Çukurova Havalimanı’nın açılışı tekrar ertelendi! Yeni tarih verildi

Çukurova Havalimanı’nın açılışı tekrar ertelendi! Yeni tarih verildi
Yayınlama: 16.12.2023

Mersin turizmini canlandırması beklenen ve Tarsus’ta yapımı 10 yıl önce başlayan Çukurova Havalimanı 15 Ocak’ta hizmete giriyor. Yıllardır Mersin’de yaşayan vatandaşların merakla beklediği açılış bir türlü gerçekleşmedi. Sürekli açılış tarihinin ertelenmesi kent kamuoyunda eleştirilere neden olmuştu. Çukurova Havalimanı ne zaman açılacak, açılış tarihi belli oldu mu? İşte Mersin ve Adana’da yaşayanların merak ettiği Çukurova Havalimanı’nın açılış tarihi ve diğer ayrıntılar haberimizde.

Mersin’in Tarsus’tan dünyaya açılması ve turizmde değerine değer katılması için ulaşım yollarının geliştirilmesi için Çukurova Havalimanı’nın hizmete girmesi bekleniyor. İlk etapta yıllık 9 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak Çukurova Havalimanı: 15 Ocak 2024 Pazartesi günü hizmete başlıyor. Programda bir değişiklik olmazsa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı ile resmi açılış yapılacak.

DEVA PARTİLİ EKMEN’DEN ELEŞTİRİ

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen’den iktidara Çukurova Havalimanı eleştirmiş ve şunları demişti:  “Aynı zamanda başlatılan 3 projeden 2’si 4 yıl içerisinde bitiriliyor; bir diğeri 12 yıl boyunca bitirilemiyorsa burada bir oyalama, bir ihmal ve belki de bir cezalandırma vardır.”

Çukurova Havalimanının ilk ihalesi 2011’de gerçekleşmiş ve temeli 2013’te atılmıştı. 10 yıldır devam çalışmalar sona erdi. Yaklaşık 8 milyon m2 alana sahip bulunan Çukurova Havalimanı’na 3 bin 500 metre uzunluğunda ve 75 metre genişliğinde pist inşa edildi.

Yapımı tamamlandığın 2 bin kişinin istihdam edilmesi beklenen havalimanın yapım ve işletme hakları Favori Airports şirketine ait. Çukurova Havalimanı’nın uluslararası kodu COV olarak tescil edildi. Limanda uçaklar için 48 adet park yeri bulunuyor. Bunun 8 tanesinde ise körük yer alıyor. Ayrıca özel heliport pisti de yer alıyor.

Projenin kapsamını, Çukurova Havalimanı altyapı işleri oluşturmaktadır. Proje kapsamında 3,5 km uzunluğunda 2 adet pist, taksi yolları, apron ve apron yönlendirme ışıkları yer almaktadır. Toplam inşaat alanı 1.038.000 m²’dir. Çukurova Havalimanı alışılagelmiş havalimanı tasarımlarının dışına çıkan ve doğayla bütünleşen yapısıyla öne çıkmakta; yeşil çatı örtüsü ve sürdürülebilir bina tasarımı ile dikkat çekmektedir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.