CHP Mersin Milletvekili Dinçer “Alzheimer ve Parkinson Hastaları Çaresiz”

Mersin Eczacı Odası Başkanı  Ecz. Aliye Akgül Aydın ve Mersin Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Nasır Nesanır, CHP Mersin Milletvekili Talat Dinçer’i ziyaret etti

CHP Mersin Milletvekili Dinçer “Alzheimer ve Parkinson Hastaları Çaresiz”
Yayınlama: 23.01.2024

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Talat Dinçer, Alzheimer ve Parkinson gibi amansız hastalıklarla mücadele eden vatandaşların kritik ilaçlara erişim sorunlarıyla karşı karşıya bırakıldığını ifade ederek, Hükümeti ve Sağlık Bakanlığını bu konuda acil eylem almaya çağırdı.

CHP’li Talat Dinçer, Mersin Eczacı Odası Başkanı,  Ecz. Aliye Akgül Aydın ve Mersin Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Nasır Nesanır’ı ziyaret ederek Türkiye’nin karşı karşıya olduğu sağlık sisteminin çökmesi ve ilaç krizine dikkat çekti ” ‘Sağlıkta devrim yaptık’ naraları atanlar, gerçekte hastalarımızı ilaçsızlık ve tedavi olma imkanından mahrum bıraktılar.” dedi.

Milletvekili Dinçer, yaptığı açıklamada, “AKP Hükümeti, Alzheimer ve Parkinson gibi amansız hastalıklarla mücadele eden vatandaşlarımızı acımasızca kendi haline terk etti. Yurtdışında yeni keşfedilen etken maddeler ülkemize ulaşmıyor. Dahası, kritik öneme sahip ilaçlar Türkiye piyasasından çekilmeye başladı,” dedi.

“Sağlıkta devrim yaptık” iddiasında bulunanların, gerçekte hastaları ilaçsızlık ve tedavi olma imkanından mahrum bıraktığını vurgulayan Dinçer, Alzheimer ve Parkinson hastalıklarında kullanılan rivastigmin (ExelonPatch), KOAH tedavisinde kullanılan indakaterolmaleat (ArcaptaInhaler) ve antibiyotik göz damlaları gibi önemli ilaçların piyasadan çekilmesine dikkat çekti.

Talat Dinçer, “Bugün, eşdeğeri olmayan on dört kalem ilacın Türkiye piyasasından geri çekildiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Bu durum, hastalarımızın sağlık hakkına erişimini ciddi şekilde tehlikeye atmaktadır” şeklinde konuştu.

CHP Mersin Milletvekili, hükümete, sağlık ve ilaç politikasını acilen gözden geçirme çağrısında bulunarak, ilaç erişimindeki bu kritik sorunun üstesinden gelinmesi gerektiğini belirtti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.