HEDEP ismi değişiyor mu: Yargıtay, HEDEP’in kısaltmasını kabul etmedi

HEDEP ismi değişiyor mu: Yargıtay, HEDEP’in kısaltmasını kabul etmedi
Yayınlama: 23.11.2023

Yargıtay, Yeşil Sol Parti’nin adını Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi olarak değiştirmesi üzerine belirlediği kısaltma olan HEDEP’i daha önce kapatılan Halkın Demokrasi Partisi’nin kısa adı olan HADEP’i andırdığı gerekçesiyle kabul etmedi.

Yeşil Sol Parti’nin isminin Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) olarak değiştirilmesi Yargıtay engeliyle karşılaştı. Yargıtay’dan yapılan yazılı açıklamada, ‘HADEP’e benzerliği nedeniyle HEDEP isminin kullanılamayacağı ve kısaltmanın değişmesi gerektiği belirtildi.

HDP, Anayasa Mahkemesi’nde süren kapatma davası nedeniyle seçimlere Yeşil Sol ile katıldı. Seçimlerin ardından gerçekleştirilen kongrede, partinin yeni adının Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi olarak, kısaltmasının ise HEDEP olmasına karar verildi.

Ancak karara Yargıtay’dan izin çıkmadı. Yargıtay, HEDEP olarak belirlenen kısa adın, aynı olmasa da 1991’de kapatılan HADEP kısa adına andıracak şekilde benzerlik gösterdiği ve iki partinin birbiriyle karıştırılmasına elverişli olduğu kanaatine vardı. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi isminde sorun olmadığı ancak kısaltması olan HEDEP’in daha önce kapatılan HADEP’e benzerliğine dikkat çeken Yargıtay, partiye gönderdiği yazıda bu benzerliğin Siyasi Partiler Yasası’na aykırı olduğunu ifade etti. Yargıtay, HEDEP kısaltmasının değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Cumhuriyet’in haberine göre; karar, HEDEP’e bildirildi ve partiden kısaltmanın değiştirilmesi istendi. Parti, kısaltmayı değiştirmek ya da karara itiraz etme seçeneklerini gündeme kaldı.

Partinin ilgili kurullarında alınacak kararın ve atılacak adımların, yarın Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan tarafından kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.