Mersin Haber

Aydıner İnşaat’tan Giriş Kartları İptal Edilen 500 Akkuyu İşçisi Açıklaması

Aydıner İnşaat’tan Giriş Kartları İptal Edilen 500 Akkuyu İşçisi Açıklaması
Yayınlama: 27.08.2022
A+
A-

Akkuyu Nükleer Santralinde iş bırakma eylemi yapan işçilerin giriş kartları iptal edilmesi ile ilgili Aydıner İnşaat’tan açıklama geldi.

Dün, Akkuyu Nükleer Santralinde iş bırakma eylemi yapan işçilerin giriş kartlarının iptal edilmesiyle ilgili yaptığımız haberimize Aydıner Şirket tarafından konuyla ilgili bilgilendirme yapıldı.

Mersin’in Gülnar ilçesinde bulunan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) şantiyesinde Aydıner İnşaat’a bağlı olarak çalışan bir grup işçinin maaşlarında yapılan artışın yeniden ele alınması talebiyle başlattıkları iş bırakma eylemi işçi çıkarmakla sonuçlanmıştı. Dün de şantiye alanına gitmek isteyen 500 işçinin giril kartları iptal edilmişti.

Konuyla ilgili yaptığımız haberimize Aydıner şirketi tarafından yapılan açıklamada, iş disiplinini bozan işçilerin şantiye alınmaması yönünde karar aldıklarını belirttiler.

Şirket tarafından bizlere gönderilen açıklamayı olduğu gibi sizlerle paylaşıyoruz.

Akkuyu Nükleer A.Ş iletişim birimi tarafından gönderilen açıklama şu şekilde: “27 Ağustos 2022 – Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) şantiyesinde, taşeron şirket Aydıner İnşaat’a bağlı olarak görev yapan bir grup işçi, ücretlerindeki artıştan memnun olmadıkları gerekçesiyle bu hafta oturma eylemi düzenlemiştir. İş bırakan işçiler, çalışmaya devam eden diğer işçilere zorluk çıkarmış ve onların da protestoya katılmalarını sağlamak istemişlerdir.

Aydıner İnşaat’ın üst düzey yetkilileri protestocularla görüşerek çalışmalarına devam etmelerini istemiş ve anlaşmazlıkların 29 Ağustos Pazartesi gününe kadar çözüleceği konusunda güvence vermiştir.

Ancak iş bırakma eylemi devam ederken protestocular, nükleer santral sahasındaki inşaat çalışmalarını engellemeyi sürdürmüşlerdir. Bu kapsamda, sahada iş disiplininin sağlanması ve NGS çalışanlarının çalışma koşullarının yerine getirilmesi amacıyla eyleme katılanların sahaya girişlerinin engellenmesine karar verilmiştir.

Aydıner İnşaat yönetimi, alınan önlemler hakkında protestocuları önceden bilgilendirmiş ve sorunun en kısa sürede çözüleceği garantisini vermiştir.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
error: Content is protected !!