Kategoriler Mersin Haber

Dünyaca Ünlü Kazakistanlı Müzik Topluluğu Turan Ethno Folk Band, Sanatseverleri Mest Etti

Paylaş

Başkan Yılmaz, yöresel kıyafetle sahneye çıkarak, Ethno Folk Band grubuyla Anayurt Marşı’nı söyledi. Konserde, tüm dünyaya Toroslar’dan birlik ve beraberliğin en güzel fotoğraf karesi verildi.

Dünyaca ünlü Kazakistanlı müzik topluluğu Turan Ethno Folk Band, Toroslar’da muhteşem bir konser vererek sanatseverleri mest etti.

Toroslar Belediyesi’nin paydaşı olduğu 20’nci Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında Toroslar Belediyesi Amfi Tiyatroda binlerce vatandaşla buluşan ve yöresel kıyafetleriyle sahneye çıkan müzik topluluğuna Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz da yöresel kıyafet giyerek eşlik etti.

“Konsere ‘Anayurt Marşı’ Damga Vurdu”

Toroslar Belediyesi Teknik ve Mesleki Eğitim Kursları’nda (TORTEK) özenle hazırlanan yöresel kıyafet ile sahneye çıkan Başkan Yılmaz, geleneksel Türk ezgilerinin yükseldiği gecede Anayurt Marşı’nı; grup üyeleri, vatandaşlar ve Türk dünyasından öğrencilerle birlikte söyledi.

Hep bir ağızdan söylenen; “Özbek, Türkmen, Uygur, Tatar, Âzer; bir boydur,  Karakalpak, Kırgız, Kazak; bunlar bir soydur” sözleriyle konserdeki coşku ise doruğa ulaştı. Başkan Yılmaz, Anayurt Marşı’nın söz ve müziğini dünyaya kazandıran Mehmet Sabir Karger’e de teşekkür etti.

Konser sırasında öğrencilerle birlikte yöresel oyun da oynayan Başkan Yılmaz; “Türk dünyasının kalbi Toroslarımızda attı. Dünyaca ünlü Turan Ethno Folk Band topluluğunu ilçemizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduk” dedi.

Kazakistanlı müzik topluluğu Turan Ethno Folk Band, Toroslar’da verdiği konser ile eşsiz bir gece yaşattı. Serik Nurmoldaev, Baurjan Bekmuhanbetov, Maksat Medeubek, Erjiğit Aliev, Jantu Dadabaev isimlerinden oluşan topluluk;  eski ulusal çalgı seslerini çağdaş uygulama ve yorumla buluşturdukları konserde sanatseverlerden büyük alkış aldı.

 

Festival Yürütme Kurulu Başkanı Yağcı; “Atsız Başkanımız Her Zaman Yanımızda”

 

Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı, festivalin 2007 yılında Avrupa Festivaller Birliği’ne kabul edildiğini belirterek; “Her zaman yanımızda olan Atsız Afşın Yılmaz Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Yılmaz’dan; “Güçlü Türkiye Vurgusu”

 

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz ise Mersin'e uluslararası bir festival kazandıran Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı ve yürütme kurulu üyelerine emeklerinden dolayı teşekkür ederek, festivale her zaman destek olmaya devam edeceklerini söyledi.

Konuşmasında güçlü Türkiye’ye vurgu yapan Başkan Yılmaz; “Bu dengesiz dünyaya denge getirecek olan Türk Devletleri Teşkilatı’nın aktif olmasıyla sosyal, siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerimizi daha da geliştirmeliyiz. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi güçlü Türkiye’de yaşamamız ve milletimizin, devletimizin güçlü olması için Selçuklu Kartalı gibi hem doğu hem batı dememiz gerekiyor. Allah’ın izniyle gücümüz buradan geliyor. Konsere katılım gösteren tüm hemşehrilerime teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Başkan Yılmaz’dan, Turan Ethno Folk Band Topluluğu’na En Özel Hediye

Görsel efektlerin de yer aldığı konserin ardından Başkan Yılmaz, Turan Ethno Folk Band Topluluğu’na plaket takdiminin yanı sıra çok özel bir koleksiyon ile teşekkür etti.

Grup üyelerine iki gümüş para hediye eden Başkan Yılmaz; “2021 yılında Türkiye Cumhuriyeti darphanesinde basılan iki gümüş para var. Bunlar benim koleksiyonumdan. Bir tanesi Kazakistan Cumhuriyeti’nin 30’uncu kuruluş yıl dönümü nedeniyle basıldı. Bu paranın üstünde Göktürkçe “Türk” yazıyor. Kazakistan, Göktürk, Hun, Saka ve Altın Orda’nın mirasçısı ve Türk dünyasının kalbi deniliyor. Bizim için bu para çok kıymetli. İkincisi de Hun Devleti’ne ilişkin gümüş para. Grup üyelerimize hediye ediyorum” ifadelerini kullandı.

Turan Ethno Folk Band Topluluğu da Başkan Yılmaz’a hem misafirperverliği hem de Türk dünyasına verdiği değerden dolayı teşekkür ederek, hediye takdim etti.

Başkan Yılmaz daha sonra grup üyelerini Buluklu Mahallesi’nde bulunan Kuvayimilliye Karargahı’nda ağırlayarak, karargahı tanıttı. Musalı Mahallesi’nde yaşatılan geleneksel sinsin oyununu da yine grup üyeleri ve hemşehrileriyle birlikte oynayan Başkan Yılmaz, kültürel mirasa sahip çıktıklarını bir kez daha gösterdi.

mersinodak

Mersin Odak Haber yazı işleri ekibi topluma gerçekleri aktarmayı, değişik katmanların sesi olmayı amaç edinmiştir Mersin son dakika, gündem, haber, spor, ekonomi, asayiş, odak haber

Yeni Haberler

Yenişehir Belediyesi’nin Halk Kartı Bin Aileye Nefes Oldu

  Mersin Yenişehir Belediyesinin dar gelirli ailelere nakdi destek sağladığı Yenişehir Halk Kart’ın Kasım ayı tutarları ihtiyaç sahibi vatandaşların hesaplarına… Daha Fazla Oku

2 Aralık 2022

Toroslar Belediye Meclisi Toplandı

Toroslar Belediyesinin Aralık Ayı Meclis Toplantısı, Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz Başkanlığında gerçekleşti. Yunus Emre Kültür Merkezi’nde, Saygı duruşu ve… Daha Fazla Oku

2 Aralık 2022

MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezi’nde Oyun Terapisi Hizmeti Sürüyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi bünyesinde faaliyet yürüten MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezi’nde, 6-12 yaş aralığındaki çocuklara ‘Oyun Terapisi’ hizmeti veriliyor. Oyun… Daha Fazla Oku

2 Aralık 2022

Başkan Seçer, Erdemli’de Bal Sağım Çadırı Ve Ceviz Fidanı Dağıtımı Gerçekleştirdi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer,  Erdemli’de gerçekleştirilen ‘Bal Sağım Çadırı ve Ceviz Fidanı Dağıtım Töreni’nde üreticilerle buluştu. Mersin Büyükşehir… Daha Fazla Oku

2 Aralık 2022

Mersin'de Öğrencilere Ulaşımda Büyük İndirim

Öğrenci Abonmanları, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin tüm hatlarında 1 TL oldu. Daha önce Büyükşehir Belediyesi’ne ait çok tarifeli otobüsleri kullanan ve… Daha Fazla Oku

2 Aralık 2022

Başkan Seçer, İstiklal Caddesi Esnafıyla Buluştu: Zafer Çarşısı Konusunu Polemik Meselesi Yapmamak Lazım

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Perakendeci İş İnsanları Derneği’nin (MEPİAD) ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda, İstiklal Caddesi esnafı ile… Daha Fazla Oku

1 Aralık 2022