Gültak’a Tepkiler Dinmiyor: “Meclisin Kayyumu Olmasına İzin Vermeyeceğiz”

Gültak’a Tepkiler Dinmiyor: “Meclisin Kayyumu Olmasına İzin Vermeyeceğiz”
Yayınlama: 01.08.2022

Akdeniz Belediyesi meclis üyelerinin gözaltına alınması ve 50 milyon TL’lik borçlanma yetkisi kararını “darbe” olarak değerlendiren CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, AKP’li Belediye Başkanı Gültak’a kararından dönme çağrısı yaptı. 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Örgütü, AKP’li Akdeniz Belediyesinin meclis toplantısında kabul edilen 50 milyon TL borçlanma yetkisi ve toplantı öncesi HDP’li üyelerin gözaltına alınmasına dair basın toplantısı düzenledi.

Mersin Mercek’in haberine göre CHP Mersin il binasında yapılan toplantıya, CHP Meclis üyeleri, il ve ilçe yöneticileri katıldı. Toplantıda konuşan CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, yapılan gözaltı, borçlanma ve gayrimenkullerin satışının demokrasiye ve halka karşı işlenen bir suç olduğunu belirtti.
AKP’li belediye meclis üyelerinin 5 HDP’li üyenin gözaltına alınmasında olağanüstü durumu istismar ederek aldıkları kararların şaibe altında olduğunu ifade eden Aktay, “Bu tezgah, Türkiye’nin huzuruna, demokratik teamüllerine vurulmuş çok büyük bir darbedir. Gözaltı gibi, hukuki bir sonucu ifade etmeyen geçici bir tedbir, kimseye Akdenizlilerin iradesini hiçe saymaktır. Gültak’ın geçirdiği bu kararlar Akdeniz Belediyesi’nin bütçesine, Akdeniz halkının geleceğine zarar vermektedir” dedi. 

 

‘GÜLTAK’A KARARDAN DÖNME ÇAĞRISI’

 

AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı Gültak’a kararından dönme çağrısı yapan Aktay, şunları söyledi: “Belediye Başkanı olarak, son toplantıda alınan kararları geri almak üzere, Akdeniz Belediye Meclisini, mevzuat uyarınca, belli bir süre içinde olağanüstü toplantıya çağırarak  bunları yeniden görüşmeye açma yetkisine sahiptir. Bu olanağı kullanıp kararları yeniden görüşmeye açmazsa, biz, elbette, bu şaibenin giderilmesi ve hukukun, demokrasinin tecelli etmesi için gerekli tüm girişimlerde bulunacağız. Akdeniz belediye başkanının, belediye meclisini devre dışı bırakarak adeta meclisin kayyumuymuş gibi hareket etmesine fırsat veren kötü niyetli girişimlerine geçit vermeyeceğiz.”

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063
error: İzinsiz Haberleri Kopyalamayın!