Mersin Haber

Başkan Vahap Seçer: Türkiye’nin Fabrika Ayarlarına Dönmesi Lazım

Başkan Vahap Seçer: Türkiye’nin Fabrika Ayarlarına Dönmesi Lazım
Yayınlama: 19.01.2023
A+
A-

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, FOX TV ekranlarından yayınlanan gazeteci İlker Karagöz’ün hazırlayıp sunduğu “Çalar Saat” programının konuğu oldu. Gazeteci Karagöz’ün sorularını yanıtlayan Başkan Seçer; 2023 yılında yapılacak olan genel seçimler, Mersin Metrosu ve Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen sosyal projeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Vahap Seçer, FOX TV ekranlarından yayınlanan “Çalar Saat” programına konuk olup gazeteci İlker Karagöz’ün sorularını yanıtladı. Büyükşehir Belediyesi’ne güçlü bir mali tablo kazandırdıklarını belirten Seçer, ülkede yapılacak seçimlere de dikkat çekerek, “4 yıldır Belediye Başkanı’yım. Türkiye normalleşsin; Mersin’e yaptığım her birim hizmetin çarpı 3, çarpı 4 katını yapacağımı iddia ediyorum” dedi.

CHP’li belediye başkanları olarak sürekli sokağa çıktıklarını ve vatandaşla iç içe olduklarını belirten Başkan Seçer, “Az önce sordunuz ‘Sokağa çıkıyor musunuz?’ Evet çıkıyorum. Peki, yan komşum Zeydan Karalar sokağa çıkamıyor mu? Elbette ki çıkıyor. Ya da bugün İstanbul’daydım Ekrem Bey sokağa çıkamıyor mu?  Elbette ki çıkıyor. Ankara’da Mansur Bey sokağa çıkamıyor mu, Tunç Bey sokağa çıkamıyor mu? Hepimiz çıkıyoruz sokağa. Bir de Cumhur İttifakı’na mensup siyasetçiler çıksın da görelim bakalım. Seçimlere gidiyoruz, 2018 koşulları artık yok. Siz bakmayın ‘Son birkaç aydır Cumhur İttifakı toparlandı, oy aranı arttı’ denilmesine, emin olun bunlar algı yönetimi” diye konuştu.

Seçer, Mersin Metrosu’na ilişkin konuştu: “Öz kaynaklarla bunu sürdürüyoruz”

Gazeteci İlker Karagöz’ün Mersin Metrosu’nun 17 aydır Bakan’dan onay beklediğini anımsatıp, “Görüşmüyor musunuz? Arada hiç mi denk gelmiyorsunuz? Sayın Bakan Mersin’e uğramıyor mu?” diye sorması üzerine açıklamalarda bulunan Başkan Seçer, “Geçtik Sayın Bakan’ı, Sayın Cumhurbaşkanı ile de konuştum. Gittim, rica ettim, anlattım. Zaten 2019 yılında Mersin Metro Projesi, Yatırım Programı’na alınmış. Bunun imzasını atan Sayın Cumhurbaşkanı. Biz temelini atmışız, 1 yıl gibi bir süre geçmiş üzerinden. İhalesi yapılmış, her şeyi tamam, inşaatı başlatmışız. Öz kaynaklarla bunu sürdürüyoruz. Peki, siz kredi bulamazsanız, bu inşaatı süratle sürdürebilir misiniz? Sürdüremezsiniz. Doğal olarak bunun için sizin krediye ihtiyacınız var. Bahsettiğim imza o. İnşaat devam ediyor. Benim bu projeyi süratli tamamlayabilmem için buna finansman bulmam lazım. Onun imzası bekliyor. Yani şu anlam çıkıyor; ‘Elini, ayağını bağlayalım, halk karşısında itibar yitirsin. Bak bir projeye başladı bitiremedi’ densin. Bütün mesele o” ifadelerini kullandı.

“Türkiye normalleşsin; her birim hizmetin çarpı 3, çarpı 4 katını yapacağımı iddia ediyorum”

4 yıllık görev süresince Büyükşehir Belediyesi’ne güçlü bir mali tablo kazandırdıklarını belirten Seçer, ülkede yapılacak genel seçimlere dikkat çekerek, “Ondan sonra herhalde Türkiye’de her şey değişecek. Biz de rahatlayacağız. Süratle bu krediler de gelecek, imzalar da gelecek, engellemeler de ortadan kalkacak. Bugün emin olun, bak bunu çok iddialı söylüyorum; 4 yıldır Belediye Başkanı’yım. Türkiye normalleşsin; Mersin’e yaptığım her birim hizmetin çarpı 3, çarpı 4 katını yapacağımı iddia ediyorum” dedi.

“Yeter, söz milletindir”

Gazeteci Karagöz’ün seçim tarihi üzerine yönelttiği soruları değerlendiren Seçer, bir seçim sath-ı mailinde olunduğunu belirtti. “Hani dün Sayın Cumhurbaşkanı, 14 Mayıs’ı ilan ederken; ‘Yeter, söz de karar da milletin’ dedi ya; çok katılıyorum” diyen Başkan Seçer, “Zaten biz de onu söylüyoruz. Yeter, söz milletindir. Devletin kaderi, toplumun geleceği bir kişinin ağzından çıkacak sözlerle belirlenmemeli. İşte ben parlamentodan çıkmış, Belediye Başkanı olmuş bir siyasetçiyim. Parlamenter sistem mi halkın iradesini yansıtıyor, yoksa şu anki dünyada daha adı, benzeri duyulmamış sistem olan Başkanlık Sistemi mi halkın iradesini yansıtıyor? Türkiye’nin süratle normal, yani hani ‘fabrika ayarları’ dediğimiz düzenine dönmesi lazım devlet yönetimi olarak” dedi.

“Gönlümdeki aday, doğal olarak partimin Genel Başkanı’dır”

Cumhurbaşkanlığı için “Sizin gönlünüzden geçen isim kim?” sorusuna da Başkan Seçer şu yanıtı verdi:

“Ben, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Belediye Başkanıyım. Doğal olarak elbette ki partimin Genel Başkanı’dır. Bundan doğal bir şey olamaz ama bu yanıt, sonuç itibariyle bağlayıcı bir yanıt değil. Son kararı Sayın Kılıçdaroğlu ve dâhili olduğu 6 masa verecek. 6’lı masa verecek, Sayın Kılıçdaroğlu da partisine ‘Adayımız şu. Hadi bakalım, Vira Bismillah” diyecek. Biz onun söylediklerine bakmak durumundayız.”

“Mersin, Türkiye’de yabancıların en çok konut aldığı ilk 3 ilden bir tanesi”

Mersin’in göçlerle kurulmuş bir kent olduğunu da belirten Başkan Seçer, Mersin’de kayıtlı 250 bin ve kayıt dışı nüfusla birlikte toplam 400 bin Suriyelilerin bulunduğunu anımsatarak, “Rus ya da Ukrayna uyruklu insanlar da gelip yerleşiyor. Mersin, Türkiye’de yabancıların en çok konut aldığı ilk 3 ilden bir tanesi” diye konuştu.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Content is protected !!