Mersin Haber

Gazeteci Ali Ekber Yıldırım ve İrfan Donat, Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi’ni Gezdi

Ali Ekber Yıldırım ve İrfan Donat, Mersin Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren ‘Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi’ni çok beğenerek tam not verdiler.

Gazeteci Ali Ekber Yıldırım ve İrfan Donat, Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi’ni Gezdi
Yayınlama: 29.01.2024
Düzenleme: 21.04.2024 18:44
A+
A-

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin paydaşları arasında yer aldığı ve ‘Üretmezsek Tükeniriz’ başlığıyla bu yıl 3.’sü yapılan ‘Küresel İklim Değişikliği Sürecinde Tarımsal Planlama Konferansı’ için kente gelen gazeteciler, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi’ni ziyaret ettiler.  Usta gazeteciler Ali Ekber Yıldırım ve İrfan Donat, Mersin Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren ‘Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi’ni çok beğenerek tam not verdiler.

 

Usta kalemlerden, ‘Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi’ne tam not

Gazeteciler Ali Ekber yıldırı ve İrfan Donat’a merkezi, Mersin Büyükşehir Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanı Dr. Kemal Zorlu anlattı ve Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi hakkında bilgiler verdi. Misafirlere ayrıca; Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Selçuk Şahutoğlu ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Bucuge eşlik etti.

 

İklim ve çevre temasıyla çocuklara çevre konusunda bilinç kazandırılması hedeflenen merkezi alanında uzman isimler keyifle gezdi. Usta gazeteciler Ali Ekber yıldırı ve İrfan Donat; Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından gençlere ve çocuklara armağan edilen bu merkezin, hem gençler hem de toplumun her kesimi için çok önemli bir merkez olduğunu ifade ettiler. Merkezden çok etkilendiklerini de dile getiren usta gazeteciler, böyle merkezlerin ülkenin ve dünyanın geleceği açısından çok önemli olduğunun da altını çizdiler. Yıldırım ve Donat; gösteriler, gözlemevi seansları, iklim ve çevre sergileri ile Mersin ve çevre illerdeki çocuk ve gençlerin ziyaretine açık olan bilim merkezine, şehir içi ve şehir dışından tüm misafirleri de davet ederek, bu deneyimi yaşamalarını önerdiler.

 

Yıldırım: “Hem gençler için hem de toplumun her kesimi için çok önemli bir merkez”

Ali Ekber Yıldırım, iklim, bilim ve çevre kavramlarının yan yana gelmesinin öneminden söz ederek, “Gerçekten Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde hem gençler için hem toplumun her kesimi için çok önemli bir merkez olduğunu görüyorum. Ben açıkçası gezerken çok etkilendim. Buradan çok şey öğreneceğiz. Özellikle okul çağındaki öğrencilere bilim, çevre ve iklim kavramlarını anlatmamız, onların bunları konuşuyor olması bile ülkenin ve dünyanın geleceği açısından çok önemli” dedi.

 

Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi’nin okullarla işbirliği yapmasının da değerli olduğunu sözlerine ekleyen Yıldırım, “Aslında Türkiye’nin birçok yerinde bilim merkezleri var ama bu ‘iklim’ odaklı olması ile günü ve çağı yakaladığını da gösteriyor. Bilimden vazgeçmediğimiz sürece Türkiye’nin geleceğinden her zaman umutlu olabiliriz. Başkan Vahap Seçer’i tebrik ediyorum” diye konuştu.

 

Donat: “Bu şehre yolu düşenlerin mutlaka uğraması gereken bir merkez”

İrfan Donat, ‘Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi’nden çok etkilendiğini ifade ederek, “Her yaş grubu için burada gelip, gezip öğrenecek çok şey var ama özellikle çocuklar için bence çok güzel bir yer burası. Benim de 5 yaşında oğlum var. Mersin’e ilk ziyaretimde onlarla beraber buraya tekrar geleceğim. Çünkü dünyanın oluşumundan, bugünkü iklim değişikliği meselesi, atık, enerji gibi birçok kavramı yerinde görüp, deneyimleyip, çocukların aslında ufuklarını açacak bir yer. Yapanların emeğine sağlık. Çok da güzel bir yer olmuş” dedi.

 

Donat, farklı illerde buna benzer merkezlerin olduğunu ancak, Mercan 100. Yıl İklim ve Çevre Bilim Merkezi’nin son yapılan ve yeni teknolojinin de yer aldığı bir merkez olduğu için çocukların birçok bilgiyi burada deneyimleme fırsatına erişebileceğinden söz etti. Donat, “En azından kendi adıma ben onu gördüm. Bu şehirde yaşayanların zaten gelmesi gereken bir yer ama bu şehre yolu düşenlerin de mutlaka uğraması gereken bir yer diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Mersin Odak Haber İletişim: [email protected] Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.