Mersin Haber

Bitcoin ve Altcoinler Düşüyor! Kripto Para Piyasası’nda Son Durum Nedir?

Bitcoin ve Altcoinler Düşüyor! Kripto Para Piyasası’nda Son Durum Nedir?
Yayınlama: 12.06.2023
Düzenleme: 14.06.2023 01:29
A+
A-

Bitcoin’de yaşanan düşüş ve yükseliş dalgaları durulmuyor. Kripto para piyasalarının öncü borsalarından olan Binance’ta yaşanan gelişmeler ve akabinde SEC tarafından alınan kararlar, Bitcoin ve alt coinlerde düşüşlere neden oldu.

Kripto para piyasalarına yatırım yapanların yüzü uzun süredir gülmüyor. Bugün 25 bin 655 dolardan işlem gören Bitcoin, dün en fazla 26 bin 773 dolardan işlem görüyordu. Kripto paralar içinde en çok işlem gören para birimi olan Bitcoin, bir günde yüzde 3,3 düşüşle 1.000 dolardan fazla değer kaybetti. Dünya ülkeleri kripto paraları finans sistemlerine dahil etmekle birlikte kuralları olmadığı için de seviyeli yaklaşıyor.

 

BİNANCE DAVALIK OLDU, BİTCOİN DÜŞTÜ

Binance, ticari hacme göre dünyanın en büyük kripto para borsası konumunda ve son dönemde “en büyük” olmaktan kaynaklı ciddi sorunlarla başı belada. Ekonomistler ABD’de Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘nun (SEC) dünyanın en büyük iki borsasına açtığı davalar sonrası kripto para piyasalarındaki düşüşlerin derinleştiğini açıkladı. Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’a ABD sermaye piyasaları otoritesi SEC dava açtı. Hem Binance adlı borsa hem de Binance’ın kurucusu olan Changpeng Zhao davalık oldu.

BÜYÜK DÜŞÜŞÜ NE TETİKLEDİ?

Yaşanan düşüşün, büyük ölçüde global ticaret şirketlerinin SEC tarafından menkul kıymet olarak nitelendirilen altcoinleri ellerinden çıkarmasıyla gerçekleştiği düşünülüyor. Ayrıca işlem hacminin düşmesinden de endişe ediliyor. Bu gelişmelerin ardından Bitcoin tarafında satışlar hızlandı. Piyasalara olan güven sarsıldı ve düşüş hız kazandı.

 

DİĞER KRİPTO PARALAR NE DURUMDA

Ethereum: Yüzde 5,66 düşüşle 1.742,82 dolarda

 

Tether: 1,0005 dolarda

 

BNB: Yüzde 9,9 düşüşle 235,80 dolarda

 

USD Coin: Yüzde 0,05 düşüşle 0,9995 dolarda

 

XRP: Yüzde 8,07 düşüşle 0,48968 dolarda

 

NOT: YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Kopyalama!