Perşembe, Eylül 28, 2023

Bedrettin Gündeş Tahliye Edildi

Mersin’de Eylül 2022’de yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Mersin Büyükşehir Belediyesi, Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi eski Başkanı Bedreddin Gündeş, hakkında açılan davanın ilk duruşmasında tahliye edildi.

Bedreddin Gündeş, Büyükşehir Belediyesi Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi görevini yürüttüğü sırada, hakkında yürütülen “terör soruşturması” kapsamında 28 Eylül 2022’de gözaltına alınmıştı. Çıkartıldığı nöbetçi mahkeme tarafından “terör örgütüne üye olma” suçundan tutuklanan Gündeş hakkında, 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı.

Konya Ereğli Cezaevi’nde tutuklu bulunan Bedrettin Gündeş, yargılandığı davada bugün ilk kez hakim karşısına çıktı. Gündeş ve avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada, iddianamede yer alan gizli tanıkların ifadeleri ve deliller mahkeme başkanı tarafından okundu.

 

BERAATİNİ TALEP ETTİ

 

Gündeş’in 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşması yapıldı. Öğleden önce Mahkeme heyetine kendini savunan Gündeş, yaklaşık bir buçuk saat süren savunmasında üzerine atılı suçları kabul etmedi.

Tanıklar ve avukatlar dinlenmesinin ardından, mahkeme savcısı Gündeş’in tutukluluk halinin devamına yönelik mütalaa verdi. Mütalaaya karşı savunma yapan Gündeş, “Bu dava başından sonuna kadar üniversitelerde tez konusu olabilir. Ben kitaplarımda da bahsettiğim gibi şiddettin karşısındayım. Benim terör örgütü ile ilgili hiçbir bağlantım yok” şeklinde konuştu.

 

ADLİ KONTROL VE YURT DIŞI YASAĞI İLE TAHLİYE

Mahkeme Başkanı duruşmayı öğleden sonraya tatil etti. Öğleden sonra yapılan duruşmada ise mahkeme heyeti Gündeş’in tahliyesine karar verdi. Mahkeme heyeti, Gündeş’in adli kontrol şartı ve yurt dışına çıkış yasağı ile tahliyesine karar verdi. Duruşma, eksikliklerin giderilmesi için ertelendi. Gündeş, tutukluğu öncesinde Büyükşehir Belediyesi Basın Dairesi Başkanlığı görevini sürdürüyordu

- Advertisement -
mersinodak
mersinodakhttps://mersinodak.com/
Mersin Odak Haber yazı işleri ekibi topluma gerçekleri aktarmayı, değişik katmanların sesi olmayı amaç edinmiştir Mersin son dakika, gündem, haber, spor, ekonomi, asayiş, odak haber
İLGİLİ HABERLER

Son Haberler