Mersin Haber

HDP Mersin İl Örgütü’nden Gültak’ın Açıklamalarına Yanıt

HDP Mersin İl Örgütü’nden Gültak’ın Açıklamalarına Yanıt
Yayınlama: 07.05.2023
Düzenleme: 02.05.2024 00:16
A+
A-

AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın 6 Mayıs tarihinde bir kanala verdiği demeçte HDP’li Meclis üyelerini hedef göstermesine tepki gösteren HDP Mersin İl Örgütü, “Halkı kin, nefret ve kışkırtmaya yönelten bu açıklamalar barış ve huzur kenti Mersin’de bir belediye başkanına yakışmamaktadır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Örgütü, AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın 6 Mayıs tarihinde Mersin’de yapılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı miting öncesi, bir televizyon kanalına verdiği demeçte, Belediye Meclisi’nde bulunan HDP’li Meclis üyelerini hedef göstererek nefret söyleminde bulunmasına ilişkin açıklama yaptı.

“Akdenizlilerin hakkını savunmaya davet ediyoruz”

HDP Mersin İl Örgütü’nün yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, 6 Mayıs tarihinde Mersin’de yapılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdpğan’ın katıldığı miting öncesi, bir televizyon kanalına verdiği (DEMEÇTE), kendi Belediye Meclisi’nde bulunan HDP’li Meclis üyelerini hedef göstererek nefret söyleminde bulunmaktan geri durmamıştır.  Halkı kin, (NEFRET) ve kışkırtmaya yönelten bu açıklamalar barış ve huzur kenti Mersin’de bir belediye başkanına yakışmamaktadır.

Olayın asıl konusu; Akdeniz Belediye Meclisi’nde gündeme gelen, Belediyeye ait Karacailyas Mahallesi’nde bulunan 3 dönümlük arsanın satışı iken Belediye Başkanı Mustafa Gültak, ‘Halkın malının kimseye peşkeş çekilmemeli uyarılarımıza’ milli değerler üzerinden saldırı gerçekleştirerek uyarılarımızı örtme çabası içerisine girmiştir. Gültak’ın bu denli ayrıştırıcı, ötekileştiricisiyaseti halklar nezdinde de büyük bir üzüntüye sebep vermektedir. Gültak’ın meclis üyelerimize yönelttiği söylemlerini kınadığımızı ifade ederek, kendisini artık asıl işi olan Akdeniz ilçesindeki yurttaşlarımıza hizmet etmek ve Akdenizlilerin hakkını savunmaya davet ediyoruz.

Kaldı ki; belediyenin gündemi ve konusu olmayan hususlarda milli değerlerin arkasına sığınarak, yapılan tüm usulsüzlükleri her defasında milliyetçi söylemlerle örtmeye çalışan Gültak, daha önce de (YİNE BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE) borçlanma ve satış konuları öncesinde aynı konular üzerinden polemik oluşturarak Meclis üyelerimizin gözaltına alınmasına neden olmuştur. Her defasında ‘Usulsüzlükler, bayrak siyaseti ile kapatılamaz’ dememize rağmen Gültak, hala aynı enstrümanları kullanmaktan vazgeçmemektedir. Ama az kaldı. Siyasi iktidarın yerellerde ve genelde yarattığı tahribatların sonuna geliyoruz. 14 Mayıs’ta bu tahribatlardan etkilenen halklar, ülkenin dört bir yanında kurulan sandıklarda gereken cevabı verecektir.”

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)