak. Avrupa Hareketlilik Haftasını hep birlikte hareketli bir şekilde kutlayalım istiyoruzdedi.

Mersin’de 95 kilometre resmi bisiklet yolu bulunmakta

Ulaşım Dairesi Başkanı Ersan Topçuoğlu da, Avrupa Hareketlilik Haftası’nın kapsamından bahsederek, Ülkemizde ve şehrimizde yaşanan egzoz emisyonunuMersin özelinde azaltmak adına, vatandaşlarımıza bisiklet kullanımını veya yaya yollarını teşvik etmek amacıyla bir dizi etkinlikler düzenleyeceğiz. Bir farkındalık yaratmaya çalışacağız” dedi.

Bisikletin önemini bilerek bu yönde projeleri hayata geçirdiklerini sözlerine ekleyen Topçuoğlu, “BaşkanımızSayın Vahap Seçer, göreve geldiğimiz ilk andan itibaren bu konuya çok önem verdi. İmar planlarında bisiklet yolları ve yaya yolları ile ilgili gerekli yasal düzenlemeler süratle yapıldı. Biz de o yasal düzenlemelerden sonra,ilimize çok ciddi anlamda bisiklet ve yaya yolları kazandırdık. Şu an il merkezimizde, UKOME kararı alınan 95 kilometrelik resmi bisiklet yolumuz bulunmaktadır” ifadelerine yer verdi.

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında yapacakları etkinlikler hakkında da bilgi veren Topçuoğlu, “Biz bu hafta kapsamında, vatandaşlarımıza elimizden geldiğince bilinçlendirme ve farkındalık yaratarak, bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla bir dizi etkinlikler düzenleyeceğiz. Bu etkinliklere de belediyemizin web sayfasından ve Teksin’den vatandaşlarımız ulaşabilecek, görebilecekler” diye belirtti.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)