Mersin Haber

Eren Türker’den 10 Ocak Gazeteciler Günü Mesajı

Eren Türker’den 10 Ocak Gazeteciler Günü Mesajı
Yayınlama: 10.01.2023
A+
A-

Toroslar Belediye Meclis Üyesi Eren Türker, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.

 

Meclis Üyesi Eren Türker yayınladığı mesajında, gazeteciliğin bir toplum için önemine ve Türkiye’deki gazetecilerin yaşadığı zorluklara değindi.

 

Türker, mesajında şu ifadelere yer verdi: “10 Ocak 1961’de yürürlüğe giren 212 Sayılı Kanun’la gazeteciler, kıdem, izin, ikramiye gibi çok değerli haklara kavuştu. Elde etmiş olduğu bu haklarla evrensel ilkeler temelinde nitelikli bir halde mesleklerini icra edebilme koşullarını elde etmişlerdir.

Sadece bugün gelinen noktada, evrensel ilkelere bağlı kalarak onuru ve namusuyla mesleğini meydana getiren gazeteciler, bağımsız yayın icra eden medya kurumları her geçen gün daha artan baskılar, ekonomik zorluklar nedeniyle zor bir imtihan vermektedirler. Gazeteciler işsiz kalıyor, işini korumayı başaranlar ise açlık sınırında çalışmaya devam ediyor.

Yaşanmış olan tüm bu zorluk ve baskılara rağmen inatla ve ısrarla ‘halkın haber alma hakkı’ için direnen basın emekçilerimiz ülkemizin aydınlık yarınları için ümit ışığı olmaktadırlar. Basın ve ifade özgürlüğünün sağlandığı, basın emekçilerimizin mesleki ve özlük haklarının güvence altında olacağı günlere en yakın zamanda kavuşacağımıza inancımız tamdır. Bu bağlamda tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü bir kez daha kutluyorum” şeklinde konuştu

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)