Perşembe, Eylül 28, 2023

Başkan Seçer’den Mut’a Çıkarma! “Bu Ülke Ne Çekiyorsa Ayrımcılıktan Çekiyor”

Reklamlar

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir’in üreticiyi desteklemek ve üretimi teşvik etmek için ‘Destek Büyükşehir’den, Üretim Çiftçiden’ sloganı ile Mut ilçesinde gerçekleştirdiği Zeytin Fidanı, Hamur Yoğurma Makinesi ve Sulama Borusu Dağıtım Töreni’ne katıldı.

Mut’a çıkarma yapan Başkan Seçer, tarımsal dağıtım töreninin ardından ise Mut’taki esnaf, vatandaş ve üreticilerle bir araya geldi. Mut halkının sorun ve taleplerini dinleyen Seçer, Mersin’in her bölgesine ayrım yapmaksızın hizmet götürdüklerini vurgulayarak, vatandaşların talepleri için de gece-gündüz çalıştıklarını söyledi. Seçer son olarak ise Büyükşehir Belediyesi tarafından Mut’a kazandırılan Fatma Türkon Köprüsü’nü inceledi. Seçer, köprünün isminin ‘100. Yıl Cumhuriyet Köprüsü’ olacağını duyurdu.

“Siz üreten, Türkiye ekonomisine katkısı sunan insanlarsınız”

Mut programlarında Başkan Vahap Seçer’e; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Alpay Antmen, CHP Mersin Milletvekili Adayları Gülcan Kış, Talat Dinçer ve Mehmet Gültekin Uğur ile CHP Mut İlçe Başkanı Ali Kaya eşlik etti. Mut’ta özellikle gençlerin yoğun ilgisi ile karşılanan Başkan Seçer’e ‘Yanındayız Vahap Seçer’ sloganları atıldı.

‘Destek Büyükşehir’den Üretim Çiftçiden’ tarımsal destek dağıtım programında konuşan Başkan Seçer, “Üretime, üreticiye, alın terine değer veren bir belediye ve Belediye Başkanı olarak, her yıl olduğu gibi yine burada üreticilerimizle buluştuk ve onlara üretimlerini daha kaliteli yapsınlar diye, işlerini kolaylaştırmak için tarımsal desteklerin teslimini yapmak üzere geldik. Sizleri seviyoruz. Çünkü siz üreten, Türkiye ekonomisine katkı sunan insanlarsınız. Siz gurur kaynağı olan halkımızın sofrasına gıda üreten, yaşamı sürdürülebilir kılan, eli öpülesi çiftçilerimizsiniz” dedi.

“Zeytin, Mut’un en önemli gelir kalemlerinden biri”


Bu törende zeytin fidanı, hamur yoğurma makinesi ve sulama borusu dağıtımları gerçekleştirdiklerinden bahseden Seçer, “Toplamda 28 mahallemiz hamur yoğurma makinesi talep etmiş ve 28’ine de bugün teslimatını yapacağız. Zeytin, Mut’un en önemli gelir kalemlerinden biri. Mersinimizde üretilen zeytinin her 10 kilosundan 6’sı da burada üretiliyor. Hem Mersin hem Türkiye ekonomisine bu üretimle çok önemli katkılar yapılıyor. Mersin genelinde 2 bin 133 üreticimize 42 bin 660 adet zeytin fidanı dağıtacağız. Bunun Mut’a düşen payı da bugün burada değerli üreticilerimize dağıtılacak ve onlar da artık üretime katkı haline gelecek. 70 mahallede, 82’si kadın olmak üzere toplam 330 üreticimize 6 bin 600 adet zeytin fidanı teslimatını almış olacaklar” diye konuştu.

“Mut tarımsal üretimin en fazla yapıldığı ilçemiz”

Tarımsal üretimde en önemli konunun sulanabilir arazilerde üretim yapmak olduğuna da değinen Başkan Seçer, kuru arazide üretim yapıldığında verimin de, kalitenin de düşük olduğuna değindi. Toprağı ve bitkiyi suyla buluşturmanın önemine de vurgu yapan Seçer, “Mut’un su kaynakları kıt. O nedenle burada sulama borusu ihtiyacı oluyor. Mut yüz ölçümü ile ilçelerimiz arasında en büyük ilçemiz. Mut tarımsal üretimin en fazla yapıldığı ilçemiz. Biz göreve geldiğimiz günden beri üreticilerimize yaklaşık 162 kilometre sulama borusu dağıttık. Bunun yüzde 25’lik dilimi Mut’a verildi. Toplam 17 mahallede, sulama kooperatiflerimize 19 bin metre HDPE sulama borusu desteğini de bu yıl sağlayacağız. Mut’a ayrımcılık yaptığımızdan, daha fazla verelim anlayışından değil; Mut’ta üretim olduğu ve Mut’un ihtiyacı olduğu için bunu veriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bu ülke ne çekiyorsa ayrımcılıktan çekiyor”

Büyükşehir Belediyesi olarak, hizmetlerde herhangi bir ayrımcılık yapmadıklarının da altını çizen Başkan Seçer, “Bu işlerde kimsenin torpili geçmiyor. Başkan’ın da dâhil. Biz ne diyoruz; ‘Bu ülke ne çekiyorsa ayrımcılıktan, adam kayırmadan çekiyor. Benim arkadaşım, mahallelim, köylüm, partilim konusu işin içine girdiğinde bugün olduğu gibi Türkiye’de dengeler bozuluyor’.  Ama biz belediyelerde halkımıza nasıl adaletli hizmeti ayrım yapmadan götürüyorsak, 15 Mayıs sabahından itibaren Türkiye’ye de aynı şekilde hizmet götüreceğiz” dedi.

Tarımın önemli olduğunu ve desteklerin de bunlarla sınırlı kalmadığını kaydeden Başkan Seçer, Mut’ta 2023 yılı içerisinde alıç, badem ve incir fidanı dağıtımı olacağını söyledi. Büyükşehir Belediyesi’ne müracaat eden, kaydı alınan ve uygunluğu olan her üreticinin de bu destekten yararlanacağını sözlerine ekleyen Başkan Seçer, ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi’nin de 4. yılına girdiğini ifade etti. Proje kapsamında her yıl 1500 küçükbaş hayvan dağıttıklarını ve bu rakamın 3 yılda 4 bin 500 küçükbaş hayvana ulaştığını belirten Seçer, bu sayede Mersin genelinde toplam 180 ailenin küçükbaş hayvancılık işletmesi haline geldiğini söyledi.

“Toplam 360 adet güneş enerji paneli desteği bu yılın programında”

Büyükşehir tarafından bu yıl uygulamaya koyulan güneş enerji paneli desteği hakkında da bilgiler veren Seçer, “Özellikle Yörük, konar göçer kardeşlerimi ilgilendiriyor. Hayvancılıkla uğraşan, kışın aşağılara inip, yaz aylarında yaylalara çıkan, hayvancılıkla iştigal eden bu kardeşlerimiz için yüzde 50 hibeli toplam 360 adet güneş enerji paneli desteği de bu yılın programında. Kayıtlarımız devam ediyor. Bu yıl içerisinde bu vatandaşlarımıza yaylalara çıkmadan güneş panelleri teslim edilecek” dedi.

“Mut’un aydınlık yüzlü insanını seviyoruz”

Konuşmasında yol yapımına verdikleri önemden de söz eden Başkan Seçer, son 3 yılda 1,5 milyon ton sıcak asfalt kullandıklarından bahsederek, “Mut’u, Mut’un aydınlık yüzlü insanını seviyoruz. Atatürkçü olduğumuz için, Mutlular Atatürkçü olduğu için ayrı bir seviyoruz. Üretimin pazara sağlıklı gelmesi lazım. Köyden şehre gelen bir vatandaşın konforlu seyahat etmesi lazım. Yol yapımına önem veriyoruz. Tüm Mersin’de, dur durak bilmeden, son 3 yılda 1,5 milyon ton sıcak asfalt kullandık. Bu yıl da programımızda yaklaşık 600 bin ton sıcak asfalt kullanılacak. Geçen yıl dâhil grup yolları ve köylerde 2 bin 200 kilometre sathi kaplama yollar yaptık. Mut’ta 14 bin 35 ton sıcak asfalt kullanarak toplamda 231 kilometre de sathi asfalt kaplama işlerimizi tamamladık. 2023 yılı programımıza 3 yılda kullandığımız sıcak asfaltın 16 bin ton fazlasını aldık. Bu yıl içinde hummalı bir şekilde Mut’ta sıcak asfalt çalışması ve 140 kilometre sathi kaplama çalışmasını tamamlayacağız” diye konuştu.

Reklamlar
- Advertisement -
mersinodak
mersinodakhttps://mersinodak.com/
Mersin Odak Haber yazı işleri ekibi topluma gerçekleri aktarmayı, değişik katmanların sesi olmayı amaç edinmiştir Mersin son dakika, gündem, haber, spor, ekonomi, asayiş, odak haber
İLGİLİ HABERLER

Son Haberler