Mersin Haber

Akkuyu NGS’nin inşaat maliyeti 25 milyar dolar

Akkuyu NGS’nin inşaat maliyeti 25 milyar dolar
Yayınlama: 22.06.2024
A+
A-

Rosatom Genel Müdürü Likhachev, Türkiye’nin ilk nükleer santrali olacak olan Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşa maliyetinin 24-25 milyar dolar bandında olduğunu açıkladı.

Rosatom Genel Müdürü Alexei Likhachev, Türkiye’deki Akkuyu Nükleer Santrali’nin (NGS) mevcut fiyatlarla inşasının 24-25 milyar dolara mal olduğunu söyledi. Liklachev, Bilim ve Eğitim Konseyi’nde yaptığı açıklamada, inşaatın şu ana kadar Rosatom tarafından finanse edildiğini, Türkiye’nin finansmanının henüz başlamadığını belirtti.

TurkRus’un İnterfaks’tan aktardığı haberine göre Lihaçev, “İnşaatı şu anda Rostaom’un kendisinin finanse ettiğini, Türkiye’den finansmanın henüz başlamadığını” belirtti. Lihaçev ayrıca, devlet kurumunun şu anda yurt dışında 22 güç ünitesi inşa ettiğini ve toplam 39 tesis için sözleşmesi olduğunu kaydetti. Rusya’da da yedi güç ünitesi inşa ediliyor.
Akkuyu NGS, her biri 1200 MW kapasiteli dört güç ünitesinden oluşacak. Nükleer santralin fiili lansmanının 2024 yılında yapılması planlanıyor.

Rosatom, Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu’yu Mersin’de inşa ediyor. İstasyon, her biri 1200 MW kapasiteli dört güç ünitesinden oluşacak. Nükleer santralin fiziki açılışının bu yıl içinde yapılması planlanıyor. Daha önce Türkiye’nin Sinop ve Trakya’da iki nükleer santral daha inşa etme projelerini değerlendirdiği bildirilmişti.

Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar, Atomexpo 2024’te ülkesinin Sinop ve Trakya’da yeni nükleer santralleri kiminle kuracağı konusunda yakın zamanda anlaşmaya varacağını bildirdi. Ona göre Türkiye, Sinop’taki nükleer santral projesinin geliştirilmesi konusunda ciddi ilerleme kaydetti. Rosatom ve diğer ilgili taraflarla diyalog sürüyor.

Mersin Odak Haber İletişim: mersinodak@gmail.com Tel no: 05370454063 (Sabri BORAK)
Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.

error: Kopyalama!