Mersin Haber

Hrant Dink Mersin’de anıldı: Onu Ermeni düşmanlığı öldürdü

İHD Mersin Şubesi, Gazeteci Hrant Dink’i katledilişinin 17’nci yılında andı. Anmada konuşan İHD Mersin Şube Başkanı Gazi İnci, “Dink’i Türkiye’deki en üst kademeden en alt basamaklara kadar yetkili kurumların dile getirdiği Ermeni düşmanlığı öldürdü. Hrant Dink, ırkçılıkla olan mücadelemizde yaşayacak” dedi.

Hrant Dink Mersin’de anıldı: Onu Ermeni düşmanlığı öldürdü
Yayınlama: 19.01.2024
Düzenleme: 21.04.2024 18:44
A+
A-

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni gazeteci Hrant Dink’i katledilişinin 17’nci yılında Özgür Çocuk Parkında andı. Mersin’de düzenlenen anmaya İHD üyelerinin yanı sıra kentteki emek ve demokrasi güçleri katıldı. “Katilleri yaratan karanlığı sorgulamadan geçen 17 yıl” yazılı pankartın açıldığı anmada “Faşizme inat kardeşimsin Hrant”  sloganları atıldı.

“HRANT DİNK’İN KATLİNİN ADI; TÜRK IRKÇILIĞI”

PİRHA’nın haberine göre İHD Mersin Şube Başkanı Gazi İnci, Hrant Dink’in katledilmesinde Türk ırkçılığının yattığını belirterek, “Hrant Dink cinayeti Cumhuriyet tarihi boyunca devlet yetkilileri tarafından kışkırtılan, sandığımızdan da geniş kitlelerin Ermeni düşmanlığı ve nefretinin bir sonucudur” dedi.

Gazeteci Hrant Dink’in ömrü boyunca ırkçılık ve ayrımcılıkla mücadele ettiğine dikkat çeken İnci, ırkçılık, nefret ve önyargının düşmanı olduğunu dile getirdi.

“DİNK’İ ERMENİ DÜŞMANLIĞI ÖLDÜRDÜ”

Hrant Dink’in Türkiye’deki en üst kademeden en alt basamaklara kadar yetkili kurumlarının dile getirdiği Ermeni düşmanlığının öldürdüğünü kaydeden Gazi İnci, şu ifadelere yer verdi: “Katlinin gerçek failleri, düğmeye basanlar, yol boyunca her şeyden haberdar olanlar, yol verenler, göz yumanlar yargılanmadılar, cezasızlık zırhı tarafından korundular ve korunuyorlar. Katliamda tetikçi olarak kullanılan Ogün Samast da geçtiğimiz günlerde tahliye edildi.

Bu coğrafyanın en büyük sorunlarının, yaralarının ardında her zaman ırkçılık, ayrımcılık ve nefret zehiri oldu. Bizler hak savunucuları, dün olduğu gibi bugün de ırkçılık, ayrımcılık ve nefrete karşı verdiğimiz her mücadelede, Hrant Dink’i yanımızda hissedecek, mücadelemizde yaşatacağız” ifadelerini kullandı.

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.