Mersin Haber

Mersin 2022 Göç Raporu Açıklandı: İl Göç İdaresi Göçmen Sayısında Israrlı

Mersin 2022 Göç Raporu Açıklandı: İl Göç İdaresi Göçmen Sayısında Israrlı
Yayınlama: 30.11.2022
A+
A-

Mersin İl Göç İdaresi yaptıkları çalışmaları kamuoyuna aktarmak amacıyla Suphi Öner Öğretmenevi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya İl Göç İdaresi Müdürü Hüseyin Kemal İlday ile kurum personelleri katıldı.

 

Mersin İl Göç İdaresi Müdürü Hüseyin Kemal İlday, kentte görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi. Suphi Öner Öğretmenevinde düzenlenen basın toplantısında İlday, göç yönetimine ilişkin sunum yaptı. Daha sonra Mersin’deki çalışmaları hakkında bilgi veren İlday, kent genelindeki 13 ilçede yabancı uyruklulara ait 1757 işletme olduğunu söyledi.

 

Bunların büyük kısmının standartlara uygun olduğunu vurgulayan İlday, yalnızca 16 işletmenin standartlara uymadığını, 11 işletmenin de vergi kaydının olmadığını tespit ettiklerini dile getirdi.

 

Çalışmaları kapsamında 98 bin 767 kişiye uyum eğitimi verdiklerini aktaran İlday, şunları kaydetti:

 

“MERSİN YABANCILARIN YOĞUNLUĞUNDA 5. SIRADA YER ALIYOR”

 

Mersin’de 284 bin civarında yabancı uyruklu şahıs olduğunu belirten İlday, “Bunlardan 244 bini ortalama geçici koruma dahilindeki Suriyeliler. 39 bin civarında ikamet izni ile kalan şahıs var. Bin 300 bandında da uluslararası koruma dahilindeki yabancı mevcut. Mersin ili yabancıların yoğunluğunda Türkiye’de 5. sırada yer alıyor. Suça karışan yabancıların ülkemizde kalmasına izin verilmemekte, hızlı bir şekilde sınır dışı iş ve işlemlerini yürütmekteyiz. Mersin ilinde de sınır dışı etme oranı yüzde 30’un üzerinde. Yani suça karışan yabancılar hiçbir şekilde serbest olarak aramızda bulunmuyor. Gerekli kararları alarak geri gönderme merkezlerine ya da doğrudan sınır dışı işlemelerini tamamlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“MERSİN’DE 63 MAHALLE YABANCI ŞAHISLARA KAPATILDI”

 

Mersin’de 63 mahallenin yabancı şahıs kayıtlarına kapatıldığını dile getiren İlday, “Yabancı nüfusu Türk nüfusuna göre yüzde 20 ve üzerinde ise o mahalle yabancı kaydına kapatılıyor. Bazı mahallerde Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı yerler var. O bölgelere gittiğimiz zaman sanki yabancı nüfus fazlaymış gibi geliyor ama kolluk kuvvetlerince yapılan çalışmalarda son 3-4 ayda bir tane bile kaçak göçmen yakalanmamış durumdadır. Yani bizim sayılarımız gerçekten doğrudur. Yani ilimizde 500 bin, 400 bin gibi sayılar gerçeği yansıtmamaktadır. Artık gerçekten çok sıkı önlemler var. Şahısların ülkemize gelip, düzensiz göçmen olarak durmaları mümkün değil. Düzensiz göçmen yakalandığı an zaten sınır dışı işlemleri yapıyoruz. 3 yıldır Mersin’de görev yapıyorum ve ilk defa bu ay bir şeyle karşılaştık. İlimizde bu ay geçici korumayla gelen göçmen sayısında düşüş yaşandı. En çok sorulan soru da ‘doğan çocuklar vatandaş mı oluyor’ diye. Bizim ülkemizde Türk anne veya babadan doğan çocuklar vatandaşlık alabiliyor. Biz doğum yeri kuralını kullanmıyoruz. Anne veya babaya bakıyoruz. Buna baktığımız zamanda gerçekten çok düşük seviyede” dedi.

 

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Content is protected !!