Mersin Haber

Başkan Seçer Sivil Toplum Buluşmalarını Sürdürüyor

Başkan Seçer Sivil Toplum Buluşmalarını Sürdürüyor
Yayınlama: 03.02.2023
A+
A-

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin’in gelişimine katkı sağlamak ve kente daha kaliteli bir hizmet sunmak adına katılımcı anlayışla gerçekleştirdiği “Sivil Toplum Buluşmaları”na devam ediyor.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda emek örgütleri olan sendikaların yönetici ve üyeleriyle bir araya gelen Başkan Seçer, sendikaların eğitim, sağlık, çevre, ulaşım, ekonomi gibi kent hakkındaki talep ve önerilerini dinleyip, sorularına yanıt verdi. Toplantının başlangıcında yaptığı konuşmada kent dinamikleriyle iş birliği ve diyalog içinde olmanın önemine değinen Başkan Seçer, bu tür toplantıların kentin gelişimine büyük katkı sunduğunu vurguladı.

“Görev yaptığım sürece bu toplantıları sürdüreceğim”

Bu doğrultuda gerçekleştirilen sivil toplum buluşmalarının dördüncü serisinin ikinci toplantısında sendika temsilcileriyle bir araya geldiklerini belirten Başkan Seçer “Dördüncü serinin ilk toplantısını meslek odalarıyla yaptık. Esnaflar, kadınlar, sosyal sorumluluk vakıfları, yöre dernekleri ile devam edeceğiz. Bugün sendikalarla beraberiz. Bundan fayda sağladığımız için bu toplantıları rutin hale getirdik. Belirli aralıklarla Mersin’de yaşayan bütün kesimlerin, sosyoekonomik grupların, kültürel grupların, sosyal sorumluluk anlayışıyla çalışan derneklerin, kentle ilgili fikirleri, sorunlara ilişkin yansıttıkları bize gerçekten çok önemli yarar sağlıyor. Onların önerileriyle, telkinleriyle yol haritamızı belirliyoruz ve yaklaşık olarak 4 yıllık yönetim süremiz içerisinde de bu toplantılardan çok net, çok kayda değer yarar sağladığımı söyleyebilirim” dedi.

Toplantılardan kent dinamiklerinin de yararlandığına vurgu yapan Başkan Seçer, “Şu duygu bile çok önemlidir; insanın kendisini değerli görmesi ya da değerli görülmesi. ‘Ben de buradayım. Benim de bu kente dair söyleyeceklerim, fikirlerim, liyakatim, birikimim var. Birileri beni de dinliyor’ anlayışı bile bana göre çok önemli ve değerlidir. Çünkü bunlar toplumumuzun hiç alışık olduğu şeyler değil açıkçası. Ben bu kentte bu görevi yaptığım sürece de bunu sürdüreceğim” diye konuştu.

“İdeolojik görüş şurada dursun, konuşacağımız Mersin”

Bu topluluğun siyasal anlamda da her kesimi yansıtan bir topluluk olduğunu ve buluşmalara herkesi davet ettiklerini söyleyen Seçer, “Bu falanca sendika, bu filanca sendika ayrımı yapmadık. İdeolojik görüş şurada dursun, konuşacağımız Mersin, Mersin’in emek sınıfı, talepleri, beklentileri; bunlar olduğu için bir arada toplantı yapmanın daha uygun olduğunu düşündük. Toplumumuzu da aslında genel anlamda buna hazırlamamız gerektiğini düşünüyorum. Daha doğrusu hazırlamaktan öte bunu hatırlatmak gerek. Yani ne oldu bize de bu kadar çok ayrıştık, ideolojik olarak kamplaştık? Siyasetçilerin siyasal söylemlerinden etkilendik. Oysa biz aynı amaca hizmet ediyoruz. Emek sınıfına hizmet ediyoruz. Yani sen sağ sendika, ben sol sendika, öbürü milliyetçi sendika; bunların ayırımı da gerçekten 21. yüzyıl dünyasında entelektüel, birikimli insanlara yakışmayacak düşünce şekli. Entelektüel, iyi yetişmiş, eğitimli insanda ayrım kavramı olmaz, ayrımcı olmaz. Yani daha enternasyonal düşünür. ‘Ben dünya insanıyım’ der. Tabi ki dinine, milliyetine, kültürüne, hüviyetine saygı gösterilmesini ister ama bunu isterken karşı tarafa da bunu kendisi uygular. Benim düşüncem ve hayattaki anlayışım bu. Onun için önce kendi kentimizde bir siyasetçi olarak bunu sağlamanın gayretini, mücadelesini verdiğimi de bilmenizi istiyorum. Ayrımdan, kavgadan, siyasi kutuplaşmalardan ve gerginliklerden Türkiye’de en fazla rahatsız olan siyasetçilerin başında geldiğimi de sizlere aktarmak istiyorum” ifadelerine yer verdi.

 

“Ayda 100-150 bin TL zarar eden hatları ben kaldırdım”

Otobüs hattı açılması ve saatleri hakkında yöneltilen bir soruyu yanıtlayan Başkan Seçer, bu konunun birkaç kritere göre belirlendiğini söyledi. Otobüs saatleri için talep olması gerektiğini ve saat/yolcu sayısının yeterliliği ile efektif olmasının mutlak olduğunu belirten Seçer, “Onun dışında onaylamıyoruz. Daha önceki dönemlerde farklı saiklerle yapılmış, tek yetkiyi üzerime aldım bu konuda. ‘Yeni hat konacağı zaman, benden son bir olur alın’ dedim. Çünkü arıyor muhtar bir hat konuyor, arıyor ilçe başkanı bir hat konuyor, arıyor hatırlı bir adam bir hat konuyor. O hat o hatırlı adamın adına konuyor ama para sizden gidiyor, halktan gidiyor. Yani öyle hatlar iptal ettim ki, ayda 100-150 bin TL zarar eden hatları ben kaldırdım, bomboş gidiyor-geliyor. Neymiş beyefendi ilçe başkanı, o tarihlerde istemiş, bilmem kim istemiş” dedi.

 

 

“Muazzam bir yerleşke yaptık”

Konuşmasına geçtiğimiz hafta CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılımı ile açılışı yapılan Toplu Taşıma Yerleşkesi hakkında katılımcılara bilgi vererek devam eden Başkan Seçer, “Toplu taşıma filomuzu yeniledik. En son 41 otobüsü teslim aldık. Muazzam bir yerleşke yaptık. Bakın o gün bahsettiğim 272 otobüs ve Toplu Taşıma Yerleşkesi’nin bize maliyeti güncel rakamlarla 1 milyar 148 milyon TL. Vallahi ticaret yapan bir adam olsam ihya olmuştum. Otobüsleri o kadar uygun şartlarda aldık ki, çok uygun. Hani ‘Bedava’ derler ya, hem uzun vadeli hem hibe kredileri buldum Avrupa’dan. Bunlar doğalgazlı. Bir kere çok iyi bir toplu taşıma filomuz var. Biz geldiğimizde araçların yaş ortalaması 17.9’du, 2.9’a düşürdük. Böyle bir toplu taşıma ağımız var. Yeterli otobüsümüz var. Hiçbir sorunumuz yok. Hatta demode olmuşların bir kısmını belediyelere, kurumlara bağış yapıyoruz” diye konuştu.

 

Plajlar halkındır yani Hazine’nindir”

Tarsus’a plaj talebi üzerine de plajların Hazine’de olduğunu hatırlatan Başkan Seçer,  “Sahiller bize ait değil. Bizim işlettiğimiz 12 plaj var. 12 plajın da tahsisi bize ait, kirasını ödüyoruz. El adamı gibi biz oraları işletiyoruz. Tarsus Plajı da Hazine’nindir. Plajlar halkındır yani Hazine’nindir. Oralarda tahsis vardır. Turizm tesisleri için yapılmıştır. Oradan plaj falan olmaz. Beni onaylayanlar var. Boğulma hadiselerinin çok olduğu çok tehlikeli bir yerdir orası ama muazzam bir kumsaldır. Şimdi orada bir düzenleme yapılabilir. Sana bütün plajı vermezler. Mesela Kızkalesi plajının tamamını bize vermemişler. Koordinatlarımız belli ya da Susanoğlu; koordinatlarımız belli. Halka açık kısmı var. Hepsini kimse kapatamaz. Koca bir plaj alanı. 3 bin metrekarelik bölümünü belediyeye verir, kalan 5 bin metrekarelik bölümünü de halka ayırır. Açık söyleyeyim Tarsus plajıyla ilgili şu anda bir çalışmamız yok, olduğunu söyleyen de hayal alemindedir. Çünkü oralar tahsisli. Karpuz ekiliyor, bostan ekiliyor, çiftçi, köylü oraları işgal etmiştir. Ecri misil ödüyoruz bildiğim kadarıyla. Bu şekilde kiralama yöntemiyle yapıyorlar” dedi.

Şehir Hastanesi’ne kreş talebini de yanıtlayan Başkan Seçer, “Şehir Hastanesi çok büyük kapasiteli bir yer. Şehir Hastanesi doğrudur, yanlıştır, onu tartışmayacağım ama kocaman kampüs. Orada bir kreşin olmaması. Yok değil mi kreş? Baştan düşünülmediği için yani derme çatma projeler olduğu için önü sonu yani nasıl nükleer yapıyorlar, imar yok, kanalizasyon sorunu yaşıyoruz, su sorunu yaşıyoruz çünkü ‘geldik buraya nükleer yapıyoruz’ yahu yapıyorsun da önce buraya insan akını olacak, ne olacak? Kanalizasyonu ne olacak, arıtması ne olacak? Buraya hastane yapıyorsun. Binlerce kamu çalışanı var. Şehir Hastanesi; adı gibi büyük.  Bizim için mantıklı bir öneri olabilir. Bunları da yapacağınız toplantılarda dile getirebilirsiniz” diye konuştu.

Aile Sağlığı Merkezleri’nin daha uygun noktalara yapılması yönündeki değerlendirmeler üzerine de konuşan Başkan Seçer,  “Sizin en büyük sorununuz olan Aile Sağlığı Merkezleri ile ilgili birebirde de görüşmelerim, spesifik çözüm üretmeye çalıştığım yerler de olmuştur. Bakın Aile Sağlığı Merkezleri; bizim yapıp kiraya verme gibi bir konseptimiz yok ama bizim bazı binalarımız var. Başka belediyelerden geçmiş, kurumlardan geçmiş bunları kullanmıyoruz. Biz bunları çok rahat verebiliriz. Aile Sağlığı Merkezleri makro sağlık politikalarının bir sonucudur. Biz şimdi 20-21 yıldır aynı yönetim olunca sanki mahkeme kadıya mülk gibi kafada bir şey oluştu. Bir iktidar 20 yıl kalabilir. Bir şey demiyorum. 5 yıl kalır, 10 yıl kalır. Merkel 10 yıl yaptı Almanya’da. Demir Leydi İngiltere’de 10 yıl yaptı. Birçok Avrupa ülkesi, 3 yıllık hükümetler, 5 yıllık hükümetler, demokrasi böyle bir şeydir. Yani 3 yıl oluyor, aynı Avrupa çemberinde 10 yıl oluyor, 15 yıl da oluyor. 3,5-4 ay sonra seçim var acaba yeni gelecek” ifadelerine yer verdi.

“Metro konusunda inanılmaz sıkıntılar yaşadım”

Başkan Seçer, Mersin Metrosu hakkındaki “Şehre karşı bir muhalefet mi var Ankara’da?” sorusuna yanıt vererek “3 buçuk ay sonra seçim var. Ne olacak? Neticede 2019’da ben başkanken Metro’yu yatırım programına aldırmak için uğraşan benim. Yapan da Sayın Cumhurbaşkanı. Hakikaten yaptı yani, hatta ‘finansman aramaya çıksın Başkan’ diye yetkili bir Bakan’ı beni aradı. Cumhurbaşkanımız diyor ki ‘Başkanınız finansman arasın.’ Ama böyle geldi. İşte az önce bu siyasi gerginlik dedim ya, geldi belediyeleri vurdu. Başta beni vurdu. Bakın ben size söyleyeyim, bu konuda inanılmaz sıkıntılar yaşadım. Kamuoyu ile paylaşmadım. Bir sürü enerjimiz gidiyor. Oysa enerjimizi size hizmet olarak yansıtabilirdik. Daha fazla hizmet. Yaptığımız hizmetler sizin de takdirleriniz, teşekkür ediyoruz ama gerçekten hani şapkadan tavşan çıkarma gibi bir şey” dedi.

“Kent müfettişi Alo 185 ve Teksin’dir”

Seçer, Teksin uygulamasının çok önemli olduğunu, oradaki tüm talep, istek ve şikayetlerin kendisine rapor olarak sunulduğunu belirterek, “Alo 185 Teksin’deki çalışan mesai arkadaşımız aynı zamanda başkan yardımcısı. Neticede şikayetleri alıyor ve objektif bir şekilde değerlendiriyor, amirine gönderiyor. Asıl kent müfettişi Alo 185 ve Teksin’dir” dedi.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Content is protected !!