Mersin Haber

DEM Parti Akdeniz Belediye Başkan Aday Adayı Hoşyar Sarıyıldız kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır?

DEM Parti Akdeniz Belediye Başkan Aday Adayı Hoşyar Sarıyıldız kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır?
Yayınlama: 16.12.2023
Düzenleme: 16.12.2023 13:30
A+
A-

DEM Parti Akdeniz Belediyesi Eşbaşkan aday adayı Hoşyar Sarıyıldız’ın adaylık başvurusunu gerçekleştirmesinden sonra kent kamuoyunun dikkatlerini üzerine çekti. Mersin’de avukatlık yapana ve HDP il eşbaşkanlığı, ÖHD eşbaşkanlığı gibi birçok görevlerde bulunan Sarıyıldız’ın biyografisini paylaşıyoruz.

 

Türkiye’de 31 Mart 2024 yerel seçimlerin yapılacağı tarih, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklandı. Kürtler için önemli olan Akdeniz Belediyesi için birçok isim aday adaylığını açıkladı. Bu aday adaylardan biri de kentin ve özellikle Akdeniz ilçesinin tanınan isimlerinden olan avukat Hoşyar Sarıyıldız. Adaylığını açıklayan Sarıyıldız, gençlik yıllarından beri içerisinde olduğu mücadele geleneğinin önemine vurgu yaparak, halkların demokrasi mücadelesine layık olmak için aday adayı olduğunu ifade etti.  Sarıyıldız kimdir, nerelidir, kaç yaşındadır? İşte DEM Parti Akdeniz Belediyesi Eşbaşkan aday adayı Hoşyar Sarıyıldız’ın biyografisi…

 

HOŞYAR SARIYILDIZ KİMDİR?

 

Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Kocapınar Köyünde 1991 yılında doğdu. Ailesinin birçok ferdi 1994 yılında Mersine göç etmek zorunda kaldı ve o zamandan bu yana Akdeniz İlçesi Şevket Sümer Mahallesinde ticari hayat içerisinde yer almaktadırlar. İlk ve orta öğrenimi ile lise yıllarını okul derecesi ile bitirdikten sonra 2009 yılında yapılan ÖSS de Şırnak derecesiyle İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine yerleşti. Siyasi çalışmalarına üniversite döneminde aktif olarak başladı. Ve gençlik çalışmaları kapsamında İstanbul’da partisinin newroz çalışmaları ile seçim komisyonlarında yer aldı.

 

Bu dönemde Türkiye genelinde özellikle Kürt sorunu başta olmak üzere toplumsal sorunları gündemine alan ve hak ihlallerini önlemek ve yaşanan hukuki sorunların çözümüne katkıda bulunmak üzere Özgürlükçü Hukukçular Derneğinin kurulması süreçlerinde katkıda bulundu ve derneğin ilk üyelerinden biri olarak genç hukukçular komisyonu içerisinde yer aldı. Bu süre zarfında Kürt bir hukukçu olarak ilk defa KCK davaları ile Kürt siyasetinin zorlu süreçlerinden birine şahitlik etti. 4 yıllık fakülte hayatından sonra Türkiye’nin en genç avukatlarından biri olacak şekilde 2013 yılında stajını İstanbul’da başladı ve bir yıl boyunca KCK davaları başta olmak üzere toplumsal davalara mercek açtı.

 

2014 yılında avukat olarak ailesinin yanına Mersin’e geldi ve o tarihten bu yana gençliğimizin dinamizmi ve mücadele geleneğimizin birikimleriyle edindiği ahlak ve bilgi ile siyasi alanda çalışmalara destek sundu ve avukatlık yaparak halkına hizmet etmeye çalıştı. 2014 yılında ilk defa Tuhay-Der bünyesinde Mersin’de faaliyetlerde bulunduktan sonra 2016 yılında kurucu üyelerinden olduğu ve “binbir emekle kurduk” dediği Özgürlükçü Hukukçular Derneği Mersin şubesini 2 dönem Eş Başkanlığını yaparak, Mersin özelinde Çukurova bölgesinde hukuksuzluklara karşı arkadaşlarıyla birlikte onurlu bir duruş sergiledi. 2022 yılından bu yana HDP’nin Mersin İl Eşbaşkanlığını yapıyor. Hali hazırda Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Nefel Kültür Derneği ve İnsan Hakları Derneği üyelikleri devam etmektedir.

 

ÖHD’DE MÜCADELE ETTİ

 

Adaylığını duyuran Sarıyıldız şunları söyledi: “2016’daki 15 Temmuz Darbe girişiminden sonra fiili olarak devam etse de resmi olarak kapatılan ÖHD derneğimizi in 2019 yılında resmi olarak tekrar açarak yapılan kongrede arkadaşlarımızın teveccühü ile tekrar Eş Başkan seçildim ve çalışmalarımıza kesintisiz devam ettik. Derneğimizi kurduğumuz 2016 yılından, 19 Şubat 2022’de gerçekleşen kongreye kadar görevimi layıkıyla yerine getirmeye çalıştım. ÖHD içerisinde faaliyetlerimize devam ederken Parti hukuk komisyonlarında yer alarak partimize her zaman destek oldum.”

 

HDP MERSİN İL BAŞKANLIĞI

 

“ÖHD Mersin Şube kongremizi gerçekleştirdikten hemen sonra 20 Şubat 2022 tarihinde gerçekleşen HDP Mersin İl Kongremizde halkımızın teveccühü ve partimizin icazetiyle Türkiye ve Kürdistanın en genç İl Eş Başkanlarından biri olarak göreve geldim.  Bu zamana kadar gece gündüz demeden ev ev sokak sokak elimizde bildiri afiş ve mikrofon gezerek baba evimiz olan Akdeniz ilçemizde halkımıza hizmet inancıyla büyük bir onur, şeref ve cesaretle görevimi yerine getirmeye çalıştım.”

 

‘HALKIN MÜCADELESİNE LAYIK OLMAK İÇİN…’

 

“Bundan sonraki süreçte de gençlik ve kadın partisi olan HEDEP’in(yeni adıyla DEM Parti) en genç Belediye Eş Başkanlarından biri olarak Genç başladık Genç başaracağız, Dem Dema Me Ye !! şiarıyla bütün halkların ve inançların kardeşçe yaşadığı, ekoloji emek ve demokrasi alanlarında faaliyet gösteren STK’larımızın ve her bölgemizin temsili Yöre Derneklerimizin bulunduğu işçi emekçi üretici kenti olan Akdeniz’imizde, din dil ırk ayrımı gözetmeksizin insanların yaşamlarını kolaylaştırmak toplumsal sorunlara çözüm bulmak ve her türlü yerel hizmetleri eksiksiz sunmak üzere gecemi gündüzüme katacak, önceden olduğu gibi sokak sokak ev ev gezerek insanların sorunlarını dinleyecek ve çözümler getirmeye çalışacağıma ve görevimi bu onurlu halkın mücadelesine layık olacak şekilde yerine getireceğime bir kez daha söz veriyorum.”

 

HALKÇI BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI

 

“Belediyecilik bir yanıyla iyi çalışan mekanik saatlere benzer. Saatlerin ön yüzünde akrep yelkovan ve saniyeden oluşan üç adet kol vardır ve saati estetik hale getiren saatin ön yüzündeki kadranıdır. Bu anlamda kadran ve çerçeve ne kadar şıksa saatin güzelliği o kadar ortaya çıkar. Fakat mekanik bir saati kaliteli hale getiren kadrandaki kollar ve çerçeve değil arkasındaki binlerce küçük parçanın uyumlu ve sağlam bir şekilde çalıştığı mekanizmasıdır. Biz de Halkçı Belediyeciliğin sadece vitrindeki Eş Başkanlarla oluşmayacağını asıl görevi vitrin arkasında duran, emeği ve uzman kadrosuyla belediyecilik işlerinden anlayan ciddi bir ekip ve projelerle yapılacağının farkında olarak bunun gereğini yerine getireceğimizi belirtiyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Kaynak: Mersin Mercek

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

error: Kopyalama!