Başkan Seçer: “Pamukluk Barajı 10 Yıl Önce Açılacaktı, Henüz Hizmete Alınmadı”

Başkan Seçer: “Pamukluk Barajı 10 Yıl Önce Açılacaktı, Henüz Hizmete Alınmadı”
Yayınlama: 21.01.2023

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından, atıl durumda olan arazilerin tarıma kazandırılması için daha önce nergis soğanı dağıttığı üreticilerin ürünlerini tanıtmak amacıyla Tarsus’un Pirömerli Mahallesi’nde Nergis Şenliği düzenlendi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği şenlikte Başkan Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer nergis tarlasına girdi ve üretici kadınlarla birlikte nergis hasadı yaptı.

 

Şenlikte konuşan Başkan Seçer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün yaptığı ‘Belediyeler baraj yapsın’ açıklamasına değinerek “Pamukluk Barajı 10 yıl önce açılacaktı, henüz hizmete alınmadı. Ama dün Cumhurbaşkanı bizi uyardı, ‘Belediyeler baraj yapsın’ dedi. Ben baraj yapmasına yaparım ama o zaman DSİ ne iş yapar” dedi.

 

Bölge halkının yanı sıra Mersin merkezden de çok sayıda vatandaşın katıldığı şenlikte, ‘Nergis Tarlası Gezisi ve Hasadı’, ‘Nergis Demeti Yapma Yarışması’, ‘Nergis Reçeli Yapımı’, ‘Nergis Yetiştiriciliği’ ve ‘Halk Oyunları Gösterileri’ gerçekleştirildi.

 

“Pamukluk Barajı 2013’te hizmete açılacaktı. 10 yıl gecikme var”

 

Bölge için önem taşıyan Pamukluk Barajı projesinin 10 yıldır bitmediğini hatırlatan Başkan Seçer, “Pirömerli, Kaklıktaşı, Belen, Dorak, Böğrüeğri, Boztepe ve Tepetaşpınar; 7 köyün şu anda da beraber şenlik yaptığı bir bölgedeyiz. Burada da önemli bir yatırım var; Pamukluk Barajı. 2013 yılında hizmete açılacaktı. 2023 yılı henüz faaliyete girmedi. 10 yıl bir gecikme var. Az önce muhtarlarımızla görüştüm; ‘En önemli sorununuz nedir, bana anlatın ki yardımcı olayım’ dedim. ‘Biz daha fazla üretim yapmak istiyoruz ama bize su lazım. Barajın göbeğindeyiz ama baraj suyundan faydalanamıyoruz’ dediler. Şimdi böyle bir sıkıntılı durum var. Farklı çözüm yollarıyla Mersin Büyükşehir’in katkılarıyla ama bu konuda asıl yetkili olan, görev alanına giren Devlet Su İşleri’nin de bu işe çözüm arayışına girmesiyle yakın zamanda umut ediyorum bu sorunu hep beraber çözeceğiz” dedi.

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün Belediye Başkanlarına yönelik ‘Belediyeler baraj yapsın’ açıklamasına da değinen Başkan Seçer şunları kaydetti:

 

“Bakın, kışın geleceği yok. Dün bir uyarı aldık Sayın Cumhurbaşkanı’ndan. Uyarıyı gördük. Haklı Sayın Cumhurbaşkanı. Ben 2 gün önce İstanbul’daydım. Toroslar’ın üzerinden geçiyoruz Adana’ya doğru, havaalanına doğru. Bir damla kar göremedim. Kar olmayınca yazın alarm demektir, su sıkıntısı demektir barajlarda su kalmayınca. Tarsus Berdan Barajı tüm memleketi besliyor. Pamukluk Barajı 10 yıl önce açılacaktı, henüz hizmete alınmadı. 2016 yılında da Mersin Büyükşehir Belediyesi ile DSİ arasında isale hattı ve içme suyu arıtma tesisi yapımına ilişkin bir protokol yapılmış ama 1 metre isale hattı yapılmamış. Bir tesisin hiçbir müştemilatı yapılmamış ama dün Cumhurbaşkanı bizi uyardı; ‘Belediyeler baraj yapsın’ dedi. Şimdi düşündüm, ben baraj yapmasına yaparım ama o zaman DSİ ne iş yapar? Eğer Pirömerli yolunu DSİ yapıyorsa, ben de o barajı yapayım. Ama bu yolu ben yapıyorum, benim görev alanım, işim bu. Gayet iyi bir uyarı ama bizim barajımız var, baraja ihtiyacımız yok. Su değerli. Dedim ki; ‘Bu isale hattını yapalım Mersin’e.’ Hem Mersin’e daha ucuz su sağlayalım hem bir kuraklık durumunda Berdan Barajı bir yandan, Pamukluk Barajı bir yandan memleketimin hiçbir su sorunu olmasın. Şu ana kadar yapılmadı.”

 

Vahap Seçer, Mersin’de yaşayan her bir yurttaşının Belediye Başkanıdır”

 

Sözlerinin ‘Siyaset yapıyor’ olarak değerlendirilmemesini, amacının kesinlikle bu yönde olmadığını belirten Başkan Seçer “4 ay sonra seçim var. Ben söz veriyorum, benim partim iktidar olursa bu sorun sanki daha hızlı çözülür. Burada farklı partilere oy veren dostlarımız var. Belediye başkanı mazbatasını alana kadar bir partiyi temsil eder, Seçimi kazandık 31 Mart’ta. 8 Nisan’da gittik İl Seçim Kurulu’ndan mazbatayı aldık. İşte o saniyeden sonra artık Vahap Seçer Mersin’de yaşayan her bir yurttaşının belediye başkanıdır” dedi.

 

“Yaptığı hizmetlerle Türkiye’nin bence en önemli ve en iyi belediye başkanı sevgili Vahap Seçer’dir”

 

Şenlikte konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin tarım alanında yaptığı yatırımları gördükçe büyük gurur duyduğunu belirterek, “Marifet iltifata tabidir. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap Seçer Mersin’e büyük değer katıyor. Evet belediyeler yol yapar, altyapı yapar, üst yapı yatırımları yapar ama Sayın Seçer başka bir şey yapıyor, Mersin’in dokusuna dokunuyor. Mersin’de sosyal devlet ilkesinin gerektirdiği bütün hizmetleri yaparak halkımızla buluşturuyor. Hiç kimse kusura bakmasın, yaptığı hizmetlerle Türkiye’nin bence en önemli ve en iyi belediye başkanı sevgili Vahap Seçer’dir” dedi.

 

Veyis Avcı: “Siz hizmet tohumları ektiniz”

 

Tarsus Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, Mersin Büyükşehir’in bölgelerine önemli destekleri olduğunu belirterek, “Değerli Başkanım 2020 yılında ektiğiniz soğan tohumları nergis olarak buluştu. Bu bölgemiz gerçekten aile işletmeciliği. 500 metrekare, 1 dönüm, 3 dönüm en büyük 5 dönüm olan yerler. Gerçekten burada zor şartlarda çocuklarını okutmak için bu aileler emek sarf ediyor ama bununla beraber güzel bir pazar elde ettik. İnşallah bu şenlik de bunun daha ileriye gitme noktasında bir başlangıcı olur.  Siz hizmet tohumlarını ektiniz, bu halk vefakârdır, cefa ile çalışır ama vefayı unutmaz. Size gerekli desteği vereceklerine inanıyorum” dedi.