Kadınlar 25 Kasım’da Mersin’de Alandaydı: Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz

Kadınlar 25 Kasım’da Mersin’de Alandaydı: Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz
Yayınlama: 26.11.2022

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde binlerce kadın, kadın cinayetlerine, erkek şiddetine, baskılara ve zorbalıklara karşı Türkiye’nin dört bir yanında sokakları ve meydanları doldurdu.

Mersin Kadın Platformu, 25 Kasım etkinlikleri kapsamında Kusimato Sokak’ta bir araya gelerek, yürüyüş yaptı.

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan‘ın katıldığı ve sık sık savaşa, şiddete karşı sloganların atıldığı yürüyüş boyunca “Jın, Jıyan, Azadi” sloganı ile İran’daki kadınların direnişine destek verildi.

Mersin’de Kushimato Sokağı’nda buluşan kadınlar, “Birbirimiz için sokaktayız, erkek devlet şiddetine karşı isyandayız” dedi. Kadınlar Özgecan Aslan Barış Meydanı’na yürüyerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Yürüyüş sonrası kadınlar, Kürtçe, Türkçe, Arapça ve Farsça olmak üzere 4 dilde basın metnini okudu.

 

“ERKEK ADALET DEĞİL, GERÇEK ADALET!” 

Kadınlar 25 Kasım'da Mersin'de Alandaydı: Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz Mersin Haber

PİRHA’nın haberine göre yapılan açıklamada, şunlara dikkat çekildi:

 

“1981’den bu yana dünyanın dört bir yanında biz kadınlar; toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, erkek şiddetine, tecavüze, tacize, savaşa, ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı kadın dayanışmasını örüyor, seslerini yükseltiyoruz.

 

Türkiye’nin dört bir yanından, Arjantin’e, Şili’ye, Polonya’dan, Afganistan’a, İran’a dünyanın her yerinden yükselen kadın direnişleri İran’da katledilen Jina Mahsa Amini’nin ardından diktatörlüğe, otoriter rejimlere, ataerkiye karşı meydan okuyor .

 

“Kadın cinayetleri münferit değil, politiktir” demek için alanlardayız. İstanbul Sözleşmesi’nin bir gece yarısı kararıyla iptal edilmesi şiddet faillerini cesaretlendirirken, mücadeleyle elde edilen tüm kazanımları ortadan kaldırmak için iktidar adeta biz kadınlara savaş ilan etmiş durumda. Her ay onlarca kadın koruma kararına rağmen katledilirken, 6284 sayılı yasa uygulanmıyor, hatta yasanın sağladığı haklar kısıtlanmaya çalışılıyor. Erkek yargı her fırsatta kadın katillerine iyi hal ve haksız tahrik indirimi için gerekçe bulmaktan geri durmuyor. “Erkek adalet değil, gerçek adalet!” demek için 25 Kasım’da alanlardayız.

 

Kimliğimizi yok sayanlara, bizleri erkeğe, sermayeye ve devlete daha da bağımlı hale getirmek için her türlü krizi fırsata çevirmenin hesabını yapanlara karşı emeğimiz, bedenimiz ve kimliğimiz üzerindeki binlerce yıllık erkek egemen denetimine son vermek ve ‘Aileye köle olmayacağız!’ ‘Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz’ demek için sokaktayız.

 

Kadınlar olarak daha fazla yoksulluk, şiddet, göç ve ayrımcılık anlamına gelen savaşların son bulması, eşit ve özgürce bir arada yaşamamızın sağlanacağı demokratik koşulların oluşması için ‘Savaşa hayır, barış hemen şimdi!’ demek için sokaktayız.

 

Emeğimizin yok sayılmasına, işsizliğe, yoksulluğa, güvencesiz, kayıt dışı sömürü koşullarında çalışmaya karşı, güvenceli çalışma, güvenli gelecek talebimizi haykırmak için sokaktayız.

 

Hakları için sokağa çıkanlar polis şiddetine maruz kalıyor. Kadınlar ve LGBTİ+’lar cinsel tacizle gözaltına alınıyor. Erkek devlet şiddetine son demek için sokaklardayız.

Kadınlar 25 Kasım'da Mersin'de Alandaydı: Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz Mersin Haber

“FAŞİST İKTİDARLARI SARSIYORUZ”

 

Tüm bu saldırılara rağmen dünyanın dört bir yanında faşist iktidarları sarsıyoruz. İran’da “Bizi zorla kendi cennetinize götüremezsiniz” diyerek sokakları isyan alanlarına çeviren Arjantin’de “bir kişi daha eksilmeyeceğiz” diyerek adliye binasını ateşe verenleriz. Kürtaj yasaklarına karşı Polonya’da, ABD’de ‘benim bedenim benim kararım’ diyen milyonlarız. “İstanbul Sözleşmesi bizimdir!” diyerek Türkiye’nin tüm kentlerinde sokakları terk etmeyenleriz. ‘İtaat et, rahat et!’ diyenlere inat, isyan ediyoruz, örgütleniyoruz ve mücadele ediyoruz. Baskılara boyun eğmiyor, kadın katliamlarına, savaşlara, yoksulluğa, militarizme, homofobiye, doğa ve yaşam alanlarımızın talanına karşı sokakları terk etmiyoruz.”

 

Tarsus Kadın Platformu da, Yarenlik Meydanı’nda 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063
error: İzinsiz Haberleri Kopyalamayın!