Mersin Anamur’da Köylüler ÇED Toplantısına İzin Vermedi

Mersin Anamur’da Köylüler ÇED Toplantısına İzin Vermedi
Yayınlama: 08.12.2022

Anamur’da köylülerin direnişi sonuç verdi. İlçede yapılmak istene ÇED toplantısı köylülerin direnişi sayesinde yapılmadı.

Mersin’in Anamur ilçesine bağlı Korucuk, Emirşah ve Ovabaşı Mahallelerinde yapılmak istenen ÇED toplantısı köylülerin direnişi sonucu yapılmadı. Köylüler “Maden ocağı istemiyoruz” dedi.

Maden ocağı ve Akkuyu Nükleer Santrali’nin tehdidi altında olan Mersin’de köylüler ve çevreciler Anamur’da doğa talanına dur demeye devam ediyor.

PİRHA’nın haberine göre Mersin’in Anamur ilçesine bağlı Korucuk, Emirşah ve Ovabaşı Mahallelerinde Güngörler Madencilik tarafından işletilmesi maksadıyla yapılmak istenen Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı köylülerin ve çevrecilerin tepkisiyle yapılamadı.

Güngörler Madencilik tarafından işletilen Anamur İlçesinde Emirşah ve Ovabaşı Mahalleleri sınırları içerisinde yer alan Dolomit Ocağı’nın genişletme projesi kapsamında Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci kapsamında halkın bilgilendirme toplantısı yapılmak istendi.

MADEN OCAĞI İSTEMİYORUZ

Köylüler muhtar ve azaları ile birlikte proje karşı durarak toplantıyı yaptırmadı. Mersin Çevre ve Doğa Derneği’nin (MERÇED) destek verdiği direniş kapsamında halk; maden ocağının yöreye zarar vereceği endişesi ile toplantıya katılım sağlamadı. Toplantı salonuna girmeyerek direniş gerçekleştiren yöre halkı, projeyi istemediğini ortaya koyarak, zabıt tutanağının bu şekilde tutulmasını sağladı.

Köy meydanında bir araya gelen köylüler “Maden ocağı istemiyoruz” diyerek, yaşam alanlarına sahip çıktı.