Emziren anneler oruç tutmalı mı? Hamileyken oruç tutmak bebeğe zarar verir mi?

Emziren anneler oruç tutmalı mı? Hamileyken oruç tutmak bebeğe zarar verir mi?
Yayınlama: 02.04.2022

Ramazan ayının gelmesiyle beraber emziren annelerin oruç tutup tutamadığı vatandaşların merak ettiği konular arasında yerini alıyor. Emziren anneler oruç tutabilir mi, emziren anneler oruç tutmalı mı, hamileyken oruç tutmak bebeğe zarar verir mi sorularına detaylı olarak yanıt aranıyor.

Anne adaylarının en çok merak ettiği ve araştırdığı konuların başında ‘Hamilelikte oruç tutulabilir mi?’ sorusu geliyor. Prof. Dr. Gökalp Öner, anne adayının herhangi bir hastalığı ve erken doğum riski yok ise sahur yapmak ve bol su tüketmek koşuluyla oruç tutabileceklerini belirtti.

Ramazan ayı hamileler için diğer insanlara göre daha farklı bir heyecan içerisinde geçer. Anne adayı bir yanda ailece sofraya oturmanın keyfini diğer yanda ise bebeğinin kıpırtılarını hissetmenin mutluluğunu yaşar. Bu sevinçlerin yanı sıra hamilelerin aklına “Hamile oruç tutabilir mi?” gibi sorular gelebilir.

Hamileyken oruç tutmak bebeğe zarar verir mi?

Gebelikte oruç tutmak bebeğin sağlığını etkileyebileceği için tavsiye edilmez. Bu sebeple hamileyken oruç tutamadığınız için kendinizi sorumlu hissetmenize gerek yoktur. Anne ve bebeğin sağlığı öncelikli olduğu için dinler de hamilelikte oruç tutmak konusunda bir zorunluluk belirtmez.

Bazı riskli durumlarda gebelerin oruç tutması önerilmez. Bunlar; gebelik şekeri, gebelik yüksek tansiyonu, bebeğin suyunun azalması, kanama riski, gelişim geriliğinin olduğu durumlar ya da erken doğum riski olanların oruç tutması önerilmez.

SAHURSUZ ORUÇ OLMAZ

Oruç tutacak olan hamilelerin mutlaka sahur yapmaları gerekiyor. Proteinden ve liften ağır beslenmeleri gerekiyor ki gün içerisinde şekerleri düşmesin.

Sahurda yumurta, ceviz, badem, az tuzlu peynir, kaşar peynir ve hatta bir bardak süt tüketmelerini öneriyorum.

Çok şekerli, tuzlu ve yağlı gıdalardan, kızartmalardan uzak durulması gerekiyor.

Sahurda az yağlı, az tuzlu gıdalar tercih edilip yemek yedikten hemen sonra yatılmamalı.

Su, gebeliğin devamında önemlidir. Hamilelerin günde 3 litre su tüketmeleri gerekiyor. Bunu da iftar ile sahur arasında tüketmeleri gerekiyor ki bebeğin suyu azalmasın. Oruç nedeniyle az sıvı alınması durumunda eğer bebeğin suyu azalırsa erken doğum riski ortaya çıkabilir.

Hamileler herhangi bir durumda hemen doktorlarına başvurmalı. Bebek hareketleri azalıyorsa, bebek günde en az 10 defa hareket etmiyorsa acilen doktorlarına başvurmaları gerekir.