Mersin Haber

Hal Mercek’in İlk Kursu Şoförlere Yönelik Olarak Başladı

Hal Mercek’in İlk Kursu Şoförlere Yönelik Olarak Başladı
Yayınlama: 19.01.2023
A+
A-

Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet vermeye başlayan Hal Sosyal Yaşam Merkezi içerisinde yer alan MERCEK Meslek Edindirme ve Eğitim Merkezi’nde şoförlere yönelik kurs başladı. MERCEK’in ilk kursu olarak başlayan eğitimler, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Karacaoğlan Halk Eğitimi Merkezi iş birliğinde gerçekleştiriliyor. Kursta şoförler hem teorik hem de uygulamalı eğitimlerle daha donanımlı hale getiriliyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi ve Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından verilen kurstan hem Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren toplu taşıma şoförleri hem de Mersinli vatandaşlar faydalanabiliyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde toplu taşıma şoförü olarak görev yapan şoförler, bu kurs sayesinde bilgilerini pekiştirme imkanı buluyor.

Kurslarda teorik verilen dersler Akdeniz Karacaoğlan Halk Eğitimi hocaları, uygulamalı eğitimler de Büyükşehir Belediyesi bünyesinde görev yapan toplu taşıma şoförleri tarafından veriliyor. Şoförleri kapsayan kursta; Disiplin, İlk Yardım, Öfke Kontrolü, Oryantasyon Eğitimi, İş Sağlığı ve Güvenliği, Şoförlük Mesleğine Giriş, İletişim Yöntem ve Teknikleri, Trafik Kuralları ve Nazari Eğitimi ile Kalite ve Vatandaş Memnuniyeti Eğitimi başlıklarında dersler veriliyor.

“Amacımız; vatandaşlarımızla iş dünyasının arasında köprü olabilmek”

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü Cem Karakuş, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı MERCEK Mesleki Eğitim Merkezleri’nin 4.’sünü Akdeniz’deki Hal Sosyal Yaşam Merkezi’nde faaliyete geçirdiklerinden bahsederek, “Hal MERCEK’te derslerimize başlarken önce hangi kursları vereceğimizi düşünmüştük. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığımızın yetkilileri ile Ulaşım Dairesi Başkanlığımızın yetkilileri bir araya gelerek otobüs şoförlerimizin hem kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak hem de mesleki gelişimlerine katkı sağlayacak kursları düzenlemeyi planladık. Hal MERCEK’te kişisel gelişim kurslarımız verilecek. Bu bizim Akdeniz Karacaoğlan Halk Eğitim Müdürlüğümüzün iş birliği ile yapılacak ve sertifikayı bu iş birliğimiz protokolü ile başarıyla geçenlere vereceğiz.  Mesleki gelişim kursları için ise Ulaşım Dairesi Başkanlığımızın yetkilileri kendi alanlarında kurslarını uygulamalı bir şekilde vereceklerdir” dedi.

“Tam anlamıyla profesyonel ve liyakatli şoförler yetiştirmeye çalışıyoruz”

Ulaşım Dairesi Başkanlığı Toplu Taşıma Şube Müdürü Bayram Demir de kursiyerlerin teorik eğitimlerin yanı sıra mekanik, bakım ve sürüş konularında da eğitimler gördüklerini de anlatarak, “Amacımız; şoförleri teori eğitiminin yanı sıra kullandıkları araç ve gerecin teknik özelliklerini iyi bilmesi, basit arızaları anında, yolda giderebilmesi. İleri sürüş eğitimlerinde şoförlerimiz hem sefere çıkmadan önce gerekli kontrolleri yapmayı öğreniyorlar hem de aracın genel bakımlarını öğreniyorlar. Şoför adaylarımız aldıkları mekanik eğitimlerinde; aracın teknik bilgileri, aksayan yönleri, arızalı yönleri ve diğer bakımlarını yapabilecek düzeye geliyorlar. Sürüş becerilerini en iyi şekilde burada kazandırıyoruz” diye konuştu.

“Bu kursların açılma sebebi şoförlerin halka daha iyi hizmet etmesi”

İletişim Yöntem ve Teknikleri konusundaki dersleri veren Usta Öğretici Aynur Dölek de, “İletişim, hepimizin çok ihtiyacının olduğu ana bir başlık. Dolayısıyla ne var, ne buluruz, nerelere ilerleriz, nereye ne kadar taşıyabiliriz diye aslında cevabını bulmaya çalışıyoruz. İyi gidiyor, zaten ders ortamımız interaktif” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nde hem şoför hem de şoför eğitmeni olarak görev yapan Nurdan Bezek, “Bu kursların açılma sebebi; şoförlerin halka daha iyi hizmet etmesi. Büyükşehir Belediyesi’nde şoförlük yapan arkadaşlarımız da var, dışarıdan şoför olmak isteyen arkadaşlar da var. Biz genel olarak aracın teknik, mekanik özelliklerini, trafik kurallarını, aracı tanıtmayı, sürücü bölmesini, nelere dikkat etmesi gerektiğini öğretiyor ve en başta da can taşıdıklarının bilincinde olması için çaba sarf ediyoruz. Halkı bilinçlendiriyoruz” diye konuştu. Uygulamalı ders esnasında nelere dikkat ettiklerini anlatan Bezek, “En son aşamamızda da duraklara yanaşmayı, yolcu almayı, seyir halinde nasıl devam edeceklerini, gelen yolculara nasıl davranması gerektiklerini anlatıyoruz. Yolcuların her birinin aslında birer misafir olduğunu, evlerine gelen misafirleri nasıl karşılaması gerekiyorsa toplu taşıma kullanan yolcuların o şekilde karşılaması noktasında bilinçlendiriyoruz” dedi.

“Hem mesleki hem insan ilişkileri anlamında kendime çok güzel şeyler katabileceğimi düşündüm”

Kursa katılan şoförlerden Kurtuluş Devrim Demir ise bu işe 17 yaşında muavinlikle başladığını belirterek, “47 yaşındayım, 30 senedir bu mesleğin içindeyim. 2000 yılında direksiyon başına geçtim. Yurtdışında çalıştım. Peronda otobüsçülük yaptım. Turizm işinde çalıştım. Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinde böyle bir kursun açıldığını gördüm. Başvurmak istedim ve şu anda buradayım. Bir haftadan beri MERCEK Kurs Eğitim Merkezindeyiz. Hocalarımızdan eğitim görüyoruz. Şu anda da sahadayız. İnşallah daha iyi olur diye buradayız”  dedi.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Content is protected !!