Kategoriler GündemMersin Haber

'İL'LE TARSUS' MUHTEŞEM BİR LANSMAN İLE TANITILDI

Paylaş

Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan önderliğinde ve 21 odanın 58 medya kuruluşunun da desteği ile kentin il olması için hayata geçirilen “İl’le de Tarsus” projesinin lansmanı unutulmaz bir etkinlik ile gerçekleştirildi. Çok sayıda davetli konuğun katılımıyla Oyuncu Meltem Cumbul’un sunumu ile düzenlenen lansman etkinliğinde medeniyetler beşiği Tarsus’un il olması için hazırlanan projenin web sitesi ve mobil uygulamasının tanıtımları yapıldı.  Başkan Bozdoğan’ın 82 plakalı araç ile alana gelmesi de katılımcılara heyecan yarattı. Tarsus il olmak için kenetlendi.

“İl’le de Tarsus” uygulamasının ve web sitesinin tüm detaylarının ünlü oyuncu Meltem Cumbul tarafından anlatıldığı lansmanda konuşan Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, “Kentimizi hür irademizle yönetebilmek, kentimizi “bağları olan bir yapıdan” kurtarabilmek, kendi kararlarını kendi halkıyla verebilen bir kent olabilmek; ticaretiyle, tarımıyla, kültürüyle sanatıyla, eğitimiyle güçlü bir kent olabilmek adına, Tarsus’un il olmasını istiyoruz ” dedi. Başkan Bozdoğan’ın ev sahipliğinde ve 21 oda 58 medya kuruluşunun desteği ile gerçekleşen ”İl’le Tarsus” projesinin lansmanına, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, birim müdürleri,  sanatçılar, oda ve dernek başkanları, basın mensupları, muhtarlar, iş insanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

“İL’LE DE TARSUS’ MOBİL UYGULAMASI VE WEB SİTESİ TANITILDI

“İl’le de Tarsus” sloganıyla yola çıkılan tanıtımda şehrin birbirinden kıymetli tarihi eserleri, antik alanları, muhteşem bir görsel sunumla gözler önüne serildi. En ünlü lezzet ustalarını bile şaşırtacak zenginliğe sahip olan Tarsus’un sınırları içerisinde bulunan tarihi alanlar, dillere destan yemekleri, gezilecek yerler ve Tarsus hakkındaki her şeyin erişilebilir olması için hazırlanan ‘İl’le de Tarsus” mobil uygulaması ve web sitesi tanıtıldı. İçerisinde kentin il olması için hazırlanan imza kampanyasının da bulunduğu uygulama ve sitede Tarsuslu vatandaşların il olmak için destek verebileceği iletildi.

”BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ”

Lansmanda konuşan Eski Kent Konseyi Başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu ”Bugün Tarsus’un il olması için de siyaset ve görüş ayrılığı gözetmeden bilimsel objektif olarak çalışmalar yaparak sonuca varabiliriz.  Emeği geçen herkes teşekkür ediyoruz. Tarsus’a yakışır bir başlangıç oluyor. Başaracağız, çok mücadele ettik. Hep birlikte olursak sonuca varırız” diye konuştu.

”TARSUS İL OLMAYI HAKEDİYOR”

Cumhuriyet gazetesi yazarı Işık Kansu “Cumhuriyet Gazetesi ailesi olarak burada olmaktan çok mutluyuz.  Tükenmek bilmeyen gücü çalışkanlığı ve ışıyan bilinciyle çevresine ve memleketine ufuklar açan, ileri görüşlülüğü ile tanıdığım Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan,  Tarsus’u il olma istek kararlığına başarıya ulaştıracaktır” diye konuştu.

CANLI DESTEK’TEN 7/24 ANINDA YANIT

Tarsus Belediyesi’nin kentin il olması için hayata geçirdiği İl’le de Tarsus proje lansmanı unutulmaz bir dans gösterisiyle başladı. Tarsus’un tanıtım videosunun yer aldığı toplantıda destek veren 21 odanın başkanlarının ve Tarsuslu sanatçıların röportajları yayınlandı. Lansmanda  Meltem Cumbul uygulamayla ilgili detaylı bir anlatım yaptı. Tarsus hakkında en ince ayrıntısına kadar her detayın yer aldığı uygulama ve web sitesinde yer alan 7/24 canlı destek ise katılımcıların dikkatini çekti. Meltem Cumbul canlı desteğe soru sordu. İl’le de Tarsus uygulamasından yanıt gecikmedi. Uygulama üzerinden canlı desteğe mesaj atan Cumbul, “Bana Tarsus’la ilgili hiç kimsenin bilmeği bir sır verebilir misin?” yazdı. İl’le de Tarsus uygulamasından anında cevap geldi. Gelen cevapta; “Tarsus il oluyor ” ifadeleri yer aldı. Bir soru daha soran Cumbul “Tarsus’tan vazgeçmek mümkün mü” diye sordu. Uygulama ise  “Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 5 kere ziyaret ettiği bir şehirden vazgeçmek ne mümkün değildir.” dedi.  Cumbul, anlatımın ardından katılımcılara “App Store” veya “GooglePlay” üzerinden İl’le de Tarsus uygulamasını indirmelerini önerdi.

‘HERKES TARSUS’UN İL OLMASINI İSTİYOR”

Lansman’da konuşan Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, ‘Tarsus’un Mersin’in bir ilçesi olmaması gerektiğini yalnızca bizler, sizler, bu salondaki destekçilerimiz söylemiyor. Yalnızca 400 bin nüfuslu Tarsuslu hemşerilerimiz, esnaflarımız, eğitimcilerimiz söylemiyor. Yalnızca aydınlarımız, sanatçılarımız, yazarlarımız söylemiyor. Yalnızca odalarımız, derneklerimiz, muhtarlarımız söylemiyor. Tarsus’un il olmasını Asurlular istiyor. Hitit İmparatorluğu istiyor. Roma İmparatorluğu istiyor. Tarsus’un il olmasını zulümden kaçan 7 Uyurlar, kölelikten kurtularak bağımsızlığını kazanan Bilal-i Habeş, Tarsus’u tüm Dünya’ya tanıyan Saint Paul istiyor. Tarsus’a dağlarımızın eteklerinden bakan yörük annemiz, Tarsus’u her sabah çörek kokularıyla uyandıran Arap Teyzemiz, iyi günde kötü günde birbirimize sarıldığımız Kürt kardeşimiz istiyor” dedi.

”HEPİNİZİN DESTEĞİYLE TARSUS İL OLACAK”

Haluk Bozdoğan, “Bugün Tarsus’un il olmasına yönelik başlattığımız ”İl’le De Tarsus” isimli projenin lansmanında, kararlılığımızı ve birlikteliğimizi pekiştirdiğimiz için hepinize şükranlarımı iletiyorum. ”İl’le De Tarsus,’ içinde şehir milliyetçiliği olan, hiçbir il ve lobiye bağlı kalmak istemeden “Sadece Tarsus” diyenlerin içinde bulunduğu büyük bir kampanya.  Bu kampanya bugün bu salondan dalga dalga yayılarak, kentimizin hak ettiği tacı alması için durmadan çalışacak, imza kampanyaları başlatacak, diplomasiyi ve bürokrasiyi uyandırarak; istediğini elde etmek için var gücüyle çalışacak. Ve eminim ki, hepinizin desteğiyle Tarsus İl Olacak! Hepinizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlarım” diye konuştu.

CUMBUL: “İL’LE DE TARSUS İLE TARSUS’U KEŞFET”

İl’le de Tarsus web sitesi ve uygulamasının özelliklerini anlatan Cumbul uygulama ile vatandaşların Tarsus hakkında her türlü bilgiye ulaşabileceklerini belirtti.

GİRİŞ EKRANINDA 5 SEKME YER ALIYOR

Lansmanda özellikleri anlatılan İl’le De Tarsus uygulamasının giriş ekranında “İmza Kampanyası”, “Tarsus’u Keşfet”, “Şehir Ajandası” ve “Gökyüzünden Tarsus” sekmeleri yer alıyor. Kullanıcılar aradığı tüm bilgilere de uygulamadan ve web sitesinden hızla erişebiliyor. Tarsuslu sanatçılar, Tarsus’ta çekilen filmler ve diziler, Tarsus’ta yapılabilecekleri web sitesi ve uygulama ile öğrenebilecek. Her türlü detaylı bilgiye ulaşabilen vatandaşlar, “Tarsus’u Keşfet” sekmesinden ise Tarsus’u keşfedebiliyor.

SEKMELER KULLANICILARA REHBER OLUYOR

“Şehir Ajandası” sekmesi vatandaşlara birçok olanak sunuyor. Bu sekmeden kente dair her şeyi bulabilme imkânı bulan kullanıcılar, Tarihi Çarşılar, Tur rehberi, Önemli telefonlar, Çocuklarla Tarsus’ta yapılabilecekler, Kutsal Mekânlar, Parklar, Okuma Salonlarına erişebilecek. Duyurular ve etkinliklerin güncel olarak paylaşıldığı sekmede ‘Gökyüzünden Tarsus’ bölümü dikkat çekiyor. Tarsus’un dron ile çekilmiş videolarının yer aldığı Gökyüzünden Tarsus sekmesi vatandaşlara Tarsus’a farklı açıdan bakma deneyimi yaşatıyor. Tarsus’ta spor sekmesi, ata tohum sekmesi ve çok sayıda detaylı tüm bilgilerin yanı sıra hava durumu, tren saatleri ve nöbetçi eczane bilgilerini de güncel olarak kullanıcılara sunuluyor.

İMZA KAMPANYASI YER ALIYOR

 İmza kampanyasının da yer aldığı web sitesi ve uygulamada Tarsus’un il olması için imza ver alanı da yer alıyor. Kent bütünlüğünü, lobisini ve birliğini sağlamak amacıyla hazırlanan form ile vatandaşlar Tarsus’un il olması için hazırlanan kampanyaya destek olabiliyor.

MELTEM CUMBUL, ”TARSUS KOSKOCA BİR ŞEHİR”

Meltem Cumbul” Bugün Türkiye’de 6 ilin nüfusu, Tarsus’ta yaşayan kadın sayısından daha az… Size de tuhaf gelmiyor mu? Tarsus bir büyükşehirin merkez ilçesi değil üstelik. Tarsus’ta yaşayan kadın sayısı, 2021 verilerine göre 172 bin 218. Yalnızca kadın nüfusuyla bile 6 ilden büyük olan Tarsus, müstakil ilçeler açısından 1. sırada, nüfus açısından 26 ilden daha büyük olma özelliği taşımakta. 400 bine yaklaşan bir nüfus, var olan ve geliştirilen ekonomik planlar, havalimanı, lojistik kalkınma projeleri, organize sanayi bölgeleri, çağdaş belediyecilik hizmetleri, kültürel, sanatsal dokunuşlar-planlamalar, gastronomi farkındalığı; dağ, deniz ve inanç turizmi ve tek başına 180 mahalleye hitap eden koskoca bir şehir” dedi.

Lansman, koreograf Mehmet Balkan’ın ve şehrin çeşitli yerlerinden gelen dansçıların muhteşem dans gösterisi ile sonlandı.

Reklamlar

mersinodak

Mersin Odak Haber yazı işleri ekibi topluma gerçekleri aktarmayı, değişik katmanların sesi olmayı amaç edinmiştir Mersin son dakika, gündem, haber, spor, ekonomi, asayiş, odak haber

Yeni Haberler

En Ucuz Sigaranın Fiyatı Şok Edecek! 2 Haziran Sigara Fiyatları Zamlandı Mı? İşte Sigara Zamlı Fiyat Listesi

Seçim döneminde başlayan ve gündeme oturan sigara satışlarındaki sınırlamanın nedeni ortaya çıkıyor. Sigara zammıyla ilgili söylentiler yayıldı ve vatandaşlar sigara… Daha Fazla Oku

2 Haziran 2023

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden YKS Öğrencilerine Destek!

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezleri’nde Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlanan 4… Daha Fazla Oku

1 Haziran 2023

Mersin’de Yüzme Kursu Kayıtları Başlıyor: 5 Haziran’da Yerinizi Ayırtın!

Toroslar Belediyesinin, Yaz Spor Okulları kapsamında düzenlediği Yüzme Kurslarının 2023 dönemi kayıtları, 5 Haziran Pazartesi günü başlıyor. Çocukları ve gençleri… Daha Fazla Oku

1 Haziran 2023

Yenişehir Mercek’te Flutter İle Mobil Programlama Kursu Devam Ediyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Yenişehir Mercek Meslek Edindirme ve Eğitim Merkezi’nde verilen Flutter ile Mobil Programlama kursları devam ediyor. Kursiyerler, dünyanın… Daha Fazla Oku

1 Haziran 2023

Mersinliler, 5-11 Haziran Çevre Haftası Etkinliklerinde Buluşacak

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla 5-11 Haziran Çevre Haftası’nda çevre, iklim ve ekosistemin önemine dikkat çekecek… Daha Fazla Oku

1 Haziran 2023

MSK Erkek Basketbol Takımı Balıkesir Büyükşehir Belediyespor’u 78-66 Skorla Yendi

Misli.com Türkiye Basketbol Ligi’nde şampiyonluk mücadelesi veren Mersin Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü (MSK), Play-off ilk tur karşılaşmasında deplasmanda karşılaştığı Balıkesir… Daha Fazla Oku

1 Haziran 2023

Mersin Büyükşehir Yaklaşık 4,5 Milyon Kutu Süt Dağıttı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 13 ilçede sürdürdüğü ‘Süt Senin Gurur Mersin’in’ ve ‘Hamile Bakım Sütü’ projeleriyle, anne karnındaki ve okul çağındaki… Daha Fazla Oku

1 Haziran 2023

DEVA Partisi’nde İstifa Depremi! İstanbul İl Başkanı’ndan Son Dakika Kararı!

Ali Babacan'ın Genel Başkanlığını yaptığı DEVA Partisi'nde son dakika istifa haberi gündeme düştü. Millet İttifakı DEVA Partisi'nin İstanbul İl Başkanı… Daha Fazla Oku

1 Haziran 2023