Mersin Haber

İYİ Parti Mersin’de Kılıçları Çekti! 13 Belediyeyi de Almak İstiyor!

İYİ Parti Mersin’de Kılıçları Çekti! 13 Belediyeyi de Almak İstiyor!
Yayınlama: 05.08.2023
A+
A-

İYİ Parti Mersin İl Başkanlığı Mersin Hilton Otelinde Mersin’de yayın yapan tüm yazılı basın’ın ve internet gazeteleri ile radyo ve tv’lerin davetli olduğu kahvaltılı bir basın toplantısı düzenledi. Yerel seçim öncesi özel bir toplantı olması dikkat çekti. Toplantıya Mersin İYİ Parti İl Başkanı Mehmet DUTAR, Mersin İYİ Parti Milletvekili Burhanettin KOCAMAZ, Mersin’de İYİ Parti’nin 5 ilçe Başkanı, Divan Kurulu üyeleri ve Basın mensupları katıldı.  Toplantıya basın yoğun bir ilgi gösterdi. 110 civarında basın mensubu katılım sağladı.

İYİ Parti Mersin İl Başkanlığınca düzenlenen toplantıda konuşan İYİ Parti Mersin İl Başkanı Mehmet Dutar, Mersin Büyükşehir Belediyesi dahil olmak üzere kentin 13 ilçesindeki tüm belediyelere talip olduklarını ve İYİ Parti kadrolarının bu kentleri daha güzel yöneteceklerini belirtti. İYİ Parti Mersin Milletvekili Burhanettin Kocamaz da İYİ Parti’nin Türkiye genelinde 26 Ağustos Zafer Bayramının yıldönümünde yerel seçimlerin ’startının verileceğini’ duyurdu.

 

DUTAR: GERÇEKLERİ GÖRMEK ZORUNDAYIZ

 

İyi Parti İl Başkanı Mehmet Dutar sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Görmek zorundayız milletin yaşamak zorunda kaldığı manzarayı tekrar görmek zorundayız. Sözün geldiği nokta, biz elbette sandığa saygılıyız, demokrasinin şartlarına teslimiz seçim bitmiştir. Lakin düştüğü durumu görmek ve her mecliste dile getirmek vicdanımızın gereğidir. Milletimizin bize yüklediği sorumluluğumuzun gereğidir. Çünkü kim haklı sözden kaçınırsa o onursuzluğa adım atmıştır.

20 yıllık, soru sorulamayan hesapsız yol yürüyen ben yaptım oldularla, aldattım, aldatıldım pozlarıyla yaşayan bir iktidarla karşı karşıyayız. Türlü vaatlerle, devlet imkanlarıyla pembe pozlarla yalanlarla kazanılan seçimde milletin hayalleri bugün gerçeklerin sert duvarına toslamıştır ve millet üzgündür. Bizde seçimde maalesef iftiralardan, yalanlardan payımızı aldık. Bizi terörist ilan etmeye çalışanlar, bal gibi de bizim ön koşulumuzun vatan bayrak olduğunu biliyorlardı, lakin yalanın fabrikasını kuranlar bu iftira tezgahında da sınır tanımadılar. Yoksa bizler bu milletin bu vatanın harcına konan her taşın duasındayız. Ama hırsından gözü kararmış, milleti ve milletin sıkıntılarını göremeyen iktidarı da önümüzdeki seçimlerde yıkmak boynumuzun borcudur.”

 

MİLLET YEREL SEÇİMLERDE MEVCUT İKTİDARA ATACAĞI ŞAMARIN BEKLEYİŞİ İÇİNDEDİR

 

İYİ Parti İl Başkanı Mehmet DUTAR: “Belediyeciliği kaldırım taşlarıyla mücadele etmek sanıp, eskisini söküp yenisini yerleştirmekle uğraşanlar, makyaj belediyeciliğiyle göz boyamaya çalışanlar, kalıcı ve umumun menfaatine hizmetine yönelik hizmetler üretemeyenler maalesef bir de iktidarın engellemeleriyle karşılaşınca bütün yapılacaklar ortadan kalkmaktadır.

Evet biz iktidara talibiz milletin umudu olmaya devam edeceğiz .

Özel de yerel belediyelerde alacağımız neticelerle neler yapılabileceğini göstermeye hazırız. Kıymetli dostlar, ben inandığım hakikatleri ne pahasına olursa olsun dile getirmek ve onu yaşamak adına bir hayat sürüyorum ve de sürdüreceğim.

Benim inandığım hakikatler bana şunları ihtar ediyor: Belediye başkanı, şehreminidir. Yani şehrin kendisinden emin olduğu kişidir. Belediyelere  talip olan kişiler önce yükün ağır ömerinin yaralı olduğunu bilecek. Halkın un çuvalı sırtında olacak, gariban halkın sığındığı liman olacak. Dert kapısı olacak, yaralara merhem yeri olacak. Hizmette sınır tanımayacak. Halka hizmeti eşit şartlarla sunacak, bir bölgeye giden hizmeti diğer yerden sakınmayacak. Şehrin, beldenin, ilçenin imarı için geceleri rüyasını görüp gündüzlerde inşasına çalışacak

Evet dostlar, Akdeniz hizmet bekliyor, alt yapısı üst yapısıyla umrana ermiş bir memleket olmayı bekliyor. Biz bütün bunları gerçekleştirmek için Mersin ve 13 ilçede de yönetime talibiz. Yorulmak nedir bilmeden, terlemeye, 24 saat belediyelerin kapısını açık tutmaya geliyoruz. Mazeret üretmek bizim işimiz olmayacak, iktidarın yüz çevirdiği belediyelerin de inanırsa çalışırsa nasıl hizmet üreteceğini cümle Akdeniz’e göstereceğiz.

Evet dostlar, Mersin, Erdemli, Akdeniz, Tarsus, Silifke ve diğer incilerimiz maalesef halktan çalınmış yerlerdir. Elbette yapılanlar vardır, elbette güzel şeyler yapılmıştır. Lakin iklimiyle, doğasıyla, fiziki yaratılışıyla bu yerler modern yaşanılabilen cazibe merkezi yerler olmaktan çıkarılmıştır. Hangi hizmeti getirseler yakışacak bu yerler maalesef makyajlarla geçiştirilmiştir.”

 

KOCAMAZ: TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNDE MERSİN’İN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN YOĞUN BİR ÇABA SARFETTİM

 

25 yıl belediye başkanlığı yaparak ‘bizzat icraatın içerisinde olduğunu’ belirten Burhanettin Kocamaz, “2019 Yerel seçimlerinde kendisinin adaylığının engellendiğini, sonrasında milletvekilliği için İYİ Parti Genel Başkanı Meral AKŞENER ile görüştüklerini ve siyasete devam kararı verdiğini söyledi. Millete hizmet yolunda mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Yaklaşan yerel seçimler öncesi İYİ Parti’nin Türkiye genelinde ve Mersin’de izleyeceği yol haritası ile ilgili açıklamalarda bulunan Kocamaz; “Özgüveni olan, kendisine güvenen, memlekete sevdalı, hizmet etmek için çırpınan ve adaylık düşünen herkesi İYİ Parti’den aday olmaya davet ediyoruz. Allah’ın izniyle bu konuda açığız, gizli saklı bir şeyimiz yok, aday adayları belirlendikten sonra yöntemimiz de şu olacak; Genel Merkez tarafından anketler yapılacak, alan araştırmaları yapılacak, bunların içerisinde en fazla oyu kim alabilecekse ipi kim göğüsleyebilecekse, İYİ Parti’nin adayı da o olacak. Bu konuda İYİ Parti olarak önceden şahıslar üzerinde peşin hükümle verilmiş bir kararımız da yok. Bu mücadeleyi hep birlikte yürüteceğiz ve Allah’ın izniyle Mersin’in makus talihini yenmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız. İYİ Parti’nin aldığı bu karar Türkiye geneli için geçerli ve inşallah bu mücadelenin startını da 26 Ağustos günü Büyük Taarruz’un başladığı Afyon’da yapacağımız toplantıyla Türkiye’ye ilan edeceğiz.”

Kocamaz 2023 ‘de yapılan Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından TBMM’nin 17 gün süre ile görev yaptığını, bu sürede yoğun bir çalışma temposu göstererek Türkiye’nin ve Mersin’in hak ve dertlerini savunmak için eleinden gelen tüm çabayı gösterdiğini de belirtti.

Kocamaz TBMM’de bu 17 günlük çalışma süresi içerisinde  5 konuda genel kurulda söz alarak konuşma yaptığını söyledi. Bu konuşmaların; “Mersin İlinin sorunlarına yönelik olarak gündem dışı konuşma olduğunu, Çukurova Havalimanı, Pamuklu Barajı, Mersin Konteynir Limanı, Mersin-Erdemli ve Silifke otoyolu, Mersin Devlet Hastanesi,  Mersin Şehir Hastanesi, Tarsus’a kurulmak istenen Çimento Fabrikası ve fabrikaya ait ham madde sahaları, Silifke Yeşilovacık Çimento Fabrikası, muz, kaysı ve limon üreticilerinin  sorunları, hortum, sel ve dolu mağduriyeti ve zararlarının karşılanması konularını gündeme getirdiğini” belirtti.

Kocamaz: “Terörle Mücadele ederken yaralanan asker ve polisler için gazi unvanı verilmesi konusunda 20 bin asker ve polisimizin yaşadığı sorunlar hakkında TBMM’ye araştırma yapılması için önerge sunduğunu, Mersin-Erdemli-Silifke Otoyolu konusunda konuşma yaparak Ulaştırma ve Altyapı Bakanına yolu ne zaman açacaklarını sorduğunu, Toprak Mahsulleri Ofisinde yaşanan randevu sorunu ve buğday üreticilerinin yaşadıkları sorunları gündeme getirdiğini, yapılan zamlar ve hayat pahalılığı konusunda yaşanan sorunları Saadet partisinin grup önerisi üzerine dile getirdiğini” de açıkladı.

Kocamaz Yapılacak olan kanun tekliflerine ilişkin  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet YILMAZ(6 adet), önerge sunduğunu, Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA’ya (3 adet), Tarım ve Orman Bakanı, İbrahim YUMAKLI’ya(2 adet),  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir URALOĞLU’na(3 adet), Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih KACIR’a(1 adet), Milli Eğitim Bakanı Yusuf TEKİN’e(1 adet),  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY’a (1 adet) Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşık BAK’a(1 adet), Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Alparslan BAYRAKTAR’a /1 adet) yazılı soru önergesi verdiğini de belirtti.

 

YAPTIĞI EN İYİ İŞ İŞÇİ ÇIKARMAK

 

Kocamaz Mersin Büyükşehir Belediyesi ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede ise: “Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’i ’işçi çıkartma’ konuları üzerinden eleştirdi. Burhanettin Kocamaz, “Ben Mersin Büyükşehir Belediyesini teslim ederken bizzat gittim, kendim teslim ettim. ’Başlattığımız bazı projeler var, bunları devam ettirin’ dedim. Ama göreve geldi, tek yaptığı iş işçi çıkartmak, mobbing uygulamak.” dedi.

 

BİZ PARKOMAT İHALESİNİ İPTAL ETTİK

 

Kocamaz, devamında; “Hatta benim hakkımda komuoyunda öyle tevatür haberler var ki ‘3 bin 500 kişiyi işten çıkarttı’ şeklinde. Benim devraldığım belediye zaten 3 bin 200 kişiydi. Burhanettin Kocamaz nasıl 3 bin 500 kişiyi çıkartacak? Bizim dönemimizde çıkarılanlar; bankamatikçiler, kendini iyi solcu ilan edip MHP’li bir belediyede çalışmak istemeyenler. Bunların ikisi de toplamda 80-100 arasında. Bir de o zaman hatırlarsanız, bu yol kenarında araçlar duruyordu onlarla ilgili bir firmaya verilmişti ve o firma 1 lira dahi bu belediyeye ödememişti. Teslim aldıktan itibaren parkomatçılar bir tek lira ödemediler. Biz bu sözleşmeyi iptal ettik. Sözleşmeyi iptal edince o firmanın işçileri de firma tarafından işten çıkarıldı. Bunların tamamını üst üste koyarsanız; 350-400 arasında bir işçi çıkarılmış gibi görünüyor ama dediğim gibi; çıkarılma nedenleri de bu ve maalesef şu ana kadar bu iktidar döneminde 5 bine yakın gariban, köylü çocuğu işten çıkarıldı. Ben, Sayın Başkan’ı Meclis’te dinledim. ‘Belediyeyi partinin arka bahçesi yapmış’ diyor. Uzaydan adam mı getireceğiz? Mersin’den, sadece MHP’liler de değil değişik siyasi partilerden insanlar gelmiş, işe girmiş ama Kocamaz döneminde işe girdi diye bunların tamamı işten çıkarıldı. Çok az bir kısmı kaldı” şeklinde eleştirilerde bulundu.

 

 

KOCAMAZ’DAN BİR İTİRAFTA GELDİ

 

İYİ Parti Mersin İl BaşkanlığıNIN Mersin Hilton Otelinde yaklaşan yerel seçimler öncesi düzenlediği basın toplantısının sonuna doğru Kocamaz’dan bir itiraf geldi.

2019 yerel seçimleri sonrası aktif siyaseti bırakma kararı aldığını da toplantıda itiraf eden Kocamaz, “Benim eşim, 2019’da yaşanan olaylardan sonra ‘sen bunları hak etmedin, bu siyaseti bırak’ dedi. Ama Sayın Genel Başkanımız Meral AKŞENER beni çağırdı, ‘ben siyaseti bırakmak istiyorum’ dedim. ‘Ciddi olamazsınız’ dedi. ‘Neden’ dedim. ’25 yıllık bu bilgiyi, birikimi şimdi götürüp çöpe mi atacaksınız, bu kul hakkı, bunu yapamazsınız, birlikte çalışacağız ve mücadele edeceğiz’ dedi. Ben ondan sonra İYİ Parti’de, MHP’de yaşadığımız olayların yaşanmayacağının garanti ettikleri için İYİ Parti’de siyasete taze bir ‘bismillah’ çekerek devam etme kararı aldım. Şu anda da eşim belediye lafını duyduğu anda çıldıracak duruma geliyor” dedi.

Basın toplantısı fotoğraf çekimleri ile son buldu.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Kopyalama!