Akkuyu Nükleer Santrali’nde maaşlarını alamayan işçiler eylem yaptı

Akkuyu Nükleer Santrali’nde maaşlarını alamayan işçiler eylem yaptı
Yayınlama: 07.04.2022

Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatında Genar Gentes Yapı firmasına bağlı çalışan 700 işçi yürüyüş yaparak yaklaşık 3 aydır ödenmeyen ücretlerini talep etti.

Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatında çok sayıda taşeron şirkete bağlı çalışan işçilerin ücret sorunları ve çalışma koşullarına dair eylemlerine bir yenisi daha eklendi. Santralin türbin inşaatını üstlenen Genar Gentes Yapı firmasına bağlı çalışan yaklaşık 700 işçi 3 aydır ücretlerini alamadıkları için, şantiyede yürüyüş yaptı.

Evrensel’in haberine göre işçiler ücretleri ödenmediği için yaklaşık 15 gündür barındıkları tesislerden iş sahasına gittiklerini ancak ücretlerinin ödenmesini isteyerek iş yapmadıklarını belirtti.

Her işçinin yaklaşık 20-30 bin lira alacağının biriktiğini belirten ve “Ha bugün ha yarın denilerek” 3 aydır oyalandıklarını dile getiren işçiler, artık bu sorunu konuşabilecekleri bir muhatap da bulamadıklarını belirtti.

İşçilerin anlatıklarına göre şantiyede çalışanların büyük kısmı başka bir gelirleri olmayan ailelerine para göndermek zorunda. Dolayısıyla ödemede yaşanan bu gecikme ve belirsizlik sadece kendileri için değil bakmakla yükümlü oldukları aileleri için de yakıcı bir sorun ve acilen çözülmesi gerekiyor.

Aktarılanlara göre, işçilerden bazıları da şantiyedeki işten ümidini kesmiş durumda ve işi bırakıp evlerine gitmek istiyorlar. Ancak yol parası olmadığı için gidemiyorlar.

İşçiler, sesleri duyulup ödemeleri yapılana kadar, iş bırakmayı sürdürüp benzer eylemler yapacaklarını ifade ediyor.