Mersin Haber

Hawking’e Benzetilen Neptün İpek Yılmaz’dan Acı Haber

Hawking’e Benzetilen Neptün İpek Yılmaz’dan Acı Haber
Yayınlama: 16.01.2023
Düzenleme: 16.01.2023 00:56
A+
A-

Mersin’de yaşayan ve hastalığından dolayı Stephen Hawking’e benzetilen bedensel engelli Neptün İpek Yılmaz, yaşama gözlerini yumdu.

 

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde yaşayan Neptün İpek Yılmaz 2019 yılında Türkiye çapında düzenlenen ‘2.5 Dakikada Ne Bilim’ yarışmasında anlattığı ‘Büyük Patlama’ teorisi ile Türkiye 3’üncüsü olmuştu.

 

Çocukluk yıllarından itibaren güneş sistemini, yaşadığı gezegeni ve evreni merak etti. SMA hastası ve ileri derecede skolyoz rahatsızlığı olan Neptün, bedensel engelini kendisine engel yapmadı ve hayallerine sınır koymadı. Merakının üzerine gitti ve edindiği astronomi kitaplarından yola çıkarak büyük patlamayı araştırdı. Türkiye çapında düzenlenen yarışmada üçüncü olarak büyük patlama konusundaki bilgisini başarı ile taçlandırdı. İleride başarılı bir bilim kadını olmak istiyordu fakat Neptün Yılmaz’dan bugün acı haber geldi. SMA hastası ve ileri derecede skolyoz rahatsızlığı olan Neptün, hayatını kaybetti.

 

2019 yılında girdiği üniversite sınavında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü‘nde İngilizce Fizik Bölümü’nü kazanan Neptün İpek Yılmaz, bilim insanı olma hayallerinin peşinde gidiyordu. 3 yıl önce henüz Tarsus Abdülkerim Bengi Anadolu Lisesi 10’uncu sınıf öğrencisiyken Erciyes Üniversitesi ve Kozmik Anafor’un birlikte düzenlediği, ‘2.5 Dakikada Ne Bilim’ yarışmasında Neptün gezegenini anlattığı ‘Büyük Patlama’ teorisi ile Türkiye 3’üncüsü olduktan sonra İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde okumaya başlayan Neptün İpek Yılmaz, astronomi ve fizikle ilgileniyordu.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Content is protected !!