HEDEP, 2024 Yerel Seçimlerinde Mersin İçin Yol Haritasını Belirledi

HEDEP, 2024 Yerel Seçimlerinde Mersin İçin Yol Haritasını Belirledi
Yayınlama: 15.11.2023

Ankara’da Yerel Yönetimler Konferansı’nı geride bırakan HEDEP parti yönetimi, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için yol haritasını oluşturdu. Mersin özelinde de görüş açıklayan HEDEP MYK Üyeleri, Kürt seçmenin yoğun olarak yaşadığı ilçe belediyelerinin kazanılması için mücadele verilmesi gerektiğini kaydetti.

 

Hafta sonu Ankara’da Yerel Yönetimler Konferansı’nı gerçekleştiren parti yönetimi, gelecek yıl mart ayında yapılacak yerel seçimler için ilke kararları aldı. HEDEP’in öncelikle kayyum atanan belediyelerin geri alınmasını ve Kürt seçmenin yoğunlukta olduğu yerlerde kazanmayı hedeflediği öğrenildi.⠀

Yeni dönem siyasetini HEDEP çatısı altında sürdüren HDP ve3 Yeşil Sol Parti, yerel seçim hazırlıklarına hız kazandırdı. Hafta sonu Ankara’da Yerel Yönetimler Konferansı’nı gerçekleştiren parti yönetimi, gelecek yıl mart ayında yapılacak yerel seçimler için ilke kararları aldı. HEDEP, hem iktidara kaybettirme hem de kayyum atanan belediyelerin geri alınması için muhalefetten “cesur adımlar atılmasını” bekleyecek.

 

KAYYUM ATANAN BELEDİYELER İLK HEDEF

 

HEDEP Yerel Yönetim Konferansı’na, partinin A takımı olarak adlandırılan MYK ve PM üyeleri, kayyum atanan belediyelerin eş başkanları, il ve ilçe belediye meclis üyeleri ve milletvekilleri katıldı. Basına kapalı olarak yapılan toplantıda, başta kayyum atananlar olmak üzere, doğu ve güneydoğudaki tüm belediyelerin HEDEP tarafından kazanılması gerekliliği vurgulandı.

 

MERSİN İÇİN ÖZEL GÖRÜŞME: KÜRT NÜFUSUNUN FAZLA OLDUĞU İLÇELER

 

Yerel Yönetimler Konferansı’nda Mersin için özel görüşme gerçekleştiren HEDEP’in Kürt nüfusunun yoğun olarak yaşadığı ilçe belediyeleri olan Akdeniz ve Toroslar Belediye Başkanlığı için seçim çalışmalarını yürüteceği belirtildi. Batı’da ise Mersin ve Adana başta olmak üzere bazı illerde yer alan ve Kürt nüfusunun yoğun olarak yaşadığı ilçe belediyeleri de “kazanılması hedeflenen yerler” arasında değerlendirildi.

 

İTTİFAK OLACAKSA “AÇIK” OLACAK!

 

HEDEP tabanının, “Yan yana görüntü vermek istemeyenlerle ittifak yapılmaması” talebi de toplantıda gündeme geldi. Tüm partilere bu koşul, olası ittifak öncesi önemli şartlardan biri olarak gösterilecek.

 

“BATIDA İTTİFAKLARA AÇIĞIZ”

 

HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, yerel seçim stratejilerine dair açıklamalarda bulundu: Tuncer: “Batıda ise huzurlarınızda kamuoyuyla paylaşmak istiyorum: İttifaklara açık olduğumuzu burada belirtmek istiyorum. İttifak yapacağımız güçlerle yapmış olduğumuz hiçbir konuşma, çalışma, aldığımız bir karar kesinlikle sizden habersiz olmayacaktır, sizinle paylaşacağız. Önümüzdeki dönem hem Kürdistan’da hem batıda halklarımızın yoğun olarak bulunduğu kentlerde halklarımızın iradesinin yönetimlere yansıması için ittifaklara hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum.

 

“Bu herhangi bir ittifakta kesin olarak yer alacağımız anlamına gelmemeli. Halkımızın işine gelmeyen ittifaklar bize dayatılırsa seçeneksiz değiliz. En iyi ve güçlü adaylarımızla 3. Yol siyasetimizi yerel seçimlerde hayata geçirebilecek hazırlıklarımızı tamamlamış bulunmaktayız. Defalarca söyledik, yeni dönemde seçilecek yerel yönetim adaylarımızı halkımızın onayından geçireceğiz. Sandık kurulu olur, belirlenen delegelerin oy kullanmasıyla olur. Yani bir biçimiyle halkın önerdiği, istediği adaylarla önümüzdeki dönem seçimlere gireceğimizi bir kez daha buradan belirtelim.

 

“Bizim olan yerlerde dokumuzla, dilimizle, kültürümüzle, yaşam biçimimizle alakasız olan insanları kentlerimizi yönetmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Bunun en iyi aracı da önümüzdeki dönem yapılacak seçimlerdir. Sizden rica ediyorum, bu seçimler geçmiş seçimler gibi değil. Evet, varlık-yokluk seçimi demiyorum ama çok önemli bir seçimdir. Genel seçimlerden sonra yaşamış olduğumuz başarısızlıkları bu seçimdeki kazanımlarla örtüp tekrar halkımızın umudunu ve gelecek beklentilerini karşılayan bir anlayış ortaya koyabiliriz. Bu seçimde birbirimizle çekişerek, didişerek, birbirimizi eleştirerek yol alma şansımız yok. Daha iyi sonuçlar almamız için gecemizi gündüzümüze katmamız gereken bir sürece girdik. Bu süreci başarıyla tamamlayacağımıza eminim” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.