Mersin Haber

CHP’li Aday Necdet Yıldırım: Mersin ve Türkiye Bizlerle Birçok Devrime İmza Atacak!

CHP’li Aday Necdet Yıldırım: Mersin ve Türkiye Bizlerle Birçok Devrime İmza Atacak!
Yayınlama: 05.01.2023
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili aday adayı Necdet Yıldırım, ülke gündemine dair değerlendirmelerde bulundu. Milletvekili olduğu ilk gün Mersin için birçok projesi olduğunu belirten Vekil adayı Yıldırım:” Mersin ve ülkemize hizmet etmek için sabırsızlanıyorum.” dedi.
Milletvekilliği aday adaylığını açıkladığı günden beri büyük bir özveriyle çalışan Vekil adayı Yıldırım, proje ve planlarıyla ilgili merak edilen tüm soruları samimiyetle yanıtladı.
Mersin’in tarım, turizm, sanayi ve daha birçok hususta potansiyelini farkında olduğunu ifade eden Yıldırım konuşmasında şu ifadeleri kullandı:” Ben 30 yıldan fazla Mersin’de yaşıyorum. Avukatlık yapıyorum, akademik yönden de kendimi geliştiriyorum. Uzun yıllardır sivil toplum kuruluşlarında da görev yapıyorum. 50 yıla yakındır da CHP’de birçok görev üstlendim. Mersin ekonominin ana damarı. Birincisi limanı var ikincisi de çok kimlikli bir yapıya sahip. Ulaşım yönünden de iyi. Tabii ki havalimanı sorunu var ama onu da halledeceğimize olan inancım tam. Lojistik olarak avantajlı bir konumdayız. Öyle ki Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu buradaki esnafla yaptığı görüşmede Mersin’e bir lojistik merkezi kurulacağını ifade etmişti. Mersin ekonomik yönden ülkenin bel kemiği. Bizler bunu farkındayız. İktidar olduğumuzda yine işin ehli kişilerle Mersin’imizi daha da prestijli hale getireceğiz.

“TARIM VE TURİZM BAKIMINDAN İYİ YERLERE GELECEĞİZ”

Mersin tarım bakımında da avantajlı bir şehir. Toprağı verimli. Bizler de bu verimin üstüne gitmeliyiz. Nereye, ne ekilir ona göre tespit edip,  hem halkı hem çiftçiyi kâra getirecek  olan ürünlerle tarımı yüceltmeliyiz. İktidarlığımızda çiftçinin yüzünü güldüreceğiz. Turizme bakacak olursak Mersin coğrafi konumu ve tarihi eserleriyle cazibe bir şehir. Fakat havalimanı sorunumuz var. Birileri bu girişime engel olmuştu. İktidarlığımızda bu sorun da ortadan kalkacak. Böylelikle Mersin turizm açısından da parmakla gösterilen bir şehir olacak.

“EĞİTİMDE NE ESKİYİ GETİRECEĞİZ NE DE BU SİSTEMİ MUHAFAZA EDECEĞİZ”

Gençler ülkemizden gitmek istiyor. Bunun yegane sebebi belli. Önce gençleri anlamak, bilmek lazım. Önünü açmamız, istihdam sağlamamız gerek. Yurt dışına gitmelerini engelledikten sonra yurt dışında olan gençlerimizi de ülkemize döndürmeye çalışacağız. Bununla ilgili çok derin bir çalışmamız var. Eğitimi düzeltmemiz lazım. Son 20 yıldır resmen biat kültürü var. Nedir bu biat kültürü sorgulamayan, araştırmayan hemen kabul eden bir sistemimiz var. Biz buna karşıyız. Bu sistem körelten bir sistem. Önce sorgulatacağız, araştırtacağız. Yoksa sanayi, teknoloji ve birçok yarışta geri kalırız. Ne önceki eğitim sistemlerini getireceğiz ne de bu sistemi muhafaza edeceğiz. Bambaşka bir eğitim sistemi ile geleceğimizi kurtaracağız.

“IRKÇI POLİTİKALARLA GÖÇMEN SORUNU ÇÖZÜLMEZ”

Göçmen konusu da bizi düşündüren bir konu. Bu konuda da çalışmalar var. Yegane amaç göçmen politikalarını yeniden düzenlemek, barışcıl bir politika izlemek. Suriyelileri göndermek için önce gidecekleri ortamı oluşturmamız gerek. Barış, güven ve huzur endeksli çalışmalar yapmak gerek. Aksi takdirde ben göçmen istemiyorum diyerek ırkçı bir tutumla bu iş halledilmez. Yanlış politika sebebiyle göçmenler ülkemize sığındı ve daha da yanlış politikalar sebebiyle ülkemiz şu an bu halde. Bunun için emin, sağlam ve rasyonel adımlar atılmalı.

“KOLTUKLARI İÇİN KURUMLARI İTİBARSIZLAŞTIRDILAR”

İnsanların birbirine güveni kalmadı. Totaliter devletlerde bu süreç hep böyle. İktidar olan kişiler koltuğunu korumak için önce kurumları itibarsızlaştırır. Adaleti, sağlığı, ahlaki değerleri yok ederler. Önce bunu düzeltmeliyiz ki kalkınalım. Önce adaleti, kendi kültürümüzü hem yerelde hem genelde uygulamalıyız ki güvenimiz artsın. Bu her konuda böyle.

“İKTİDAR DEVLETİ DEĞİL KENDİNİ DÜŞÜNÜYOR”

Eskiden uygulanan dış politika çok iyi olmasa da şimdi uygulanan politikadan daha iyiydi. İktidar devletten önce kendi iktidarlığını korumaya çalışıyor. Devlet olarak bir politikamız yok resmen kişi olarak bir politikamız var. Bunun tamamıyla değişmesi gerek. En azından eski itibarına kavuşması gerek. En önemlisi de dünyaya uyumlu bir politika izlenmesi gerek. Ne başka ülkeye kafa tutan, ne de savaş açan, ittifak oluşturmaya çalışan, ne de başka ülkenin egemenliği altına giren bir politika izlemek bizleri yıpratır. Etik olmaz. Birçok unsur var, bu unsurlara göre politikamızı düzenlemeliyiz. Hem bağımsız hem de dinamik koşullarımıza uygun olmalıyız. Büyük devrimlere imza atacağız.” dedi.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)